Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

19PAYLAŞIM

1. Türkiye'nin Yeni Gündemi: Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi

Türkiye'de AK Parti'nin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından yeni Anayasa'ya ilişkin tartışmalar yeniden başladı. Anayasa değişikliği yapılarak başkanlık sisteminin referanduma sunulabilmesi için Meclis üye tam sayısının beşte üçünün yani 330 milletvekilinin oyuyla kabul edilmesi gerekiyor. Muhalefetin başkanlık konusunda tutum değişikliğine gitmemesi halinde AK Parti'nin gerekli olan 13 milletvekilini ‘devşirme’ yoluna gidebileceği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

2. Diyarbakır'dan İki Şehit Haberi Geldi, Sivil Can Kayıpları Var

Diyarbakır'ın Silvan ve Dicle ilçelerinde PKK'ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında çıkan çatışmalarda özel harekat polisi Necmi Çakır ve uzman çavuş Beytullah Tercan şehit oldu. 

Valilik, Müslüm Tayar ve Sertip Polat isimli kişilerin öldürüldüğünü açıkladı. Tayar'ın 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan arandığını, Polat ile ilgili soruşturmanın ise sürdüğü belirtiliyor. DHA'nın verdiği bilgiye göre Engin Gezici ve halası İsmet Gezici çatışmanın ortasında kalarak yaralandı ve kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdi.

Haberin Tamamı İçin:

3. PKK: Eylemsizlik Kararını Sona Erdirdik

PKK'nın çatı yapılanması olan KCK'nın Yürütme Konseyi, PKK'nın 10 Ekim'de ilan ettiği tek taraflı eylemsizlik kararını sona erdirdiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

4. İznik'te 2 Bin Yıllık Kemer 'Restorasyon' Sırasında Yıkıldı

Bursa’nın İznik ilçesinde tarihi Lefke Kapı’nın kemeri orijinal olmadığı iddia edilerek yıkıldı.Arkeofili'den Erman Ertuğrul'un aktardığına göre geçtiğimiz yıl 1.739.335 liraya ihalesi yapılan 19 asırlık Lefke Kapı’nın restorasyon işini alan firma restorasyon sırasında İmparator Hadrianus (117-138) adına “Zafer Kapısı” olarak inşa edilen kemeri, tehlike arz ettiği gerekçesiyle hiltiyle yıktı.

Haberin Tamamı İçin:

5. Yılbaşı Sepetlerinde Artık İçki ve Sigara Yasak

Bundan böyle marketlerde satılacak yılbaşı sepetlerinde tütün mamulleri ve alkollü içecekler olmayacak.

Haberin Tamamı İçin:

6. Hayvan Yeminde GDO'lu Soya ve Mısır Çeşitlerine Onay

Biyogüvenlik Kurulu, geneteği değiştirilmiş organizmalı (GDO) 8 ürünün ithalatı için genel izin çıkardı.

Dunya.com'dan Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, izin verilen GDO'lu 2 soya ve 6mısır geninin hayvan yemlerinde kullanılmak ve yönetmelikte öngörülen koşullara uymak şartıyla ithalatına oy birliğiyle onay verildi.

Haberin Tamamı İçin:

7. NASA: Mars'ın Atmosferini 'Güneş Fırtınaları' Yok Etti

Eylül ayında yaptığı açıklamayla Kızıl Gezegen'de sıvı halde su tespit edildiğini duyuran NASA, bugün de Mars'ın atmosferinin yaklaşık 2.7 milyar yıl önce Güneş fırtınaları tarafından yok edildiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

8. Dünyada 'Bir Milyon Maske Yürüyüşü'

Dünyada her yıl 5 Kasım gecesinde Barut komplosunun engellenmesinin yıl dönümünde düzenlenen Guy Hawkes gecesi kutlamalarına bu yıl da Anonymous'un düzenlediği 'Bir milyon maske yürüyüşü'nün damga vurması bekleniyor.

Ayrıca bakınız: 10 Madde ile 5 Kasım ve V For Vendetta

Haberin Tamamı İçin:

9. Forbes: Putin 'Dünyanın En Etkili İnsanı'

Forbes, Vladimir Putin'i üç yıl üst üste 'dünyanın en etkili insanı' seçti. Derginin bu kararına neden olarak da, Putin'in 'dünyada istediğini yapabilecek ve bunun hesabını vermek zorunda kalmayacak çok az sayıdaki kişiden biri olduğunu kanıtlamaya devam etmesi' gösterildi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Bülent Ecevit Mezarı Başında Anıldı

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 9'uncu yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Ayrıca Bakınız: 

Türk Şiirinden Bir Karaoğlan Geçti: 'Şâir' Başbakan Bülent Ecevit'in 10 Şiiri

Vefatının 9. Yılında 30 Madde ile Bülent Ecevit

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir