Görüş Bildir
Haberler
Bu Yapılana 'Restorasyon' Dediler: Marmara Üniversitesi'ndeki Tarihi Hamam Sosyal Medyanın Gündeminde

etiket Bu Yapılana 'Restorasyon' Dediler: Marmara Üniversitesi'ndeki Tarihi Hamam Sosyal Medyanın Gündeminde

Osmanlı Padişahı 5. Murat döneminde yapılan ve Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü içinde yer alan tarihi hamamın yenilenmesinin ardından ortaya çıkan görüntü büyük tepki çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Günümüzde Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nün bulunduğu alanı da içine alan arazi 1876 yılında tahta çıkan ve 93 gün tahtta kalabilen Osmanlı Padişahı 5. Murat'a tahsis edilmişti.

Arazinin içerisinde köşk, hizmetlilerin kullandığı çeşitli binalar ve hamam da yer alıyordu. Ancak binalar zaman içerisinde yıkılırken, hamamdan günümüze de kalıntıları kalmıştı.

2014 yılında restorasyon için sözleşme yapıldı

2014 yılında restorasyon için sözleşme yapıldı

Marmara Üniversitesi 2014 yılında tarihi hamamın yenilenmesi için bir mimarlık firmasıyla sözleşme yaparak çalışma başlattı. Fakat restorasyon çalışmalarının ardından hamamın ortaya çıkan yeni görüntüsü görenleri şaşırttı. Hamamın yeni halinin sosyal medyada paylaşılmaya başlanmasıyla tepki giderek büyüdü.

Marmara Üniversitesi: "Projeye bağlı kaldık"

Marmara Üniversitesi: "Projeye bağlı kaldık"

Fotoğraf: Twitter / CirkinIstanbul

İçeriğin Devamı Aşağıda

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 5. Murat Av Köşkü tarihi hamamının restorasyonu ile ilgili gelen tepkilere yönelik açıklama yaptı. Çalışmaların 25 Ekim 2016'da tamamlandığı ve  restorasyonda projeye bağlı kalındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu eserin restorasyon çalışmaları 20 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılarak 27 Ocak 2014 tarihinde Yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. İlerleyen süreçte İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, iş artışına ihtiyaç duyulduğunu belirterek kalan kısmın Üniversitemiz bütçesinden karşılanmasını istemiştir. Üniversitemiz tarafından İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na yazılan 19 Ekim 2015 tarihli yazı ile söz konusu işin tamamlanabilmesi için ikmal ihalesine çıkılacağı belirtilmiş ve ihale dosyası (yaklaşık maliyet, metraj, projeler, şartname ve diğer belgeler) istenmiştir. İlgili yazı ile İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından bahse konu işe ait İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınmış olan statik rapor Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımıza teslim edilmiştir. Üniversitemizce 3 Mayıs 2016 tarihinde ikmal ihalesi yapılarak 27 Mayıs 2016 tarihinde yüklenici ARM Mimarlık Peyzaj İnş. Rest. San. Tic. Ltd. Şti. ile sözleşmeye bağlanmıştır. Restorasyon çalışmaları 25 Ekim 2016 tarihinde tamamlanarak İdaremizce teslim alınmıştır.

Büyük oranda yıkık ve kullanılamaz durumda bulunan Beşinci Murat Av Köşkü tarihî hamamının restorasyonunda İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış projeye bağlı kalınmış ve tüm çalışmalar bu doğrultuda tamamlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz edilir.”

Sosyal medyadan tepkiler...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
607
238
98
30
28
17
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
okisi

lan yemin ediyorum fotoğraflarda ee hani restore edilmiş hali diye arandım kendi kendime o turuncu ŞEYin restore edilmiş hali olduğunu anlamam zaman aldı hal... Devamını Gör

Alp Eren A.kaya

gecekondu kültürüyle büyüyen insanların ne yapmasını bekliyorsunuz ki amına koyacak tabi neresi restorasyon lan bunun ahır gibi bir şey olmuş vicdansızlar.

cozermesut

Osmanlı torunları Osmanlı eserlerini yağmalıyor, Laikler daha çok üzülüyor ve farkındalık yaratmaya çalışıyor. Durumun vehametini anlayın artık oy kullanan a... Devamını Gör