Instagram Paylaşımlarımızın Aslında Birbirinin Kopyası Olduğunu Fark Edince Şok Olacaksınız!

-

Hiç Instagram'da gezinirken deja vu hissi yaşadınız mı? Bunun bir nedeni var; en çok beğenilen içerikleri gören, en çok beğenilen mekanları takip eden, kullanıcıların en çok verdiği pozları izleyen ve adına Insta Repeat denen bir sistem. 

Anchorage, Alaska'da yaşayan 27 yaşındaki anonim, bu sistemin arkasındaki beyinlerden biri.

Aslen film sektöründe olan anonim şunları söyledi: “Insta Repeat'in amacı, medya oluştururken yakalanan trendleri birbirleriyle eşleştirmek ve kullanıcıların karşılarına benzer şekilde üretilmiş içerikler çıkarmak.

Birçok maceraperestin keşfettiği devasa bir çöl olan Alaska'da yaşarken, o aynı yer ve senaryoların nasıl beslendiğini tekrar tekrar göstermeye devam etti.

“Sanatçılar ve içerik oluşturucular kalıplara düşüyor. Ama ben Instagram'da olan şeyin daha aşırı olduğunu düşünüyorum.”

Bu görüntülerin ardındaki ironiden zevk alıyor, çoğu zaman aynı şeyleri iddia eden diğer insanların neredeyse aynı fotoğrafları paylaştığında, genellikle 'özgünlük' ve 'yaratıcılık' ile ilgili popüler sloganlarla karşılaşıyorum.

“Çekim için açık hava tipini seçtim çünkü yaşadığım yerde çok görüyorum ama daha da önemlisi, insanların tümünün aynılığına karşı olan “özgür" ve "özgün” bir yaşam tarzını bu şekilde yansıttıklarını görüyorum. 

Anonim yaptığı şey karşısında bir miktar olumsuzluk yaşadı ancak sayfanın kimseyi eleştirmek ya da kötülemek amacında olmadığını belirtiyor.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/social-media-...

1. Çadırını alıp doğaya kendini bırakmak

2. Bir tüylü dosta yakın çekim

3. Kovboy stili şapka ile manzara

4. Ayaklar altında kanyon

5. Bir buz mağarasının içindeki kişi

6. Tek başına yollarda

7. Vahşi doğada bir araba üstünde

8. Yıldızlı gökyüzü altında poz

9. Bu özel mağaranın merkezindeki kişi

10. Bir rıhtımın sonunda duran kişi

11. Kırmızı ev

12. Bir şelale önünde

13. Her şeyin merkezinde

14. Sonsuz maviliklerle buluşmak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sipidik-sipidik-yuzen-balik

adam üşenmemiş, kalkmış dağın tepesine çıkmış, ormana gitmiş, buz gibi göllerde kayıkla gezmiş, allan unuttuğu yerlerde takılmış, mükemmel hatıralarını fotoğrafla ölümsüzleştirip, bunu da sevdikleriyle paylaşmış, sen de klavye başında işin gücün yok tek tek araştırmış, gelmiş bize duyar kasıyorsun, adamları bize yeriyosun. sene ne amk? SE-NE-NE! neymiş de hepsi aynıymış, kendi gidemiyo ya. kıskanç editörümsü.

vlknsn

bi de şu çakma uçurum taşından sarkıp çekilen pozlar.

reshontheway

Ya bunlar normal şeyler. Asıl yabancılardan gördüğü stilleri, uygulamaları ya da içerikleri yapıp da yaptım ama şimdi diğer gezginler de benden çalar diyen şuursuz türk gezginler (!) çekilmiyor.

luleli

Napalım amuda kalkıp don mu sıyıralım? İçerikte ki çoğu kadraj başka bir poza -yada en azından çok çeşitli pozlara- fırsat vermeyen çekimler. Mesela çadır, kanyon, gece karanlığında uzun pozlama, sandal vs vs vs.. Milyonlarca insanın gördüğü, ziyaret ettiği ve fazla poz çeşidine uygun olmayan bu yerlerde elbet 10-15 neredeyse aynı fotoğraf ortaya çıkar. Ağır işsizmiş arkadaş. Hee onun dışında "illa fotoğraf çekilmeye gerek mi var" sorununa cevap da size ne kardeşim. Standart hayatında yılda 1 kere farklı yerlere gidip bir daha oralara gitme şansı olmayan yada düşük olan insanlar tabi çekilecekler. Geçmişte filmli foto makineleri vardı, sosyal medya yoktu bu sefer insanlar onunla çekilip evde albüm yapıp eve gelen akrabalara, arkadaşlara hemen o albümler çıkartılıyordu, şimdi sosyal medya arttı aynı şey burda yapılıyor değişen hiç bir şey olmadı yani rahat olun insanlık hep aynıydı aynı kalıyor.

sipidik-sipidik-yuzen-balik

güzel yorum, ayrıca amuda kalkma fikri enteresanmış, deneyeyim bi.

hasan-cakmak8

niye şok olalım

Başlıklar

Instagram
Görüş Bildir