Brezilya Okuma Oranını Artırmak İçin Bilet Yerine Geçen Kitaplar Bastı

 > 
5.2bPAYLAŞIM

Yılda iki kitap okuduğu belirlenen Brezilya yurttaşlarının okuma oranını artırmak için, devlet metro bileti yerine geçecek kitaplar dizisi oluşturdu.

Ülkenin en büyük yayınevlerinden biriyle yapılan anlaşma sonucu, artık Brezilya‘da metro bileti yerine geçecek kitaplar mevcut! Hükümetin yılda iki kitap okuyan vatandaşlarının bu oran konusunda düşünmesi üzerine, böyle bir çözüm çıktı.

İlk olarak 10 kitaplık bir dizi seçildi. İnce ve boyut olarak daha küçük kitaplar seçilerek bu 10 kitaplık koleksiyon oluşturuldu. Bu boyut ve incelik tercihinin nedeniyse, okuma alışkanlığı aşılandırılmak istenen vatandaşların kitapları rahatça yanlarına taşıyabilmelerine olanak tanımak. Hepimiz biliyoruz, o zehir bir kere damardan girdi mi koca koca ciltler bile koltuk altına alınır, taşınır!

Peki bu sistem nasıl işliyor?

Dünya Kitap Günü sebebiyle Sao Paolo metro istasyonlarında 10 bin adet kitap dağıtıldı ve her bir kitaba bir barkod yerleştirilerek 10 adet ücretsiz metro giriş bileti tanımlandı. Ama bununla da bitmiyor. 10 kez geçiş yapan okurlar için internetten bu barkodlara yeniden kredi yüklenebiliyor. Böylece kitap hediyeleşmesinin de artması hedefleniyor.

Projenin ilk sonuçları oldukça olumlu. Yetkililer olumlu geri dönüşlerinden de pek memnun. Uygulama Cannes Lions Festivali‘nde, promosyon ve outdooralanında gümüş, tasarım alanında bronz madalya ödülüne layık görüldü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir