Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bozdoğan Kemeri'ne Asılan AKP Pankartına Arkeolog Tepkisi

-

1’nci dereceden kültür varlığı (anıt eser) olarak tescil edilmiş, 1637 yıllık tarihi Bozdoğan Kemeri’ne çok sayıda çiviyle AKP pankartı asıldı. İstanbul Fatih'te bulunan tarihi Bozdoğan Kemeri'ne asılan pankart, arkeologların tepkisini çekti. Arkeologlar Derneği, fiziksel tahribat yaratan pankartın kaldırılması için ilgili Koruma Bölge Kurulu, Fatih ilçe Seçim Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu.

İstanbul'un en önemli tarihi eserlerinden Bozdoğan Kemeri üzerine asılan AK Parti pankartı, 1637 yıllık yapıyı fiziksel olarak tahrip ettiği ve kültürel algıyı da olumsuz etkilediği gerekçesiyle arkeologların tepkisine yol açtı. Arkeologlar Derneği İstanbul şubesi, İstanbul 4 No'lu Koruma Bölge Kurulu'na başvurarak pankartın çok sayıda vide/çivi benzeri metal araçlarla sabitlendiği, bunların da doğrudan taş bloklar üzerine çakıldığına dikkat çekti. Bu fiziksel tahribatla birlikte kentin en önemli kültür miraslarından birinin gizlenerek kültür varlığının algılanmasını olumsuz etkilediğini vurguladı.

CNNTurk.com'un ulaştığı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu İstanbul İl Başkanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü'ne yapılan başvuruda şu sorular yöneltildi:

  • Söz konusu afişleme, ilgili koruma bölge kurulunun bilgisi ve izni dahlinde midir? İzin dahlinde ise karara teşkil eden bilimsel raporun tarafımızla paylaşılması,

  • İzin dahlinde değilse sorumlular hakkında yasal işlem yapılmış mıdır?

  • Söz konusu afiş yüksek seçim kurulunun izni dahlinde midir, izin dahlinde ise bu izin verilirken ilgili koruma bölge kuruluna başvurulmuş mudur?

  • Seçim çalışmaları kapsamında yapılacak her türlü afişleme, yazılama vb. çalışmadan kültür varlıklarının korunması hususunda bir düzenleme var mıdır?

1637 yıldır ayakta

Orijinal adı Valens Su Kemeri olan ve Romalılar tarafından şehrin su rezervini sağlamak için inşa edilen yapı, MS. 4. yüzyıla tarihleniyor. Kemer, Ortaçağ'da İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan en önemli su kemerlerinden olarak kabul ediliyor.

CNN Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir