Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Böylesini Görmedik! Heykel Sanatına Bambaşka Bir Boyut Katan Server Demirtaş'ın Nefesinizi Kesecek Kinetik Heykelleri

16PAYLAŞIM

Heykeller canlanıyor! Server Demirtaş'ın birbirinden çarpıcı kinetik heykel çalışmalarını sizler için derledik...

Bu içerik hazırlanırken sanatçının Instagram hesabından ve Bigumigu sitesinden yararlanılmıştır.

Başarılı Türk sanatçı Server Demirtaş'ın kinetik heykelleri sanat camiasında oldukça ses getirdi. Peki nedir bu kinetik heykeller?

Değerli sanatçı Demirtaş'ın kinetik heykelleri, insan ve makine arasındaki ilişkiyi konu alan, robot görünümlü heykellerin insan hareketlerinden oluşan eşsiz mekanik şöleni bizleri adeta geleceğe götürüyor. Sanata yeni bakış açıları kazandıran böylesi zengin fikirler, elbette sıkı çalışma ve tutkuyla oluyor. Demirtaş küçüklüğünden beri 3 boyut sevdasına sahip, kendini her yönden geliştirmiş ve geliştirmeye devam eden bir sanatçı. Alışık olmadığımız bir tarzda karşımıza çıkan bu heykeller, tüm aksanı tek tek oluşturulan, her hareketin altında bir fikir barındıran ender parçalar.

İnsan hareketlerinin doğallığı, mekanik bir yapıyla birleşirse...

Mimar Sinan Resim bölümünden mezun olan Server Demirtaş, kendini 3 boyuta adayarak heykel sanatına yeni bir soluk oldu. Yaşadığımız devir değişimlerle dolu ve değişimler sanatın akışını şekillendiren yenilikler. Mekanik bir yapıyla, klasik heykel unsurlarını birleştirmek, sanatçının özgünlük kokan çalışmalar ortaya koymasına sebep olurken, heykellere kattığı insanlara özgü hareketlerle yaşadığımız hayatı betimliyor.

Heykellerinde bilincimizi ve duyarlılığımızı ön plana çıkarmak isteyen sanatçıdan, Ex Machina filminde olsa sırıtmayacak bir sahne!

'Robotlar Dünya'yı ele geçirecekmiş fişlerini çekeriz' gibi söylemlerden ziyade bu teknolojiyi doğru kullanıp nasıl sanata uyarlayabiliriz düşüncesi doğuruyor bu farklı bakış açılarını, merak edip öğrenmeye aç olmak belki de formülü. Bu düşünceye sahip Server Demirtaş yaptığı kinetik heykellerin karmaşık yapısını kurma aşamasından ziyade, bu yapıyı doğal insan hareketlerinin yumuşak akışını yakalama aşamasında en büyük uğraşını veriyor. Yaptığı işin hakkını veriyor da desek az bile kalır.

Server Demirtaş'ın nefesimizi kesen bu heykelleriyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

'Geçit'

'Canım Sıkılıyor'

'Düşünen Makine Kadın'

'İsimsiz'

'Dedikodu'

'Rüya'

'Kaçış'

'İnteraktif Müzik'

'Öpücük'

Değerli sanatçı Server Demirtaş'ın başarılarının devamını diliyoruz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-ak6

gayet başarılı, güzel ve teknolojinin gelişmesi ile sanat dallarının da kendi içinde ilermelemesi ve ayak uydurma fikirleri takdir edilecek durum. bazı heykellerinin üstünde biraz daha çalışsaymış çok daha güzel olabilirmiş.

arsenic

Evde bunlardan bitane olduğunu düşünsenize, gece tuvalete kalkıyorsunuz, kımıl kımıl size bakan heykeller :D.. Hakikaten şahane ve biraz da ürkünç..

cenkg

Mikemmeel

hikmet-emin-aksoy

Ben ŞOK..

asli.unsal2

Şahane eve lazım şu duvara tırmananlardan :D

Görüş Bildir