Boş Zamanım Çok Fikrim Yok Diyenlere İlaç Gibi Gelecek 25 Muazzam Hobi Önerisi

-
Abone ol

Hiç para harcamadan ya da ufak bir kursla başlayabileceğiniz hobi önerilerimiz burada. Kadın erkek herkesin ilgisini çekebilecek bu hobiler ile yeni insanlar tanıyabilir, boş zamanlarınızı kaliteli bir şekilde geçirebilir, hatta para bile kazanabilirsiniz.

1. Çanağa çömleğe para dağıtmaya gerek yok, seramik atölyeleri ile kendiniz yapın.

Kim yeni ev ziyaretinde kendi ellerinizle yaptığınız çerez kaselerinin hediye edilmesini istemez ki? Şimdi çok revaçta olan seramik ürünleri kendiniz dizayn edebilir, istediğiniz renge boyayabilir ve evinizi tekrar dekore edebilirsiniz. İsterseniz sadece kendinize saklar, isterseniz de sosyal medya aracılığıyla satışını yaparsınız.

2. Masaj yapmayı öğrenin. Ortamların en sevilen ismi olmaya hazır mısınız?

Masaj yapmayı bilen bir arkadaşımız olsaydı eğer, bağımlısı olurduk. Elbette medikal masaj için katedilmesi gereken çok yol var, sertifikalı olmak ise hem bütçe hem de zaman gerektiriyor. Fakat ömür boyu kullanabileceğiniz bir yetenek edinmiş, hem de belki de mesleğe çevirmiş olursunuz.

3. Fotoğrafçılık hem size harika vakit geçirtecek, hem de para kazanmanıza yardımcı olacak.

İyi bir kurs ve ardından iyi bir kamera ile siz de fotoğrafçı olabilirsiniz. Elbette bir yetenek söz konusu ama belki siz de çalışarak onlar kadar olmasa da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Üstelik sertifikalı olur ve özel bir alanda uzmanlaşırsanız, doğum fotoğrafçılığı veya düğün fotoğrafçılığı gibi alanlarda da iyi paralar kazanabilirsiniz.

4. Nefes Alma Teknikleri eğitimlerine katılın, hayatınızı değiştirin.

Gün içinde binlerce kez yaptığımız için nefes almak bize sıradan bir olay gibi geliyor. Aslında hem stres yönetiminde hem de sağlığımızda büyük rolü var. Bu yolla odaklanma problemlerini çözmeye çalışanlar bile var. Bir eğitmen bulun ve başlayın, bakalım hayatınızda neler değişecek.

5. Evinizin bir odasını kiraya verin, yeni insanlarla tanışın.

Artık sadece maddi sebeplerle değil, birileriyle tanışmak ve arkadaşlık kurmak için de oda kiralama uygulamaları kullanılmaya başlandı. Siz de odanızı güzelce dekore eder ve temiz tutarsanız, iyi bir ev sahibi olursanız, dünyanın dört bir yanından insanı evinizde ağırlayabilirsiniz. Hatta buradan kazandığınız paralarla da yurt dışına seyahate gitmek harika olmaz mı?

6. Doğaçlama tiyatro ile günün bütün stresini atın.

Doğaçlama tiyatro ile ilgili bir kurstan sonra, hemen amatör bir ekibe dahil olun. Hem sürekli düşünme, beyni canlı tutma işine alışın hem de eğlenin. İnsanların size bakarak; "Ne akıl yahu, nasıl planlamadan yapıyorlar bunu?" dediklerini de fark edince, en büyük eğlenceniz olacak.

7. Kendinizi daha güvende hissetmek ve korumak için yakın dövüş eğitimleri alın.

Kadın erkek fark etmez, herkesin kendini koruyabilmesi gerek. En azından koruyabileceğinizi bildiğiniz için bile çok daha iyi hissedebilirsiniz. Form tutar, bedeninizin hakimiyetini sağlar ve hak edenlere yıldızları saydırırsınız.

8. Kendi süslemenizi kendiniz yapın, toprakla uğraşın. Teraryum atölyeleri hiç olmadığı kadar revaçta.

Harika bir teraryumu çok cüzi bir bütçe ile yapabildikten sonra, daha önce eşe dosta gönderdiğiniz 200-250 liralık teraryumlara çok üzüleceksiniz. Üstelik her şey sizin hayal ettiğiniz gibi olacak. Toprakla ve çiçeklerle uğraşmak da enerjinizi değiştirecek, sizi sakinleştirecek.

9. Hazır ateş pahası olmuşken kendi damak tadınıza göre bira yapmak kulağa nasıl geliyor?

Bira kitlerinden edinerek ve internetteki eğitici videoları da izleyerek kendi biranızı yapabilirsiniz. Başlarda zahmetli olacak ve belki de ilk biralarınızdan mutlu olmayacaksınız. Ama zamanla kendinizi geliştirdiğinizde üzerinize fotoğrafınızı bile basabilir, misafirlere ikram edebilir ve hediye olarak götürebilirsiniz. Ama unutmayın, yasal olarak satamazsınız.

10. Ortamlara havalı girişiniz eksik mi olsun: Müzik Prodüksiyonu & Miksleme

Herkes tutturmuş bir DJlik, asıl işin mutfağı burada. Bu işte alaylı olmak değil de eğitimli olmak makbul. Mutlaka bir kursa gidin ve kendinizi stüdyolarda geliştirin. Stres atmaya birebir, kendinizi bulabileceğiniz güzel bir hobi olacak. Çok da havalı...

11. En bilinen hobi önerilerinden biri enstrüman çalmayı öğrenmektir. Basit bir tanesinden başlarsanız, neden olmasın?

Sıfırdan nota okumayı öğrenmek, temel müzik bilgilerini edinmek zaten kesin yapılması gereken şeyler. Fakat ardından piyano, keman gibi enstrümanlar belli bir yaştan sonra, özellikle de çok zaman ayıramıyorsanız zor olabilir. Ritmik aletler, perküsyon, ukelele gibi alanlara kaymak ise işin eğlencesine bodoslama dalmanıza yardım edebilir.

12. Glutensiz yemek yapma ve pişirmeye ne dersiniz?

Tabii ki et pişirme, teknik öğrenme, bıçak kullanımı gibi derslere de katılabilirsiniz. Ama gelecek buraya doğru gidiyor. Şimdi bu kurslara katılanlar, belki ileride de para kazanabilecekleri veya sağlıklı beslenme için kendilerine katabilecekleri bir meziyet edinmiş oluyorlar. Bu trendi kaçırmayın.

13. Kendi pastanızı kendiniz yapın, ne gerek var para saçmaya!

Pastacılık bir sanat olmalı. Klasik pastalar için elbette yine lezzetli olması önemli ama özel günlerde hazırlananlar adeta birer şaheser oluyor. Tabii gelinlerin tatlı telaşına dönüştürmemek lazım işi ama incelik gerektiren bir şey olduğunu unutmayalım. Bir pastacılık kursu hiç fena olmaz.

14. Küçükken sihirbaz olmak isteyenler burada mı? Hiçbir şey için geç değil.

İnternet üzerinden bile bazı eğitimler izleyerek birtakım şeyler öğrenebilirsiniz. Gerekli malzemeler ve afilli bir kostüm ile amatör bir sihirbaz olmaya hazırsınız. Özellikle de ebeveynseniz en eğlencelilerinden biri olursunuz.

15. E-Spor gerçek bir hobi de olabilir, tek uğraşınız da.

Konsol ve bilgisayar oyunlarının sadece çocuk eğlencesi olduğunu düşünen dinazorlardan değilsiniz, değil mi? Artık dünya çapında turnuvalar yapılıyor, E-Spor şampiyonaları düzenleniyor. Hem katılımcı hem de izleyici olmak için araştırmaya başlayın bile.

16. Deniz altında başka bir yaşam var, dalış yaparak görmek istemez misin?

Hem bir spor dalı, hem de epey emek gösterilmesi gereken bir hobi. Mutlaka dalış öncesi birtakım eğitimleri tamamlamanız gerekiyor. Bir süre sonra alıştıkça ve sevdikçe, tüm dalış organizasyonlarını takip etmeye başlıyorsunuz. Bu uğurda para biriktirip Kızıldeniz'e giden bile var.

17. Bir blog yazmaya başlayabilirsiniz.

İyi olduğunuz bir konu seçin ve blog yazmaya başlayın. İstediğiniz kadar yayılmasa ve bilinmese bile, en azından yazı yazma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Kaynak tarama ve araştırma yapma aşamalarında da kim bilir bilmediğiniz ne kadar çok şey öğreneceksiniz.

18. Bachata veya zumbaya ne dersiniz?

Hem eğlenceli zaman geçirmek hem de fitleşmek için zumba ideal. Bachata ise gönlü romantiklikten geçenlere gelsin. Partnerinizle gidebilir, yalnızsanız ise belki hayatınızın aşkını dans kursunda bulabilirsiniz. Böylece özel günlerde şovunuzu sergileyebileceğiniz gibi vücudunuzu daha iyi kontrol ederek ve şekle sokarak da kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

19. Dil öğrenmek deyince bu ara herkesin aklına İspanyolca geliyor.

Dünyanın en çok konuşulan, en yaygın dillerinden biri İspanyolca. Özellikle İngilizce bilenler için kolay öğrenilebilecek bir ikinci yabancı dil. Yabancı bazı yapımları da izleyerek pratik yapmak mümkün. Kim bilir, belki de 2-3 kur sonrasında bir İspanya seyahati yaparsınız...

20. Dizi ağrıyanlar, ben yapamam diyenler için sandalye yogası var.

Dizleri ağrıyanlar, çok fazla hareket alanı olmayanlar, ofisinde uzun süre oturarak çalışanlar; birleşin! Sizin için sandalye yogası eğitimleri var. Burada öğrendiklerinizi evde, ofiste otururken bile pratiğe dökebilirsiniz. Sağlığınızı korumak ve iyi hissetmek için muazzam bir yol.

21. Kendi tişörtünüzü kendiniz yapın, hatta hediye edin; tişört boyama yükselişte.

Esasen bin yıllık mesele ama bugünlerde tekrar yükselişte. Herkes sevdiği dizi, filmlerin objelerini çizmeye ve repliklerini yazmaya başladı bile. Özel kalemlerle ve kurutma yöntemleriyle son haline getirmek gerekiyor. İnternetten birkaç öğretici video izlemeniz yeterli.

22. Saatlerce uğraşacağım da ne olacak demeden puzzle edinin.

Önce ufaktan başlayın, sonra binlik parçalara geçersiniz. Bittikten sonra da tablo olarak saklayabilir, hatta meraklısına satabilirsiniz.

23. Cool olmayanlar bilmez, spor gibi spor hiking'i tatmak gerek.

Özel ayakkabılarınız, kıyafetiniz, çantanız ve su mataranız ile hazırsınız. Bir de Hiking ile ilgilenen arkadaş veya organizasyon grupları bulmak gerek. Dağ tepe tırmanın, kondisyonunuzu koruyun, doğanın muhteşem güzelliklerine şahit olun.

24. En klasik ama vazgeçilmeyen hobi türlerinden biri de nakış çemberi işlemek.

Eskiden babaannelerimiz, annelerimiz yapardı. Şimdi ise minimal figürler için biz de başladık. Hatta "Tabure barın bel kemiğidir." gibi cümlelerle süsleyip sosyal medyada paylaşabiliyoruz.

25. Gönüllü çalışmayı düşünür müsünüz peki? Huzur evlerini, bakım evlerini, çocuk yuvalarını ziyaret etmek ya da doğa için kampanyalarda çalışmak nasıl olurdu?

Söyleyelim, muazzam olurdu. Ruhunuzu diri tutacak ve kendinizi daha iyi hissettirecek başka bir hobi olamaz. Aslında hobiden daha çok, boş zamanlarını kaliteli bir şeye harcamak da denebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lateral-malleol

Türkiye'de yaşayıp evinin odasını kiraya vermek...

trambolin

Ulke sizin dar cevrenizden ibaret degil ki. Ben airbnb'den parayla couchsurfingden ucretsiz sekilde kiraliyorum bir odami. Bunu yapan onlarca da insan var. Hic yoktan saydığım siteleri acip istanbul şehrindeki evleri aratirsan bulabilirsin kac yuz kisi oldugumuzu

lateral-malleol

Tam aksine, kendi 'dar' çevremdeki insanlara odamı kiralasaydım sorun etmezdim. Tanıdığım insana güvenirim. Odanı hangi siteden kiraya verdiğin, ülke çapında kaç kişi olduğunuz beni ilgilendirmiyor dostum. Hak verirsin ki temkinli davranmamın altında bin tane sosyolojik neden var.

hasan-turker

16. Ben. ;)

feyk

farkli farkli hobileri olan biri olarak soyliyecegim: hobinizi gelistirmek icin biraz ozel seyler ararsaniz yurtdisinda cok uyguna bulabileceginiz gerecler turkiyede bir anda 2-3 kati fiyata cikiyor, yani acik acik zihniyet su sekilde "sen hobi yapabildigine gore zenginsin, bu fiyatlar sana koymaz." kendi isim rahat, calisma surelerim az ama baska bir noktada turkiyede cogunluk 6 gun calisiyor, kalan vaktinde dinlensin mi, hijyen bakim gibi temel ihtiyaclarini mi gorsun, colugu cocuguyla yakin cevresiylemi ilgilensin, hobi mi yapsin. ne yazikki turkiye sartlarinda hobi cogu insan icin bir luks.

gandahar

Allah aşkına Türkiyede yapılcak hobilermi bunlar bachata ne bira yapmak ne evin odasını kiraya vermek ne. Çalıyonuz bari biraz değiştirin. (gerçi biraz değiştirmiş nakış yapmakla Haluk leventin resmini koymuş :))) Resim yapmak ahşapla uğraşmak maket yapmak falan yazsaydınız bari

umitmustafa.akdogan

Bira yapmak zor değil yapan biri olarak söylüyorum ...zevkli, içerken de gayet hoş aromaları olan biralar yapabiliyorsunuz ....

gandahar

yani illaki yapılıyodur ama dikkat çekmek istediğim konu yabancı biyerden bulup direk buraya koycağına biraz daha gerçekçi Türkiye de yapılcak şeyler yazmasıydı

pepe-the-frog

Yaşabilmek için çalıştığım bir sürü zamandan arta kalan boş vakitlerim; Uyku! Sadece ona yetiyor boş vakit malesef be koçum...

Görüş Bildir