Görüş Bildir
Haberler
Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü: 'Üniversitemizde Bomba Düzenekli Araç Bulundu'

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü: 'Üniversitemizde Bomba Düzenekli Araç Bulundu'

Batuhan
24.02.2016 - 15:11 Son Güncelleme: 24.02.2016 - 15:15

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, kampüste bomba düzeneği bulunan bir aracın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada, söz konusu aracın bir personel tarafından kampüs otoparkına getirildiği belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Boğaziçi Üniversitesi'nde bombalı araç bulunduğuna dair haberlere ilişkin üniversitenin rektörlüğünden açıklama geldi. Bomba düzeneği bulunan bir aracın tespit edildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Üniversitemize ait güvenlik kameralarının incelenmesi neticesinde söz konusu aracın üniversitemizin bir personeli tarafından otoparka sokulduğu tespit edilmiştir” denildi.

Rektörlük tarafından yapılan yazılı açıklamada “Araç kampüs dışına alınmadan önce yine güvenlik güçlerince yapılan aramalar neticesinde ‘bomba ihbarı’nın asılsız olduğu, araçta ‘bomba düzeneği’ bulunduğu Emniyet yetkilileri tarafından ifade edilmiştir” denildi.

Sözcü'nün haberine göre, kampüsteki güvenlik kameralarının incelenmesinin ardından söz konusu aracın ‘üniversitenin bir personeli tarafından’ otoparka sokulduğunun tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada “Söz konusu personel, aracın tespit edildiği tarihten itibaren işyerine gelmemiştir. Bu kişi hakkında gıyabında soruşturma açılmıştır. Soruşturmaya icabet etmeyen ve işyerine gelmeyen bu personelin 14 Şubat 2016 tarihi itibarıyla üniversitemiz ile ilişkisi kesilmiş ve devlet memuriyetinden ihraç edilmiştir” denildi.

Rektörlükten açıklama

Rektörlükten açıklama

İşte Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan o açıklama;

“Değerli Boğaziçi Üniversitesi Mensupları, 23 Şubat 2016 tarihli yazılı, dijital ve görsel medyada haberlere konu olan ve Boğaziçi Üniversitesi otoparkında park halinde bulunan araca 27 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak güvenlik görevlileri ve savcılık yetkilileri tarafından müdahalede bulunulmuş ve kampüs dışına alınmıştır. Araç kampüs dışına alınmadan önce yine güvenlik güçlerince yapılan aramalar neticesinde “bomba ihbarı”nın asılsız olduğu, araçta “bomba düzeneği” bulunduğu Emniyet yetkilileri tarafından ifade edilmiştir.

Bu durum olayın hemen ertesinde Üniversite Yönetim Kurulu, Senato ve Öğrenci Temsilciliği Kurulu ile paylaşılmıştır. Ancak, soruşturmanın devam etmesi nedeniyle, soruşturmanın gizliliği ve sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla ilgili makamlarca konu hakkında kamuoyuna yazılı açıklama yapılmaması istenmiştir.

Üniversitemize ait güvenlik kameralarının incelenmesi neticesinde söz konusu aracın üniversitemizin bir personeli tarafından otoparka sokulduğu tespit edilmiştir. Söz konusu personel, aracın tespit edildiği tarihten itibaren işyerine gelmemiştir. Bu kişi hakkında gıyabında soruşturma açılmıştır. Soruşturmaya icabet etmeyen ve işyerine gelmeyen bu personelin 14 Şubat 2016 tarihi itibarıyla üniversitemiz ile ilişkisi kesilmiş ve devlet memuriyetinden ihraç edilmiştir.

Üniversitemiz nezdinde kampüs güvenliğinin güçlendirilmesi amacıyla; özellikle yeni öğretim yılı başlangıcı itibarı ile gerek personel gerekse yapısal ve organizasyonel yönlerden gerekli tedbirler alınmış idi. Söz konusu olaydan sonra ise güvenlik önlemleri daha da sıkılaştırılarak uygulanmaktadır. Üniversitemiz alanlarında güvenliğin sağlanması konusunda hassasiyetiniz ve işbirliğinize olan inancımız tamdır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın