Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bit Artık! Sanki Yetmezmiş Gibi 2016 Yılı Normalden 1 Saniye Daha Uzun Sürecek!

-
Abone ol

2016 dünya için felaket bir yıl oldu, bitmek bilmedi. Hatta kendisi, bitmemek konusunda biraz daha direnecek.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre 2016 yılı, normal süresini doldurduktan sonra 1 saniye daha devam edecek.

Yani bu gece saatler 23:59:59'dan sonra 00:00:00'ı değil; 23:59:60'ı gösterecek ve sonrasında 00:00'a geçecek.

Peki bunun nedeni ne, 2016 niye uzadı?

Bilim insanları bu durumun, 2016'da Dünya'nın yörüngesinin bir saniye kadar geri kalmasından, yani yavaşlamasından kaynaklandığını söylüyor. Son yılların en kötü yılı olan 2016, yörüngemize de yapmış yapacağını anlayacağınız.

Bu "artık saniye", en son 2015 Haziran'ında takvimlere eklenmişti, tarihteyse toplamda 27. kez ortaya çıkacak.

Bu bir saniyelik beklemenin gerekli olmasının sebebi ise standart zamanın, atomik saatlerin geride kalması. İngiltere'deki Ulusal Fizik Laboratuvarı araştırmacılarından yapılan açıklamada, atomik saatlerin normal saatlere göre zamanı bir milyon kat daha iyi ölçtüğü belirtiliyor.

Aslına bakılırsa bu değişimin çok bir önemi yok, fakat 1000 yıl içinde bizim saatlerimizle dünyanın gerçek saati arasında 1 saatlik bir fark yaratıyor.

Dolayısıyla yeterince uzun zaman geçtiğinde, düzeltilmeler yapılmazsa üst üste birikerek sabahın 8'inde güneşin battığını görmemize neden olabilir bu artık saniyeler.

Atomik saatlere bu denli güvenmemizin sebebiyse, elektronların enerji seviyelerinin değişiminden yararlanarak zamanı göstermeleri.

Atomik saatlerin gösterdiği saat bilgileri GPS alanında çok önemli bir yer teşkil ediyor. Dolayısıyla bu saatlerle normal saatlerimiz arasındaki zaman arasında fark olduğunda, uyuşmazlığı gidermek için kendi saatlerimizi ayarlıyoruz.

Özetle 2016'nın bir saniye daha uzun sürecek olmasının sebebi tam olarak böyle. Dünyanın yörüngesini bile yavaşlatıp giden 2016'yı hiç özlemeyeceğimizi belirtiyor ve yazımızı noktalandırıyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
why

Giderayak bi kazık daha atmasın diyorduk tam.

Gizli Kullanıcı

1 saniyenin lafını da yapmayın mk :d

sanane123_321enanas

o an uzaylılar dünayı istila etsin nolurr tam zamanı öyle bitsinnn

hastalik-hastasi

ay hadi inş.

bcb54

bit artık bit..

edo

47100 saniye kaldı nihayet bitiyor.

Görüş Bildir