8 Mart'ta Güvenli Ulaşım Hakkı Talebi ile Bisikletli Köprü Geçişi

-

Kadına yönelik şiddeti protesto etmek ve kadınlara güvenli ulaşım hakkı için bisikletliler 8 Mart'ta Boğaziçi Köprüsü'nden geçecek.

İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü organizatörlüğünde yüzlerce bisikletli,  kadına güvenli ulaşım hakkı istiyoruz " sloganıyla, Boğaziçi Köprüsü'nden Özgecan Aslan için geçiş yapacak.

Güvenli ulaşımın, her kadının hakkı olduğunu düşünen ve kadına şiddeti eleştiren İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü, 8 Mart'ta Boğaziçi Köprüsü'nü bisikletle geçme eylemi için gerekli izinleri aldı.

Lütfü Kırdar Kongre Merkezi 'nin önünde 10.30 'da başlayacak bisiklet turunun, Haydarpaşa Tren Garı 'nın önünde 11.40 civarında sona ereceği tahmin ediliyor.

İ.Ü. Bisiklet Kulübü tarafından belirlenen rota

10.30: Lütfü Kırdar Kongre Merkezi

10.32: Osmanbey Metro

10.35: Büyükdere Caddesi

10.38: Yıldız Posta Gazetesi

10.42: Yıldız Kavşağı

10.44: Köprü Sapağı

11.10: Beylerbeyi Kavşağı

11.15: Kuzguncuk Caddesi

11.18: Paşalimanı Caddesi

11.21: Hakimiyet-i Milliye Caddesi

11.23: Üsküdar Harem Sahil Yolu

11.28: Burhan Felek Caddesi

11.38: Haydarpaşa Tren Garı

Etkinliği duyurmak için oluşturulan Facebook sayfasında şimdiye kadar 900'ü aşkın kişi katılacağını belirtmiş durumda. Etkinliğe katılacağını belirten Boğaziçi, Koç, Sabancı, İstanbul Teknik, Bahçeşehir, Marmara, Galatasaray, Özyeğin gibi birçok üniversitenin öğrencileri dışında; Bisikletli Ulaşım Platformu, Küçükçekmece Bisiklet Grubu, Küçükçekmece Doğa Aktiviteleri Ekibi, Sahil Bisiklet Ekibi gibi bisiklet platformları da boğazı geçecek.

Twitter hashtag'i ise 2kita1CAN 

Etkinliğin organizatörlerinden İstanbul Üniversitesi öğrencisi Belçim Zaman, Özgecan'ın ve daha birçok kadının başına gelen tacizin ve zorbalığın sadece minibüste, otobüste değil, bisiklet başındayken bile başlarına geldiğini söylüyor. Özgecan'ın haberini aldıktan hemen sonra böyle bir organizasyon düzenlemeye karar verip gerekli izin için başvuruda bulunan İÜ Bisiklet Kulübü, şiddetin hiçbir yönlüsünün savunulamayacak olduğunu, bu yüzden etkinliğin kadın, erkek herkese açık olduğunu belirtiyor.

Daha önce İ.Ü. Bisiklet Kulübü olarak düzenledikleri bir çok etkinlikte Boğaziçi Köprüsü'nden geçiş yaptıklarını söyleyen Zaman, bu kez üzüntüler paylaşılacağı için daha farklı bir deneyim yaşanacağını düşünüyor. İstanbul Üniversitesi hocalarının da desteğiyle düzenlenen bisiklet turu için tüm bisiklet kullanıcılarının desteği bekleniyor. Tur sırasında köprüde bisikletlilere ayrılan şeritten çıkmadan, duraksamadan bisiklet sürmeye devam etmek ve mutlaka kask, eldiven gibi malzemeleri kullanmak gerekiyor.

Kaynak: Habervesaire

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir