Birlikten Güç Doğdu! Rüzgar Gülü ile Elektrik Üreten Öğrenciler Okulun Bahçesini Ücretsiz Aydınlatıyor

 > 
144PAYLAŞIM

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde yaşayan Hayrabolu Ergün Korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri gerçekleştirdikleri 'rüzgar gülü' projesi ile okullarının bahçesinin gece aydınlatmasını ücretsiz hale getirdi.

Hayrabolu Ergün Korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin elektrik, mobilya ve metal bölümü öğrencileri, danışman öğretmenlerinin katkılarıyla 9 metre yüksekliğinde bir rüzgar gülü yaptı

AA'nın haberine göre 750 kilovat elektrik üreten rüzgar gülleri, okul bahçesinin akşam elektriğini karşılıyor. Önceden 100-150 TL gelen elektrik faturası, öğrencilerin bu projesi sayesinde artık gelmiyor.

Okul müdürü Ali Ülkü: 'Alternatif enerji kaynaklarının zor olmadığını gösterdik'

Okul müdürü Ülkü, türbinin kapasitesinin artırılabilir olduğunu söyleyerek "Elektrik, metal ve mobilya bölümlerimizin iş birliği ile 9 metre yüksekliğindeki rüzgar gülünün montajını okulumuzun bahçesine yaptık. Kapasiteli rüzgar gülü sayesinde elde ettiğimiz enerji ile okulumuzun aydınlatmasını sağlıyoruz. Öğrencilerimiz bunu gördüğünde uygulanabilir olduğunu da görmekte. İstenirse kapasite artırımı da yapılabilir." dedi.

Elektrik bölümü öğretmeni Samet Tekeş: 'Amaç öğrencilerde yenilenebilir enerji sistemlerine karşı ilgi uyandırmak'

Türbinin donanımlarının üç aylık bir süre içinde tamamlandığını ifade eden Tekeş, "Güneş paneli ve rüzgar türbinimizden oluşan hibrit sistemimizle tam kapasite yaklaşık 750 kilovat enerji üretebilmekteyiz. Ürettiğimiz enerjiyi okulumuzun bahçe aydınlatmasında kullanıyoruz. Akü ve panel takviyesiyle ürettiğimiz enerji miktarını artırabiliriz." dedi.

Projede yer alan öğrencilerden Gökhan Saraçoğlu: 'Birlikten güç doğdu'

Proje ekibinde yer alan öğrencilerden Saraçoğlu 'birlikten güç doğduğunu' ifade ederek, "Mobilya atölyemizde bobin kalıplarımız hazırlandı. Metal bölümümüzde de türbinin ana gövde, kanat ve direk üretimi yapıldı. Elektrik atölyemizde 12 bobin sararak saten oluşturduk. 16 mıknatıslı 2 motor diski oluşturduk. Daha sonra öğretmenlerimiz ile birlikte test ve ölçümlerini yaptıktan sonra yeraltı kablosuyla akü şarj kontrol ünitesi ve bağlantılarını yaptık." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir