Birden Fazla Kişiye Aşık Olmanın Özgür Olduğu İlişki Türü: Poliamori

-

Poliamori, Yunanca ve Latince kökenli bir kelime. Birçoğunuzun tahmin ettiği gibi Yunancada çok anlamına gelen "Poli" ve Latincede aşk anlamına gelen "Amor" kelimeleri ile oluşmuş bir terim. Dünya üzerinde hiç de azımsanmayacak kadar insanın yaşadığı bu ilişki çeşidi, kimisine göre aykırı gelse de mantıklı olduğunu düşünen bir kesim de var. İsterseniz konuyu biraz daha irdeleyelim:

Çoğu kişinin düşündüğünün aksine bu ilişkide ön planda olan seks değil ya da bu insanlar sadece grup seks için bir araya gelmiyor.

Poliamori, hem tek eşli ilişkilerde karşılaşılan ve çoğunlukla bir ilişkinin bitip diğerinin başlamasıyla sonuçlanan "aldatma" pratiğini, hem duygusal süreklilikten koparılmış rastgele-geçici cinsel ilişkileri, hem de 60'lı yılların cinsel devrim kuram ve pratiklerinin aşırılıklarını ve açmazlarını sorgulayarak daha gerçekçi, sağlıklı ve temkinli bir bakış açısı geliştirme çabasına dayanıyor.

Poliamori kavramının 3 adet ilkesi var: Dürüstlük, duygusal yakınlık ve uzun vadede ilişkiyi sürdürebilirlik

Bu ilişki türünde radikal dürüstlük en önemli ilkelerden biri. İlişki türü içerisindeki herkesin bilgisi ve onayı olmak durumunda. Bu yönüyle aldatma olgusu diskalifiye ediliyor. İkincisi, tarafların her birinin birden fazla kişiye aşık olabilme özgürlüğü. Bu sebepten de tek gecelik ilişkiler ya da cinselliğe dayalı yakınlıklar kurulmuyor. Üçüncüsü de yaşanan ilişkileri uzun vadede sürdürebilme çabası. Bu da aile kavramının kendisinin değil, içeriğinin önemli olduğunu vurguluyor.

Açık ilişki kavramından en büyük farkı, herkesin durumdan haberdar olup rıza göstermesi ve aşık olma özgürlüğüne inanmaları

Kendi içerisinde birçok eğilimi olan bu ilişki çeşidinde birincil, ikincil, yakınlık ağı ve çoklu sadakat gibi türler var. Örneğin aynı evde yaşayan poliamorik bir çift "Birincil ilişki" yaşarken, aynı evde iki kişiden fazla yaşayanlara ise "Çoklu sadakat" deniliyor.

Olumlu tarafı: Bir başkasına aşık olunca var olan ilişkiyi sonlandırmamak. Olumsuz tarafı: Engellenemeyen kıskançlık

Tek eşli ilişkilerin aksine, bir başkasına ilgi duyulduğu zaman var olan ilişki hasar görmüyor. Ancak kıskançlığın ise hiçbir güvencesi yok. Bu sorunun çözümünün ise konuşmaktan geçtiğine inanılıyor.

Kavramın temeli, sevilen kişinin bir başka kişi ile yaşadığı sevgi ilişkisinden zevk almak

Kıskançlığın önüne geçmenin en büyük yollarından biri de bu ilişki grubunun ortaya koyduğu "Compersion" teorisi. Yani bu da sevilen kişinin bir başka kişi ile yaşadığı ilişkiden zevk alma durumu oluyor.

Poliamori üyelerinin tek isteği meşru olarak tanınmak ve toplumda kabul görmek

Bu anlamda tıpkı eşcinsel hareketin talepleri de paralellik gösteriyor. Nasıl eşçinsellik, heteroseksüellik ile üstünlük yarışında değil ama sapkınlık olarak da görülmek istemiyorsa, Poliamorikler de aynı şekilde taleplerini anlatmaya çalışıyor.

New York'ta yaşayan Poliamori grubu da kendi aralarında parti yapıyor ve dışardan kimse bu partilere dahil olamıyor

Özellikle Amerika'da Poliamori grubunun birçok üyesi var

Peki siz poliamori ilişki çeşidine nasıl bakıyorsunuz?

Çok mantıklı, insan birden fazla kişiye aşık olabilir
Aşırı gereksiz ve saçma, bildiğin manyaklık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevimsizhayalet

anketten öğrendiğimiz, ülkemizde godoşların oranı %26ymış :)

thinklikepsyco

Abooov!! Porno izliyor musun sorusuna verilen cevaplar temalı olmuş ya lan bu yorumlar!?!? Yapamadığınız şeyler hakkında fikir sahibi olmakta harikasınız, şimdi basıp gidin, bir köşede sarhoş falan olun.

domatess

Nasıl anlatsam bilemedim. Gavat, Andallar'ın İlk İnsanlar'ın Rhoynar'ın ve Yedi Krallığın Gavatı. Gavelesi. Meeren Gavatı. Gavat kırıcı. Ejderha Kayası Gavatı. Gavat Geçirmez. Gavatın Kızı. MyGavatSha. O Gavateyris Gavatdoğan.

aden-lcn

aslında yabancı olmadığımız bir kavram.osmanlı imparatorluğu,harem.tabi orada erkek başrol olunca olağan geliyor hepinize.

atki-r.-ozan

biz bir kişiye bile aşık olamazken adamlar neler yapıyor aq :D

Başlıklar

CinsellikEşcinselaşk
Görüş Bildir