Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çorum İline Ait Birbirinden Güzel 14 Türkü

-

1. Neşet Ertaş ''Ya benide götür ya sende gitme''

2. Hilmi Şahballı ''Hem Okudum Hem de Yazdım''

3. Oğur & Demircioğlu ''Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam''

4. Filiz Kılıç ''Kara kaş boyanır mı''

5. Orhan Hakalmaz ''Kaşların karasına''

6. Orhan Hakalmaz ''Kayayı Gırcı Tuttu'' ( İlvanlım )

7. Orhan Hakalmaz ''Bir Taş Attım Alıca''

8. Aysun Gültekin ''Bu dere baştan başa''

9. Güler Duman ''Gezsemde dünyanin dört bucagini''

10. Saffet Şimşek ''BağdatT Ellerinden Gelen Turnalar''

11. Beyhan Karslı ''Fırsat Elde İken Bir Amel Kazan''

12. Elma Aldım Bartından

13. Nazlı Öksüz Tubay ''İğdenin Dalları''

14. Orhan Hakalmaz ''Dinle sana bir nasihat edeyim''

''Senin yaptığını Çorumlu yapmaz''

''Senin yaptığını Çorumlu yapmaz''

Zamanında Anadolu’da halktan vergi, sahip olduğu hayvanlarına bakılarak alınırmış. Geneli hayvancılıkla ve çiftçilikle geçinen köylü halk için sıradan bir yöntem yani. 3 koyunu olan şu kadar öder, 5 inek sahibinin ödeyeceği vergi falanca fiyattır gibi.

Vergileri almakla yükümlü memur Çorum’da bir köye gider ve evin kapısını çalar. Kapısı çalan kişi, gelenin vergi almak  için geldiğini bilir. Biraz hoş sohbet sonrası adam köylüye ne kadar malı olduğunu sorar. Köylü ise 1 koyunu olduğunu söyler. Kontrol etmek için ahıra bakarlar, gerçekten de köylü 1 koyuna sahiptir.

Vergiyi tahsil etmek için içeri geçerler, adam emin olmak için bir de evi gezmek ister. Köylü evi gezdirirken, adamın gözüne çift yorganla kapatılmış bir yatak ilişir. Kuşkulanan adam, yatakta ne olduğunu sorar. Köylü de, babasının rahatsız olduğunu ve yattığını söyler.

Biraz sonra yataktan, insandan gelmesi mümkün olmayacak sesler gelir ve adam tekrar sorar. Bu kez köylü babasının inlediğini söyleyip, adama merak edilecek bir şey olmadığını anlatmaya çalışır. Fakat adam inanmaz ve yorganı açar, yatağın içinde 1 koyun yatmaktadır. Yazıya konu olan söz, bu hadisenin hemen ardında söylenmez.

Aynı adam, vergi tahsili için bu kez Kayseri’ye gider. Yine bir eve girer, benzer bir manzarayla karşılaşır. Bu kez erken davranarak köylüye ne olduğunu sorar. Hikaye ya işte, adam da aynı şekilde babasının rahatsızlandığını söyler. Adam inanmaz ve yorganı açar. Bu kez koyundan farklı olarak yorganın altından bir eşek çıkar. Bunun üzerine de vergi kaçıran kayseriliye dönen vergi memuru:

  • ''Senin yaptığını Çorumlu yapmaz'' der.

O günden sonra sözün ilk kısmı hatırlanır ve o şekilde de kalır.

Hikayenin içeriği ve sözün söyleniş amacı farklıdır... *Anonim

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir