Bırakınız Oynasınlar! İşte Video Oyunların İnsanlara Kattığı Beceriler

244PAYLAŞIM

Video oyun oynamak yalnızca Türkiye'de değil tüm dünyada ebeveynler tarafından oldukça zararlı görülen bir aktivite. Düzenli oyun oynayan insanların asosyal, başarısız ve vaktini boşa harcayan insanlar olduğu kanısı hakim. Oysa yapılan araştırmalar düzenli oyun oynayan insanların belli alanlarda oyun oynamayan insanlara nazaran çok daha iyi performans sergilediğini gösteriyor.

Sorun Çözme Yeteneği

Amerikan psikoloji dergisi Psychology Today'in paylaştığı araştırmalara göre oyun oynayan insanlar gerçek hayattaki problemleri çözmede daha başarılı oluyor. Video oyunların hızlı, isabetli ve efektif karar verme yeteneklerini geliştirdiği belirtiliyor.

Birden Fazla İşle Aynı Anda İlgilenebilme Yeteneği

2013 yılında yapılan bir araştırma en az 50 saat aksiyon oyunu geçmişi olan adayların pilot simülasyonlarında kullanılan ve birden fazla işi aynı anda yapmayı gerektiren bir uygulamada daha iyi sonuçlar aldığını göstermiş.

Düşünce Yapısında Esneklik

Oyun oynayan bireylerin oynamayanlara göre daha kolay ve hatasız bir biçimde planlarını değiştirebildikleri gözlemlenmiş. 2010 yılında yapılan araştırma oyuncuların birbiriyle çatışan durumları daha iyi idare edebildiklerini iddia ediyor.

Zihinsel Becerileri Zinde Tutar

2011 yılında yapılan bir başka araştırma ise oyun oynamanın dikkat, hafıza ve soyut düşünme yeteneklerini yaşlanmaya karşı koruduğunu ortaya koyuyor. Oyun oynayan yaşlı insanların bu yeteneklerini oynamayan yaşıtlarına göre daha iyi muhafaza ettikleri görülmüş.

Gelişmiş Alansal Farkındalık

2012 yılındaki bir çalışma oyun oynayan insanların çevrelerinde olup bitenlere karşı daha dikkatli olduklarını ve tehlikeli durumları daha iyi tespit edebildiklerini gözlemlemiş.

Odaklanma Yeteneği

Oyuncuların odaklanma ve dikkat dağıtıcı objeleri yok sayabilme yeteneğinin de oyun oynamayan insanlardan daha iyi durumda olduğu 2005 yılında yapılan bir çalışmada keşfedilmiş.

Düşüncesizce Hareket Etmeme

Düzenli oyun oynayan insanların reaksiyon testlerinde doğru hedefleri daha sık seçtiği, yanlış hedeflere balıklama atlamadığı tespit edilmiş. 2009 yılında yapılan çalışma oyun oynayan insanların daha iyi hesap yaparak karar verdiğine kanaat getirmiş.

Göz Tembelliği Tedavisi

Yalnızca zihinsel değil, bedensel alanlarda da oyun oynamanın kanıtlanmış faydaları var. 2011'de yapılan bir çalışmaya göre göz tembelliğine sahip insanların daha az çalışan gözü oyun oynarken kullanarak neredeyse sağlıklı gözün seviyesine getirdikleri gözlemlendi. Televizyon izleme veya örgü örme gibi işlerde kullanan insanlarda ise aynı gelişme gözlemlenmedi.

Gelişmiş El Becerileri

Özellikle el-göz koordinasyonunun çok önemli olduğu pilotluk ve cerrahlık gibi mesleklerde düzenli oyun oynayan bireylerin bu mesleklere özel hazırlanmış simülatorlerde daha iyi performans gösterdikleri yine 2011 yılında yapılan çalışmada kanıtlanmış.

Özetle, abartılmadığı sürece oyun oynamak zihinsel ve bedensel olarak oldukça faydalı olabilen bir aktivite.

Merak Edenler İçin Kaynak Linkleri

Onedio Ekibiyle oyun oynamak ve yakında yapılacak ödüllü turnuvalarımıza katılmak için Facebook sayfamızda yaptığımız canlı yayınları kaçırmayın! Facebook sayfamızı beğen, yayınları kaçırma.

Discord sunucumuza katılarak yayınlardan haberdar olup, bizimle oyunlar oynayabilirsiniz.

Sadece oyun içerikli olan ''Onedio Gamer'' sayfamızı takip edip, oyun dünyasındaki haberleri ilk siz duyun!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunesliler

Öyleyse bring it on ((:

olduozamanbizkalkalim

Külliyen yalan. Sağ gözümde göz tembelliği sorunum var ve yıllardır online oyun oynarım zerre faydası olmadı.

iris-callous

Nedense üniversite bölümü beğenemiyorum aq oyun faydalı olsaydı her gün 8-9 saat giriyorum bir bok yok açıkcası

okisi

bin yıldır savunduğum tezim sonunda resmiyete kavuştu aq bide bence reflexleride geliştirir bunuda eklemek lazım

returnz

Gerçekten doğru tespitler. Let them play...

Görüş Bildir