Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir İş Gününü Daha Güzel Geçirmenin 17 Yolu

4PAYLAŞIM

Bilinçli farkındalık egzersizlerini yapmak için mutlaka mumlarla süslenmiş, fonda  dinlendirici müzik çalan bir odaya ihtiyacınız yok. Arabanızda, otobüste, iş yerinizde de hızınızı yavaşlatarak  "burada ve şimdi"  egzersizleri yapabilirsiniz. 

İş yaşantınızda kendinize zaman ayırabilmeniz ve an’da kalmanız için tavsiyelerimizi sizin için derledik;

1- Her sabah 5-30 dakikanızı kendinize ayırın.

Pencereden dışarı bakın, etrafınızdaki seslere kulak verin ya da imkanınız varsa sessiz ve yavaş bir şekilde yürüyün. Eğer kendinize vakit ayırabilecek kadar erken uyandıysanız yataktan kalkmadan güzel bir şekerleme de motive edebilir.

2- Arabanıza ya da servise bindiğinizde nefes egzersizlerinize odaklanın.

Servisteyseniz gözlerinizi kapatıp burnunuzdan derin bir nefes alın ve yine burnunuzdan yavaş yavaş verin. Arabayla gidiyorsanız trafiğe çıkmadan önce zihninizi bu yöntemle boşaltmak yararınıza olacaktır.

3- Araba kullanırken bedeninize dikkat edin.

Ne kadar gerginsiniz? Arabayı nasıl kullanıyorsunuz? Direksiyonu çok mu sıkı kavramışsınız? Omuzlarınız gergin mi? Bilinçlice bedeninizi serbest bırakın ve gerginliğin geçmesine izin verin. Aynı gözlemi işe giderken toplu taşıma aracı kullanıyorsanız da yapabilirsiniz. Bedeninizde fark ettiğiniz her gerginlik, gevşemeniz için bir fırsattır.

4- İşe giderken müzik dinlemeyin ve kendinizle baş başa kalın.

Kendinizle baş başa kalmak, vesveselerinizle baş başa kalmanız anlamına gelmez.

5- Trafikte durduğunuzda nefesinize, gökyüzüne ya da etrafınızdaki yeşilliklere odaklanın.

6- İş yerinize geldiğinizde kendinizi yeni iş gününe hazırlayıcı bir moda sokun.

Arabanızı park ettikten sonra hemen arabadan inmek yerine, kendinizi iş gününe hazırlamak için bir dakika arabada kalın. Arabadan indikten sonra acele etmeden etrafınıza bakın ve iş yerine giderken attığınız her adımda nerede olduğunuzun farkında olun.

7- Gün içinde masanızda otururken bedeninizi hissedin.

Ayaklarınızı, bacaklarınızı, sırtınızı, omzunuzu, boynunuzu hissedin. Bedeninizin hangi bölgelerinde gerginlik var, fark edin. Oturduğunuz yerde gevşeme ve gerinme hareketleriyle bedeninizin rahatlamasına olanak sağlayın.

8- Molalarınızda sadece ara vermeyin.

Kahve içmek yerine çalıştığınız ortamdan biraz uzaklaşın, yürüyüş yapın, temiz hava alın, doğanın sesini işitebilecek bir yerdeyseniz kuşların ve rüzgarın sesini dinleyin. Bu sırada derin bir nefes alın ve iş yükünüzü bir an olsun yok sayıp orada olmanın keyfini çıkartın.

9- Öğlen yemeğini masanızda ya da odanızda yemeyin. Mekan değiştirin.

10- Eğer odanız varsa kapısını kapatın ve gevşemek için kendinize biraz süre tanıyın.

(Dış unsurlardan sizi korur.)

11- Her saat başı ya da belirli aralıklarla işinize ufak aralıklar verin.

Bu aralarda illa çalışma ortamınızdan ayrılmak zorunda değilsiniz. Sadece 1-2 dakika kafanızı dağıtacak herhangi bir şey yapabilirsiniz. Bu aralıkları kendinize ödül aralığı olarak da belirleyebilirsiniz. Mesela o gün yaptığınız x iş, y noktasına eriştiğinde gofretle (ya da başka bir şey) kendinizi ödüllendirin.

12- Öğlen yemeğine kendinizi yakın hissettiğiniz iş arkadaşlarınızla çıkın ve yemekte işle ilgili konular konuşmayın.

Evet, işle alakalı konuşmamak derken patronları ve müdürlerinizi çekiştirmemekten de bahsediyoruz. :)

13- Haftada bir ya da iki gün öğlen yemeğinizi yalnız ve sessizlik içinde yiyin.

14- "Yapılacaklar Listesi" ile çalışın.

İş gününün sonunda o gün yaptığınız işleri gözden geçirin. Göstermiş olduğunuz performansı görmenizde size büyük yardımcı olacaktır. Bir sonraki gün yapacağınız işlerin listesini yapın. Listenin gerçekçi olmasına dikkat edin.

15- İşten çıktığınızda dışarıdaki havayı hissedin.

Seslere kulak verin. Bir bakın bakalım  koşturmadan, yavaş yürüyebilecek misiniz? Unutmayın; ne kadar aceleci davranırsanız o kadar vakit kaybedersiniz.

16- Biten iş gününün tadını çıkartın. (Koskoca bir akşam sizi bekliyor)

İş gününüz bittiğinde iş yerinden sönük bir şekilde ayrılmayın. (Elbette görseldeki gibi yaparsanız müdürlerinizin olumsuz dikkatini çekersiniz. Öyle yapmayın.) Arabanıza bir dakika sessizce oturun ve biten iş gününün tadını çıkartın. Biraz sonra gireceğiniz trafiğe odaklanıp gerginliğinizi arttırmak yerine, iş gününü bitirmiş olmanın mutluluğuna odaklanın.

17- Eve geldiğinizde kıyafetinizi değiştirin ve eğer mümkünse beş on dakikanızı sessiz kalmak için kendinize ayırın.

Bonus; İşinizi eğlenceli hâle getirmek sizin elinizde.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duz_hatun

Hani o kendinizi gofretle falan ödüllendirin yazmışsın ya editör, işte onu yazma :))) Sil onu ordan :))) Ben kendimi çalışırken çok fazla ödüllendiriyorum sanırım, kilo üstüne kilo :))))))

Görüş Bildir