Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Gurur Daha: Türk Bilim İnsanları Radyasyon Yaymayan Tomografi Cihazı Geliştirdi!

-
Abone ol

Son zamanlarda Türk bilim insanlarımızın yaptıkları çalışmalar ve elde ettikleri faydalı sonuçların sayısında dikkate değer bir artış var.

Son güzel gelişme, belki de en çok dertli olduğumuz fakat buna rağmen hakkında az bilgi sahibi olduğumuz radyasyon ve zararlarının azaltılması konusunda.

Bilim insanlarımızın keşfine geçmeden önce, radyasyon ile alakalı birkaç kritik bilgi verelim.

Zira pek çokları tarafından radyasyon, bilgi azlığı nedeniyle olacak ki, ‘tü kaka, öcü’ olarak görülmekte.

Radyasyon kelime anlamı olarak, yayınım, ışınım ya da saçılım demektir.

Yani en basit haliyle bir enerji demetinin ortama saçılması demektir. Bu enerji demeti, baktığınız bilgisayar monitöründen yayılan ışık da olabilir, mikrodalga ışınları da olabilir.

Elektriğin olduğu ve kullanıldığı her yerde, radyasyondan bahsetmek kaçınılmazdır lakin radyasyon ille de zararlı ya da ölümcül olmak zorunda değildir.

Risk taşıyan radyasyon tipi, iyonize olanıdır.

İyonize radyasyon, yayılan enerjinin çok yüksek miktarlarda olduğu zamanlarda görülür.

Yayılan enerji o kadar yüksektir ki, o denli yüksek enerjiye maruz kaldığınız zaman bu ışınlar atomlarınızdaki elektronların kopmasına, ve bu kopan atomlar nedeniyle de öncelikle hücrelerde dolayısıyla da organlarınızda yapısal değişiklikler görülmesine sebep olur. 

En basit haliyle de kansere.

İyonize radyasyon yayımına sebep olan ve biz Türklerin de baya yaygın kullandığı bir cihazla devam edelim şimdi.

Doğru tahmin ettiniz, tomografi cihazından bahsediyorum.

Tomografi, bizim ülkemizde nedense (!) bol bol kullanılıyor, bilmediğimiz bir yararı olsa gerek.

Çok seviyoruz tomografi cihazına girmeyi, yaydığı iyonize radyasyona maruz kalmayı.

İşte bu cihazın yaydığı zararın farkında olan bir grup Türk bilim insanı, radyasyon yaymayan bir tomografi cihazı geliştirmiş.

Prof. Dr. Yunus Söylet, Doç. Dr. Elif İnce, Prof. Dr. Cenk Büyükünal, Prof. Dr. Mehmet Eliçevik, Prof. Dr. Haluk Emir'in birlikte çalışarak geliştirdiği cihazın geliştirilmesi ve ticari olarak dağıtılması için de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Nükleer fizik uzmanı olan Doç. Dr. Elif İnce’ye göre geliştirdikleri cihaz sayesinde mesane görüntülenmesi gereken durumlarda hamilelere, bebeklere ve çocuklara radyasyon almadan görüntüleme yapılabilecek.

Ayrıca Dünya’nın en çok radyasyon alan 3. ülkesi olarak, tomografi ve PET için harcanan paradan ülke olarak yüzde 80 tasarruf edebileceğiz.

Tomografiye giren kişiyi radyasyona maruz bırakmayan cihaz ayrıca uluslararası bir yarışmadan da altın madalya kazanmış.

Geliştirilmeye devam edilen cihazın ileride de daha önemli ödüller ve başarılar kazanacağını öngörmek de çok zor değil zaten.

Konu hakkında DHA’a konuşan İnce’nin bilim ve ekonomiye olan katkıları hakkında söyledikleri de kulağa küpe edilecek cinsten:

“Bir ülkenin üretiminin mevcut ekonomiye sağlayabileceği katkı yüzde 10 ise bilimin sağlayacağı katkı yüzde 90'dır. Üretim potansiyeli bellidir ve bunun üzerine çıkmak mümkün değildir. Fakat bilimin ticarileşmesi ülke ekonomisini yüzde 90 kalkındırır. İnsanların patent başvuruları yapması ve bunun da ticarileşmesini sağlamaları gerekir. Ticarileşme misyonu sağlayacak kısım ise üniversitelerimizdir. Bu nedenle tüm araştırmacıların ve öğrencilerin, üniversiteleri kullanarak patent başvuruları yapmalıdır.”

Böyle değerli buluş ve çalışmaların sayısının katlanması, çoğalması ve ülkece daha bilinçli hale gelmemiz dileğiyle….

Milli Gurur: ODTÜ Öğrencisi 3 Genç Bilim İnsanından Kanserle İlgili Olağanüstü Buluş! - onedio.com
Milli Gurur: ODTÜ Öğrencisi 3 Genç Bilim İnsanından Kanserle İlgili Olağanüstü Buluş! - onedio.com
Birleşmiş Milletler’deki Konuşmasıyla Alkış Yağmuruna Tutulan 11 Yaşındaki Talya Özdemir - onedio.com
Birleşmiş Milletler’deki Konuşmasıyla Alkış Yağmuruna Tutulan 11 Yaşındaki Talya Özdemir - onedio.com
Bir Güzel Haber Daha: Fizik Dünyasında İmkansızı Başarmış, Gurur Duyulası Bir Türk Mete Atatüre - onedio.com
Bir Güzel Haber Daha: Fizik Dünyasında İmkansızı Başarmış, Gurur Duyulası Bir Türk Mete Atatüre - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
parionluparis

Çok doğru söylüyor.en ufak bir muayene de Türkiye deki doktorlar film veya tomografi istiyor.oysa Avrupa ülkelerinde hayati risk olmadan tomografi film istenmiyor.Almanya daki tüm görüntüleme cihazları toplamı İstanbul fındıkzade semtindeki görüntüleme cihazlarından daha az.varın siz düşünün.İyonize radyasyon konusunda alfa beta gama radyasyonlar konusunda halkı bilinçlendirmek şart.

unknown-passenger

ezan okuyan tomografi cihazı yapsaydı tüm haber bültenlerinde ilk haber olurdu ve şuan a haberde canlı yayında görürdük kendisini muhtemelen..

fatih-gulpinar

Tüm nedenler,sonuçlar,ülkenin durumu bi kenara fikir aşamasında,destek aşamasında kimin en ufak katkısı varsa hepsine gönülden tebrikler..Birgün bu ülkenin siyasetçileri ve insanları da tek yolun bilim olduğunu kavrayacaklar...

fatih-gulpinar

Gelgelelim radyasyon yaymayan BT cihazına,bu tanım olarak mümkün değil..Yani tomografi az ya da çok ışın yayar.Cihaz ile ilgili internette çok bilgi bulamadığım için yorum yapamıcam ama yapılan bu ışının vücuda daha az ulaşımını sağlayarak zararın azaltılmasına yönelik olabilir.2.bir seçenek yeni bir cihaz bulunmuştur eğer bu ışın yaymıyorsa adı zaten tomografi değildir.. Bir diğer konu ülkemizin (hiçbir alanda olmadığı gibi) patentli bir BT cihazı olmadığı için bu cihazın deneysel aşamaları nasıl yapılacak?Deneysel aşamalar olumlu olsa bile Siemens,GE,Philips gibi cihaz tedarikçisi firmalar bu cihazın BT entegrasyonundan sonra bu işin patentini,pazarlamasını ve sürdürülebilirliliğini bize bırakırlar mı??? Bilime,deneye,buluşa ve akla bu kadar vurdumduymaz bir ülkede bu çok zor...

fatih-gulpinar

BT de ise gerçekten tablo çok acı.Kendi çalıştığım hastahaneden de biliyorum o kadar fazla isteniyor ki hastanın durumunda hiçbir değişiklik olmamasına rağmen kontrol tetkikler,başka merkezlerin görüntülerinde ve çekimlerindeki kalitesizlik nedeniyle tekrarlar vs...Şu kadarını net söyleyeyim ölmez de görürsek 15-20 sene sonra ülkemizde(MAALESEF) kanser vakalarındaki artışında bu aşırı BT çekiminin önemli bir yeri olacak.Ama sigara ve başka şeyler suçlanacak.Kimse zamanında aşırı tomografi çekildiği için bu durum oluştu diyemeyecek.. Burada benim tavsiyem lütfen bu konuda bilinçli olalım.Radyolojik tetkikler gerçekten basite alınacak ya da çekildiği için gurur duyulacak,rahatlanılacak,talep edilecek şeyler değil.En azından hasta olarak siz talepkar olmayın..

Görüş Bildir