Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler’deki Konuşmasıyla Alkış Yağmuruna Tutulan 11 Yaşındaki Talya Özdemir

-

Talya Özdemir, henüz 11 yaşında bir kızımız.

11 yaşında olmasına rağmen edindiği bilgi birikimini ve vizyonunu, etkili bir biçimde sergileyecek kadar da büyük bir yaşta Talya.

Hem de öyle sağda solda arkadaşlarıyla konuşurken de değil ha, yanlış anlaşılmasın.

Birleşmiş Milletler yetkililerinin, BM’ye üye ülkelerin diplomatları, bilim insanları ve iş hayatının önde gelenlerinin katıldığı uluslararası bir panelde.

Panelde ilk olarak konuşan kişi ünlü bilim kadınlarından Prenses El-Haşimi oldu.

El-Haşimi, Dünya ülkeleri olarak sürdürülebilir kalkınma yolunda atılacak en önemli adımın, bencilce alınan kararların bir yana bırakılarak, ‘ben’ zihniyetini terkedip ‘biz’ anlayışının benimsenmesi olduğunu anlatan etkileyici bir konuşma yaptı.

Daha sonrasında ise sahneye minik bilim kadınımız Talya Özdemir çıktı.

Edindiği birikimi aktarırken kullandığı akıcı İngilizcesi ve toplumsal konulardaki sıra dışı fikirleriyle büyük beğeni topladı.

Panelin konusu genel olarak Sürdürülebilir Kalkınma ile alakalı 2030 hedefleriydi ve Talya, yaptığı konuşma ile izleyicileri tam manasıyla büyüledi diyebiliriz.

Konuşmasına, “Ben Talya Özdemir, Türkiye’den, bilim kazanımlarındaki kadınları onurlandıran ve dünyanın gelişimine katkıda bulunan, benim gibi kızları bir kariyer olarak bilim insanı olmayı seçmeye teşvik eden bu çok önemli günde sizinle düşüncelerimi paylaşmak için geldim” diyerek başladı.

Talya, panelde "Cinsiyet, Bilim ve Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Kendisine duyduğu özgüveni sahneye çıktığı ilk saniyeden itibaren ortaya koydu desek çok da yanlış olmaz sanırım.

Talya Özdemir, savaşların yıkıcı etkisinden bahsederken, bu savaşların sadece yetişkinleri değil asıl olarak çocukları olumsuz etkilediğini çarpıcı bir şekilde anlattı.

Bunun yanında Talya, çevreye verdiğimiz zararın etkilerinden, küresel ısınmadan, fakirlik ve açlıktan bahsetti.

Konuşmasının sonunda neredeyse tüm salon tarafından adeta alkış yağmuruna tutuldu küçük bilim kadınımız Talya.

Talya bu konuşmasıyla, şimdiye dek Türkiye´den BM Genel Kurulu´na konuşmacı olarak katılan en genç kişi olma unvanını da aldı.

Ne diyelim, var ol Talya Özdemir!

Daha nice Talya Özdemirler var olsunlar!..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-s.

Helal olsun bu yaşta oraya çıkıp da konuşmasına, akıcı İngilizcesine bravo. Bir çok imkansızlık içinde hala ülkesi için çalışan bir çok insan varken neden bu çocuk orada ? Sebebi yüksek mertebe de bulunan bir akraba olma olasılığı çok yüksek.

eziyet

10 sene kalmaz bu ışığımız da AB yada ABD i aydınlatır..

Gizli Kullanıcı

As bayrakları as... Tebrikler.

feiter

Masasına ismi yanlış yazılmış.

hantubabt

Bundan fakir fakat çok daha haklı fikirleri olabilecek onca kişi bilinmiyor bile

burak-altun4

Güzel ülkemin zübük siyasetçileri bunun içinmi uğraşıyorda bilinsinler anne cahil baba cahil cocuga özgüven verip yetiştiremiyor bile ah be tam yazcağım şeyi yazmışsın ne gençlerimiz var biz karanlığa kosuyoruz..

Görüş Bildir