Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Gelenek Olarak Yüzüne Faça Atan Son Nesil: 9 Karede Afrikalı Kô Kabilesi

 > 
37PAYLAŞIM

Joana Choumali isimli fotoğrafçının Hââbré, The Last Generation adıyla yayınladığı sergisinin enteresan bir hikayesi var. Hââbré kelimesinin yazılışı, Burkina Faso'da yaşayan Kô Kabilesi dilinde "scarification" kelimesiyle aynı. Yani "deriyi kazımak". 

Uzun yıllardır devam eden bu geleneğin altında kendi kimliklerinin bir işareti olarak yüzlerini kazıma amacı yatıyor. Diğer kabilelerden farklı olmak için bir statü göstergesi olarak yüzlerine faça izi bırakıyorlar. Son zamanlarda şehirleşme ve Batılılaşan devlet geleneğiyle birlikte kaybolmaya yüz tutan bu geleneğin son nesli de yaşlanmaya başladı. 

İnsanlar şehirlerde yüzleri kazınmış halde yaşamak istemediğinden artık gençler arasında tercih edilmemeye başlayan bu geleneğin son neslini de Choumali fotoğraflamış. Afrika'nın artık geçmişle gelecek arasında sıkıştığını anlatan sanatçı, bu yüzden kaybolan/kaybolacak geleneklerin tarihe geçmesini önemsiyor. Kabile üyeleri eskiden bu deri kazıma izlerini gururla taşıdıklarını anlatıyor fakat her şeyin değiştiği gibi bu gelenek de değişip yok olmaya mahkum olmuş.

Kaynak: http://joana-choumali.squarespace.com/

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Ne bileyim yani ne diyeceksin ne diyeceğine Diyip demiyeceğine hiç bişeyine de..ye div di li kimse kimseye dinleer ne bişey anlatabilirsin ne dinleyen olur

lieloves58

müslüm dinleyerek mii doğuyorlarmıs bunlar

cgds.ogn

askerde sıkıntı olur diyim ben..

hakan-a.

İzler güzel görünüyor.Bizde de olabilirmiş o gelenek.

buket.brntrk

Kendi yüzlerini bu hale getiriyorlarsa, yanlış yapanı nasıl çizerler düşünmek bile istemedim : )

Görüş Bildir