Binlerce Yıl Gök Tanrı İnancını Benimsemiş Olan Türkler, Nasıl ve Ne Şekilde Müslüman Oldular?

-
Abone ol

Türklerin ilk benimsediği inanç şekli, Gök Tanrı inancıydı. Bundan mütevellit olmalı ki tek tanrılı bir din olan İslam'ı kabul etmesi kolay olmuştur.

Bu içerikte britannica ve türk toyu kaynak olarak kullanılmıştır.

Sadece tek tanrılı olması değil, aynı zamanda İslam'ın getirileri Türk kültürüyle de örtüşmekteydi.

Coğrafi olarak İslam'ın yayıldığı topraklara yakın olmaları etkileşimin oluşmasını olumlu yönde etkilemiştir. Savaşların ve göçlerin de sürece etkisi büyüktür.

Türkler toplum olarak ölümden sonra yaşam olduğuna inandıkları için İslam'daki ölümden sonraki hayatın varlığına inanç din değiştirmelerinde bir diğer etken olmuştur.

İslam devletleriyle çatışma yaşamış olsalar da sonraları gönül rızasıyla İslam dinine geçtiler.

Bu geçiş sürecine en büyük etkiyi 751 yılındaki Talas Savaşı sağlamıştır. Çin ve Abbasiler arasındaki savaşta Karluk Türkleri İslam ordusunun yanında yer alarak zaferlerine büyük katkı sağlamışlardır.

Türk-Arap dostluğu ilerleme katederken Orta Asya'nın kaderini değiştiren bir durum olmuştur. Bu şekilde hız kazana geçiş süreciyle beraber Karluklar 10. yy. itibariyle kalabalık gruplar halinde İslam'a geçmeye başlamıştır.

İslam alemi ve dünya tarihi için büyük sonuçlar doğuran bir süreçtir.

Türkler başka dinlere mensup topluluklara karşı hep hoşgörülü olmuşlardır. İslam'ın temel taşlarından birisinin hoşgörü olması da etkilemiştir. Gök Tanrı inancıyla İslam'ın ortak noktalarında biri de yönetim şeklidir.

İslam'da Allah'a atfedilen sıfatlar, Gök Tanrı'ya atfedilenlerle büyük benzerlik göstermektedir. Ahiret inancı her iki din için de ortak noktadır. Kurban vermek ve savaşçı özellikler de benzerlik göstermekteydi.

İslam'daki 'gazi' kavramı ile Türklerdeki 'alp' kavramı da benzerlik taşımaktaydı.

Türk toplumunda sosyal sınıflara yer verilmediği gibi İslam'da sınıf ayrımı gözetilmemesi bağlayıcı bir unsur olmuştu. Türklerde devlet ve aile kavramı önemliyken İslam'da da bu şekilde olması yine bir diğer faktördü.

İslam'daki evlilik, eş sadakati, çocukların önemi ve toplumdaki ahlak anlayışları Türklerin Gök Tanrı inancındaki yaşamlarıyla oldukça yakın durumdaydı.

Bir diğer etken de Moğolların gazabından kaçan Türklerin Kafkasya, Orta Doğu ve Anadolu'da kabul görebilmek için İslamı seçmiş olmaları.

Bu coğrafyalarda kabul görmek ve siyasi iklime ayak uydurabilmek için üst tabakalardan başlayarak müslüman oldular. Her daim batı topraklarını hedef gören Türkler, Hristiyan topluluklara savaş motivasyonunu İslamı seçerek sağladılar.

Abbasi halifesinin o dönem içerisinde İslam'ı yaymak için fetihlerde güçlü yandaş olabilecek toplumlara elçi göndererek davette bulunması da söz konusuydu. Türkler savaşçı bir toplum oldukları için biçilmiş kaftan olarak görülüyordu.

Uzun yıllar ilk Müslüman olan Türk toplumu Karluklar olarak bilinmiş olsa da yakın tarihte İdil Bulgarlarının ilk Müslüman Türk toplumu oldukları ortaya çıkmıştır.

İdil Bulgarları 8. yy.'da İslam'a geçerek müslüman olmuşlardır.

Türkler binlerce yıl farklı dinleri inansalar da Gök tanrı inancı ve İslam diğer dinlere göre Türkler için daha uygun görülmüştür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagriz

Dikkatinizi çekerim bu bir üyenin "taraflı" yazısıdır. Türktoyu, Türk-İslam sentezli düşünce platformudur. Komik olan şu britannica'da bile kılıç zoruyla olduğu yazılmakta?

suspicious

türklerin islamı değil de arapların gök tanrı inancını benimsediğini düşünsenize bi..

lol-hiphop

Keşke Araplarla değil de Çinlilerle yakınlaşsaydılar, bari şimdi dinle kafayı bozmamış 3-5 sınıf ilerde bi ülke olurduk

feyk

keske talkan ve curcan katliamlarindan da biraz bahsetseydiniz, yada talas savasinda araplarin orta asyanin derinliklerinde ne isi oldugundan, neden ve nasil geldiklerinden, kuteybe bin muslim'in horasanda semerkantda neler neler yaptigindan....

trompetin-orta-tusu

1. buhara’nın tekrar kuşatılması ve ilk türk katliamı. 2. talkan katliamı 3. curcan katliamı Bu 3 olayı derinlemesine okursan arapların türklere neler yaptığını öğrenebilirsin. Kaynak olarak sadece 9.sınıf tarih kitabını kullanmanı tavsiye etmiyorum. ayrıca kusura bakmayın içimde kalıcak söylemem lazım "Editör beynini sikeyim senin araştırma yeteneğin bumu aq"

suspicious

"mu" yu ayırmamışsın. 9,5/10 :D

Görüş Bildir