Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimsel Araştırmalara Göre İntikam Almak Zihni Rahatlatarak İyi Hissetmeyi Sağlıyor!

-

İntikam pek çok insan için tatlıdır, peki bunun ardında yatan bir bilimsel neden var mı? Bunu ortaya çıkarmak amacıyla bilim insanları konu üzerine odaklanarak ilginç bir araştırma yayınlamış.

Kaynak: http://psycnet.apa.org/psycinfo/2016-529...

Bilim dünyasında bir süredir bize yanlış yapan insanlara karşı intikam planlarımızın adalet duygusuyla yönetildiği biliniyordu.

Bu durumun da sinirsel ödül merkezlerini aktive edebileceği düşünülüyordu. Yeni bir araştırmayla araştırmacılar, toplumdan dışlanma neticesinde istenmediğimizi hissetmenin, bizi üzen kişilere zarar vererek keyif alabilmemizi sağlayıp sağlamadığını test etti.

Sonuçlara göre bizi üzen insanlara psikolojik veya fiziksel zarar vermek, yani intikam almak, ruh halimizi gerçekten de onarıyor.

Gelelim deneyin detaylarına. Deneyde 156 tane katılımcıya, kişisel bir konu üzerinde yazı yazmaları söylendi. Daha sonra da yazdıkları yazıları, diğer katılımcılarla değiş tokuş yapmaları istendi. Amaç herkesin, yazısı konusunda birilerinden geri dönüş almasıydı.

Katılımcılardan bir kısmına bilerek kötü yorumlar verilmesi sağlandı. Bu yorumlarda "Bu zamana kadar okuduğum en kötü yazı" gibi ifadeler yer alıyordu.

Daha sonra kötü yorum alan kişilere, öfkelerini sembolik bir şekilde ifade etme şansı tanındı.

Yöntem oldukça klasikti: Voodoo bebekleri sanki kendilerine kötü yorum yapan kişilermiş gibi düşünerek onlara iğne batırmak.

Bu hareket sonucunda kötü yorum alan kişilerin ruh halleri öylesine düzeldi ki, iyi yorum alan kişilerin ruh halleriyle aynı seviyeye kadar geldi.

Fakat intikam ruh halimizi düzeltse de, intikam alma nedenimiz ruh halimizi düzeltmek miydi?

Bunu merak eden araştırmacılar bunun üzerine de bir deney tasarladı. 154 adet katılımcı laboratuvara davet edildi ve hepsine bir hap verildi. Hapların yapacakları testler için zihinlerini açacağı söylendi, bazı katılımcılara ekstradan "hapların ruh hallerini sabitleyeceği" söylendi. Tabii tüm bu iddialar aslında gerçek değildi.

Sonrasında tüm katılımcılar bir bilgisayar oyununun başına oturtuldu.

Her katılımcı diğer iki katılımcıyla birlikte bir oyun odasına düşüyordu. Bazı katılımcılar düştüğü odada, takım arkadaşlarından 30 pasta ortalama 3 pas alabildi. Kalan katılımcılara ise 30 pasın 10'u verildi. Oyundan sonra katılımcılar hislerini söyledi ve bunlar kayıt altına alındı.

Daha sonra ikinci bir oyun başlatıldı ve rakiplerinin önceki oyunda aynı takımda oldukları biri olduğu söylendi (fakat önceki oyunda aslında her katılımcı iki botla birlikte oynamıştı). Oyun basitti: Sesi duyduğunuz anda butona basıyordunuz. Yavaş olan oyunu kaybediyordu ve kulağına bir patlama sesi veriliyordu, bu sesin şiddetiniyse kazanan kişi belirliyordu.

Sonuçlar çarpıcıydı.

Bir önceki oyunda 3 pas alan ve diğer iki oyuncunun gerçek olduğunu ve onlar tarafından dışlandığını düşünen kişiler, oyunu kazandıklarında rakiplerine en yüksek şiddetten ses verilmesini istiyordu. Aynı durum 3 pas almasına rağmen hap neticesinde duygusal olarak sabitleneceği söylenen kişilerde geçerli olmadı.

Üstelik daha da ilginci, bu kişiler reddedilmeye dair, hapın bu yan etkisinin söylenmediği kişilerle aynı seviyede puan vermişti.

Kritik nokta, hap nedeniyle isteseler de daha iyi hissedemeyeceklerini düşündüklerinden intikam almak için yüksek ses vermeye çalışmamalarıydı.

Özetle intikam alma nedenimiz, bizi üzen insanları kötü hissettirerek kendi kötü hislerimizi ortadan kaldırmak gibi gözüküyor.

Fakat ruh halimizi başka bir şekilde düzeltebiliyorsak, intikama gerek duymuyoruz. Dolayısıyla intikam her ne kadar gerçekten tatlı geliyor olsa da, bunun yerine sinirlerinizi düzeltebilecek farklı zararsız yollar bulmaya çalışmanız uzun vadede daha faydalı olabilir. Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

İntikam iyi bir şey değildir seni üzenlerden uzak dur yeter

matrcomes

Bunu da şuraya bi yazayım... İntikam onurlu insanların kendi arasında görülen bir hesaplaşmadır. Yavşaklarla uğraşmayınız.

Gizli Kullanıcı

bir kere intikam almıştım :D eşek şakasıyla :D

birinci-tekil-birey

İntikam güzeldir....

Gizli Kullanıcı

Şaşırtıcı değil. İntikam, adalettir.

Görüş Bildir