Bilim ve Sanat Vakfı'nda Kayyum Atanmasına Tepki: 'Ülkemizdeki Bütün Vakıfları İlgilendiren Tehlikeli Bir Girişim'

 > -
Abone ol

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin yönetiminin Marmara Üniversitesi'ne devrine karar verilmesinin ardından, üniversitenin kurucusu olan Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyum atandı.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da kurucuları arasında olduğu Vakfın kurucu başkanı Mustafa Özel, gelişmeyi doğrulayarak "Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adımdır" açıklamasını yaptı. 

3 kişilik kayyum heyeti vakfa gelerek, kararı bildirdi

Kurucuları arasında eski başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yer aldığı Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyum atandı. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden atanan 3 kişilik geçici kayyum heyeti, vakfa gelerek atandıklarını bildirdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü: 'Bu bir kayyum ataması değildir'

Vakıflar Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Yapılan işlem yasanın amir hükmünün ifasından ibarettir. İvedilikle teslim alınarak vakfın hukuku korunmuş ve yönetimi bir hukukçu, bir gayrimenkul uzmanı ve bir de finans uzmanı olan üç (3) kişilik komisyon tarafından ifa edilecektir. Bu bir kayyum ataması değildir. Bu eylem Bilim ve Sanat Vakfı'nın tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarına ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir."

Kurucu Başkan Özel: 'Sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil, ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişim'

Bilim ve Sanat Vakfı Kurucu Başkanı Mustafa Özel, konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

"Daha önce 19.12.2019 tarihinde YÖK Genel Kurulu kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimi hami üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti. Bu haksız uygulamanın devamı mahiyetinde, kırk yıldır ülkemizin eğitim ve kültür hayatına hizmet etmekte olan vakfımıza böyle bir muamelenin reva görülmesi hiçbir şekilde hakka ve adalete uygun değildir. Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir.

Vakıf kurumunu ve ruhunu oluşturan ve yaşatan, her yaş ve kuşaktan gönüllüler ve vakıf-insanlardır. Bilim ve Sanat Vakfı her hal ve şartta yaşamaya devam edecektir!..

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yaşanan gelişme, sosyal medyada birçok siyasi lider ve gazeteci tarafından eleştirildi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir