Bilim İnsanlarına Göre Sevdiğiniz Bir İnsanı Kaybetmekle Köpeğinizi Kaybetmenin Acısı Aynı!

1.6bPAYLAŞIM

Tüylü, sevimli can dostları ile hayatını paylaşan insanlar biraz daha iyi bilebilirler. Köpeklerimiz hayatımızdaki zor anları, iniş çıkışları sanki hisseder ve gerçek bir dost gibi yanımızda durur. Hatta moralimizin en bozuk olduğu anları bile anlar ve gelip gözümüzün içine bakarlar! 

Birçok araştırma da insan ve köpek arasındaki bu derin bağı doğrulamaktadır. Peki o talihsiz an gelip çattığında, köpeğimizi kaybettiğimizde canımız aslında ne kadar acıyor? Sizler için Popular Science'dan derledik.

Kaynak: https://www.popsci.com/pet-death-grief#p...

Bir insan ve bir köpek arasında kurulan bağ içtenliğe ve katıksız sevgiye dayanır.

Bu aynı zamanda güveni baz alan temel etkileşimdir ve çocukların ebeveynleri ile arasında gelişen duygu ile aynıdır. 

Ebeveynler bizim için, kendimizi güvende hissettiğimiz bir alan oluşturur, bizlere rahatlık, sevgi ve güven verirler. 

Bir bilimsel araştırmaya göre de insanlar köpekleri ile bu tip bir bağ kurdukları için, onların ölümü sevdikleri bir insanın ölümü kadar acı vermektedir.

Yani aslında ölen köpeğiniz değil, onunla birlikte hissettiğiniz sevgi, destek ve güven hislerinin kaybolmasıdır.

Hatta köpeği ona yardımcı olan insanlar, örneğin engelli rehber köpekleri, terapi köpekleri öldüğünde bu acı ikiye katlanabilir.

Ayrıca bir köpeğin kaybı hayatınızda büyük değişikliklere yol açar. Sabah kalkıp çıkılan yürüyüşler, top oynama, köpek parkı ziyaretleri, pet shop'a gidip yapılan alışverişler artık rutininizden çıkacaktır...

Hayatınızda oluşan bu büyük boşluk, sanki bitmeyecekmiş gibi gelir ve tüm yaşam neşenizi kaybedebilirsiniz. 

Umutsuzluk ve depresyon giderek daha da derinleşir, ayrıca sizi anlamayan tanıdıkların 'bir köpek işte, onların da ömrü bu kadar, bir köpek için bu kadar üzülmeye değmez' demesi moralinizi iyice düşürür.

Bu bağlamda köpeklerimizin ölümünde yanımızda olacak kişi sayısının azlığı da her şeyi daha da zorlaştırır.

Üstelik, diğer kayıplarımızda olduğu gibi bu zor zamanlar sırasında bize destek olacak kimseleri bulmamız zor olur. Terapi, psikolojik destek almaya çalışırsanız birçok kişi 'abarttığınızı' düşünecektir. 

Köpeğiniz ya da herhangi bir evcil hayvanınız öldüyse kendinizi eve kapatıp yas tutmak istersiniz. Fakat hayatınız buna müsade etmez, bir an önce kendinizi toparlamanız gerekir.

Oysa ki insan köpeğine öyle bağlıdır ki, kimi zaman evin içinden gelen sesler duyunca sanki köpeği oradaymış gibi olur.

Hatta evde birlikte yaşadığı insanlara yanlışlıkla köpeğinin ismi ile seslenebilir.

Peki bu kaybın size yaşattığı acıyı az da olsa nasıl hafifletebilirsiniz?

Öncelikle acıyı dindirmek için acele etmeyin. 

Hissettiğiniz her şey gerçek ve sırf başka acıların daha kötü olması, sizin duygularınızın geçerli olmadığı anlamına gelmez. Ağlamak, sinirlenmek veya üzülmek için kendinize zaman tanımanız lazım.

Sosyal medya üzerinde destek alabileceğiniz, benzer tecrübeleri yaşamış insanların oluşturduğu gruplar var.

Eğer isterseniz küçük, sembolik bir cenaze düzenleyebilir, yakın arkadaşlarınızla bir araya gelip onu anmak için sohbet edebilirsiniz.

Ayrıca, eşyalarını atmak ya da bağışlamak için acele etmenize gerek yok. İsterseniz yavaş yavaş, acınızı dindire dindire önce eşyaları daha az görebileceğiniz bir yere koyun, daha sonra ihtiyacı olan başka dostlara verebilir ya da atabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nilufer-gursan

2 gün önce kaybettim 9 yaşındaki oğlumu çocuğumu biblomu....Bu acı nasıl diner bilmiyorum her şeye rest çektim ara vermeliyim bu işsizlikte düzenli gelir elde ettiğim işimden de ayrılıyorum paraya ihtiyacım olmasına borçlarım olmasına rağmen her şey boş artık. Geçmeyecek gibi bilmiyorum berbat durumdayım içim sıkışıyor her an her dk çok özledim şimdiden sıcaklığını bakışlarındaki anlamları,kokusunu sesini beni kuyruk sallaya sallaya karşılayışını sonsuz ve karşılıksız pozitif enerjisini... ömür boyu göremeyecek olmanın acısını anlatamam.. yok olmak istiyorum bazen çıkış yokmuş gibi bir his...

gokhan-gulmus

kedicileri üzdünüz sayın bilim adamları.

Gizli Kullanıcı

köpeğim 5-6 yaşlarına geldi. 4 yıldır benimle. ortalama ömrünü 15 yıldan hesaplarsak 9-10 senesi kaldı. öldüğü günü düşünemiyorum bile :(

f.can

Ben de muhabbet kuşumu kaybedeli üç aya yakın oldu. Öyle bi acı ki. Ne kadar ağladım üzüldüm, günlerce uyuyamadim. Çok güzel konuşurdu, Oyunları hareketleri, sesi.. Aynı renk iki kuş aldım, onları da seviyorum ama yerine hiç geçmiyor, o değil sonuçta... 😔. Evlat acısı ile kıyaslamak mümkün mü bilmiyorum.Allah bildirmesin de zaten. Ama hiç hafife alınacak bir durum degil. Sevgisi büyük olanın acısı da büyük oluyor.... çok özledim seni minik kuzum 🐦

f.can

Bir de şu etrafta dalga geçenler yok mu? Kafa göz dalasım gelmişti. Kimi diyor kuş için ağlanır mı, kimi diyor helva da yaptın mı? 😡😡😡 Allahın cezaları... birinin acısıyla dalga geçmek ne kadar kolay... Anlamıyorsan SUS konuşma, sanki teselli isteyen oldu da.... Offf 😡 insanların çoğunu sevmem, Çok da haklıyım bence.. kötülük fışkırıyor içinden dışından bir çoğunun...!!

samyeli90

Sadece köpekle sınırlı değil ki bunu ben 10 aylık kedimi kızımı kaybettim artık öyle bir haldeydim ki nerede kedi görsem gözyaşlarımı zor tutar hale gelmiştim acısı hala durur tabi ama şu an başka bir cana annelik yapıyorum ne kadar yerini tutmasa da o da canım

Görüş Bildir