Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Yıldızlarla İnsan Hücreleri Arasında Oldukça Çarpıcı Bir Benzerlik Buldu!

-

Hepimizin yıldız tozlarından oluştuğuna dair düşünceyi bir nebze daha doğrulayan ve güzelleştiren mükemmel bir araştırmayla karşınızdayız bu sefer.

Kendinizi bir nötron yıldızıyla kıyaslasanız muhtemelen pek bir ortak nokta bulamazdınız.

Eh, sonuçta nötron yıldızları süper güçlü manyetik alanları olan, çökmüş yıldız merkezleri sonucunda meydana gelen, gezegenimizden çok çok uzak noktalarda konumlanmış gök cisimleri. Bizle pek benzerlikleri yok gerçekten de.

Fakat bilim insanları, geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmayla yıldızlarla aramızda çok ilginç bir benzerlik buldu.

Yıldızları ve bizleri oluşturan maddeler, geometrik yönden birbirleriyle neredeyse tamamen aynı. Nötron yıldızının dış kısımlarına bakan araştırmacılar, bu bölgelerin hücre zarımızla aynı şekillere sahip olduklarını fark etti.

Bu durum, temelde oldukça farklı olmasına rağmen hem insanların, hem de yıldızların aynı geometri etrafında şekillenmiş olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bu durumu anlamak için, nükleer maddelerin garip dünyalarına hızlı bir adım atmamız gerekiyor.

Bilim insanları nükleer maddelerin şeklini; "Nükleer makarna" olarak adlandırıyor, çünkü yapısal görüntü olarak spagettiyi andırıyorlar. Bu nükleer makarna formundaki maddeler nötron yıldızının dış katmanını oluşturuyor.

Bu yapıları hücrelerimizin yapısıyla karşılaştıran bilim insanları, oldukça benzer olan sonuçlar elde etmişler.

Bu garip benzerliğin keşfedilmesinin önünü açan ilk gelişme, 2014'te Greg Huber adlı bir araştırmacının endoplazmik retikulumun yapısını detaylı incelemesiyle oluyor. Bu değişik yapıların yalnızca hücreye özgü olduğunu düşünen Huber, nötron yıldızlarının modellemelerini görünce ikisi arasındaki benzerlik karşısında bir hayli şaşırıyor.

Yukarıdaki görüntüde de solda endoplazmik retikulumun yapısını, sağda ise nötron yıldızının yapısını görüyoruz. Benzerlik gerçekten şaşırtıcı.

Bilim insanları bu keşfin ardından farklı yapıların oluşum koşullarının, girecekleri forma etkisini karşılaştırmaya koyuldu.

Nötron yıldızlarının oluşmasında etkili olan etkenler; güçlü nükleer kuvvet ile elektromanyetik güç. Ortada çok çetin bir savaş var anlayacağınız.

Hücrelerimizin içinde ise durum daha farklı, zira zarı bir arada tutan kuvvetler büyük ölçüde entropik.

Bu nedenle ilk bakışta nötron yıldızlarıyla hücrelerimizin yapısal şekilleri arasında bir benzerlik olması ihtimali oldukça garip oluyor.

Bu benzerlik ilk bakışta oldukça güzel. Çünkü evrenle zarif bir şekilde bağlantılı olduğumuzu gösteriyor.

Bu romantik tarafı dışında, bilim açısından da oldukça güzel bir keşif bu. Keza hücreler ve nötron yıldızları gibi belki de evrenin en farklı iki yapısının, aynı geometrik kurallar çerçevesinde oluştuğunu ve şekillendiğini gösterir nitelikte.

Bu geometrik kuralların perde arkasını anlamak için daha fazla çalışma gerekiyor elbette.

Yine de bu keşif, bir ilk adım özelliği taşıyor. 

Her halükarda, yıldızlarla aramızda gerçekten de çok özel bir bağ var...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

işin bir de başka boyutu var eğer böyle bir benzerlik varsa uzay şartlarında bizim gibi gezegen olmuş olabilir ve üzerinde yaşam olmuş olabilir. bu modellemeyle aynı zamanda dnanın oluşumuna bir katkı sağlanabilir. daha da önemlisi belki yaşam sandığımızdan önce başladı ve belki de çoklu evren düşüncesi gerçektir. işin başka bir garip boyutu da fizik kurallarıyla ilgili ama bu bana kalsın

Gizli Kullanıcı

kimyasal açıdan bu kadar benzerlik taşıması cansız ve canlının arasında çok küçük fark olduğunu gösteriyor aslında. belki canlılık dediğimiz şey cansızlığın bir aşamasıdır

Gizli Kullanıcı

Haber hiç yabancı gelmedi okuyunca,zaten bu kanıtlanmış çoktandır gibi geldi,dedim acaba eski galerileri ısıtıp ısıtıp mı koyuyorlar,meğer Carl Sagan'ın bunun hakkında sözü varmış,yeni hatırladım..

Gizli Kullanıcı

burada işin kimyasına modeline inmişler fark orada

Gizli Kullanıcı

Aynen öyle.

erkan-aslan

Evrensel metabolizmayı kemiren virüs insanoğlu...

arwen2701

Bir belgesel programında izlemiştim, yıllar önce keşfedilen ve 2029 yılında dünyaya düşmesi beklenen devasa bir asteroidi konu alıyordu. ve araştırmacının biri açıklama yapmıştı, uzaydan alınan bir örnekle insan vücudundaki proteinlerin birebir benzediği.. dinozorlar dönemine dayandı, dünyaya devasa büyüklükte asteroit düşmesi sonucu yaşam son buluyor. sonrasında, düşen asteroidin kalıntılarıyla biz oluşuyoruz gibi bir varsayımda bulunmuştu. ne kadarı gerçek veya gerçek mi bilinmez...

Gizli Kullanıcı

Belgeselin adi neydi acaba hatirliyor musunuz

arwen2701

Adı kozmik çarpışmalar, TRT Belgesel kanalında izlemiştim

Gizli Kullanıcı

Tesekkurler

arwen2701

rica ederim

feyk

lavaboda olusan bir girdapla, gezegeni dolasan bir kasirga hatta koca koca galaksiler bile ayni geometrik benzerligi gosterebiliyor. nitekim kucuk olsun buyuk olsun hepsini ortaya cikaran doganin ayni temel kuvvetleri, ayni matematik fizik kurallari.

mmurat

doğa (taş, toprak, hava, ateş, su) vs.. fizik kurallarından ve matematiksel hesaplardan anlıyor diyorsun yani? bu beyinleri olduğu anlamına geliyor ama düşünebilecej bir beyinleri yok !! feyk.. Allah yarattı demek zor gelmesin

feyk

cahil oldugunu biliyordumda bu kadar aleni beklemiyordum. hayal gucunde dogadaki nesnelerin matematik hesaplari yapip onlara uydugunu falan canlandirdin herhalde. hayir tam tersi. biz dogaya bakarak bu dili ve kurallari bulup kagida kaleme dokuyoruz. keza matematik doganin evrenin oz dili, fizikde onun isleyisinin matematik dili ile aciklamasi. nitekim senin matematikden anlamiyor olusun bir atomun molekulun belli kurallara uyarak matematiksel olarak hesaplanabilen hareketleri gostermesine mani degil. en basitinden bu sacma yorumlari yazdigin pc nin calismasi tamamen doganin elektromagnetik gucunun matematiksel aciklamasi sayesindedir, yada doganin o matematik kurallara uymasi, senin hayalinde canlandirdigin gibi "her fotonun elektronun gidecegi yolu hesap makinasiyla hesaplamasinin" sayesindedir.

mmurat

lafı geçiştirmen veya bana cahil demen gerçekleri anladığına ama olayı anlamazdan geldiğine işaret ediyor. Bilinç altın doğru söylediğimi biliyor ama bilinç üstün buna direniyor. Doğaya akıl, şuur ve bir yaratıcı vasfı yüklüyorsun farkındamısın? Şaman mısın sen.. Doğa matematikten ne anlar ! taş, toprak ne anlar hesap işinden.. Atomun moleküllerini atomlar kendileri mi ayarladı, kendi kendilerini mi yarattılar? Ayrıca PC bir akıl tarafından yapıldı, tıpkı doğa gibi bir bilincin ürünü.. Evrene hakim olan aklın sahibi yüce Allah'tır, tesadüfler değil. Madde ölüdür, Doğa bilinçsizdir, bunlar düşünemez feyk. Hayal kurmuyoruz buna akılcı düşünmek denir. Hayal kuran sensin, doğayı put edinmişsin, Allah yerine doğa diyorsun feyk, yanlış düşünüyorsun, doğa dediğin nedir bi düşün..

salim-akfirt

bu gün nerde okudum bilmiyorum ama tam senin için yazılmış murat ''ateşi buluktan sonra bırakacaktık''

qetum

Murat ağır trollsun sen ya. Nerde polemik sen orada. Takipteyim :)

feyk

dunyayi ve olanlari anlayabilcek kapasiteden, birikiminden yoksun olanlar olaylari putlarlarla, doga ustu varliklarla aciklar. nitekim egitim seviyesiyle inancin ters orantili olmasi bu sebebdendir. kendin baska bir aciklama uretemedigin icin benim aciklamalarimida ancak bu cercevede yorumliyabiliyorsun, putlarla. aslinda herseyin aciklamasi basit, gordugun ve tecrube ettigin hersey 4 temel kuvvet ve 3 fermionun etkilesimlerinden ibaret. hersey bu kadar basit yapitaslari uzerine kurulu oldugundan, dogadaki hersey matematik dili ile aciklanabiliyor. ha sen bu kurallari yaratici koymustur diyorsun. bende herseyin var olmasi icin yaratici gerekiyorsa, bu durumda yaratici bir yaraticisiz nasil var oluyor diyorum. eger yaratici yaraticisiz var olabiliyorsa bu durumda evrenin, varligin kendisi nicin yaraticisiz var olamasin. yaratici senin olaylari aciklamadaki yetersizliginde ortaya koydugun basit cevapdan baska bir sey degil. tipki yildirim ne oldugunu anlamayip, korkan yunanlilarin zeusa binlerce yil tapmasi gibi

salim-akfirt

hem dinci hem mitçi bana fetoyu hatırlatıyor

mmurat

feyk - doğada ki matematik hesabı bir aklı gösteriyor, rastgele oluşan hesaplamalar değil bunlar. Fizik kanunlarının hepsi bir hesap, yörüngeler, insan formu diğer canlılar, yağmurun ölçüsü, dünyanın konumu vs.. hepsinde bir ölçü var, düzen var. İnsanlarda doğada ki bu düzeni araştırarak buluyorlar, sen o bilginin oraya nasıl geldiğine bakmalısın. Diyorsun ki yaratıcı kendini nasıl yaratmış? Yaratıcı yaratılırsa o Tanrı olmaz, yaratılan olur. Evrene hakim olan şey izafiyet ve metafizik kurallarıdır. Evrenin her yerinde zaman aynı işlemez. Big Bang öncesi zaman ve madde yoktu, sonra boşlukta yani yoktan oluştu. Bu bir yaratılıştır. Allah ise bunun dışındadır. Zaman ve madde, mekan kuralları Allah için geçerli değildir bu evren için geçerlidir. Allah zamanın sahibidir, sonsuzluğa hakimdir, onun için zaman yoktur yani geçmiş-gelecek diye bir kavram yok, öncesi ve sonrası yok. Aslında evren için zamanda yok sadece algı olarak var.

feyk

kendi kendine sudo fantezi bir bilim kurmussun ne guzel. kanit, ispat desen ortada hic bir sey yok. senin matematigi anlamak icin zekaya ihtiyacin olabilir ama bu bir iki basit degisken bir araya geldiginde ortaya anlamasi cok karmasik matematiksel denklemler cikmasina engel degil. eger chaos teorisini biraz biliyor olsaydin kaosun karmasikligi icinde hic bir zeka ve tasarim olmadan karmasik yapilarin duzenleirn nasil kendiliginden ortaya cikabildigini bilirdin. dedigim gibi bilgin azaldikca gercekleirn daha fazla hurafe icerir.

Gizli Kullanıcı

yav bu yorumdan bunu nasıl çıkardın Allah aşkına yuh yav. hayır anlamadığın bir şeyse sormak bu kadar zor değil. sor gitsin ama bunu söylemek için anlamamaktan da fazlası gerek. her seferinde beni daha fazla şaşırtıyorsun tebrik ederim. kırk yıl araştırıp okuyup düşünüp sorgulasam aklıma bu gelmezdi. aşıyon kendini murat

Gizli Kullanıcı

ayrıca bir şey riica edicem bilim hakkında düşün biraz bak oku da demiyorum azıcık düşün

mmurat

kaostan bilinç çıktı, düzen çıktı demen tamamen saçmalık feyk, burada ki aklı ısrarla görmezden geliyorsun. Evrende ki düzen kaosun eseri değil, bir aklın eseri. Kaos dediğin şey karmaşadır, düzensizliktir. Bu düzensizliği kim düzeltti diye düşünmeye başlamalısın

feyk

o senin kendi bilgisizligin cehaletinin yanilgisi. yoksa self organizasyon denen bir olay var. kaotik sistemler belli bir sure icinde kendiliginden duzene girip, duzenli yapilar olusturuyorlar. bilimsel olarak kanitlanmis gozlemlenmis bir hadise. kum tepecikleri mesela. hepsinin elle cizilmis gibi bir sekilleri geometrileri vardir, kum tepesi dedigimde o sekil hemen aklinda canlanir. dogada kum tanelerinin ruzgarla karmasa icinde savrulmasindan her seferinde o sekil, o yapi nasil simetrik bicimde, bir duzen halinde ortaya cikabiliyor. kristaller nasil oluyorda kendi halinde olusuma birakinca mukemmel geometrik sekiller aliyor. arkasina istedigin hurafeyi koyabilirsin ama kaosun simetrik organize yapilar olusturmasi dogada her yerde gorulebilen bir hadise, bunun en uc ve ileri noktasiysa yasamin kendisi.

corpse-bride

Tanrıya ınanmak zorunda mı herkes yaw sanane kardesım sen ınan o ınanmasın sana zararı mı dokunuyor ?

mmurat

simetriyi yapan nedir? diyorum rastlantılar diyosun. Rastlantıların matematik hesabı, simetri, altın oran yaptığına inanıyorsun ve sen burdaki aklı tesadüfi olaylara bağlıyorsun. Deprem oluyor düzen çıkıyor diyorsun. Fizik kuraları, entropi, termodinamik kanunları bunlar kendiliğinden ortaya çıkmadı, bu kanunları koyuldu. Sen bu kanunları kabul ediyorsun, kanunu yazanı kabul etmiyorsun, senin derdin inanmak yada bilmek değil, sadece inkar etmek.

Görüş Bildir