Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Şaşkın, İnsanlığa Kardeş Geldi: Filipinler'de 65.000 Yaşında Yeni Bir İnsan Türü Bulundu!

-
Abone ol

İnsanlığa Filipinler'den on binlerce yıl önce yaşamış bir kardeş geldi, yeni bir insan türü keşfedildi!

Filipinler'de Callao Mağarası'nda yapılan çalışmalar sonucunda 13 kemik ve diş kalıntısına ulaşıldı ve bunlar daha önce karşılaştıklarımızdan hayli farklı.

Bu fosil ve kalıntılar Homo luzonensis adı verilen yeni bir türün varlığını doğruluyor. Araştırma sonucunda ekip bu kemiklere ulaşsa da daha ileri aşamada bunlardan bir DNA çıkarabilmek mümkün olmadı.

Callao Mağarası'nın konumunu merak edenler için çalışmanın yayınlandığı makaleden alıntı yaparak şöyle ifade edelim 👇

Her ne kadar daha detaylı araştırmalar için çalışmaların genişletilmesi gerekse de elde edilen kemiklerden bir yaş tespiti yapıldı.

Kemiklerin biri bundan 67.000 yıl önce yaşamış bir bireye, diğeri de 50.000 yıl önce yaşamış bir bireye aitti. Yani insan türünün iki yaşlı kardeşi tahmin edilenden çok daha karmaşık canlılardı!

Bu kemikler son yirmi yılda keşfedilen ikinci tür, ilki 2003 yılında Hobbit lakabıyla keşfedilen Homo Floresiensis idi.

Ona Hobbit lakabını layık görmemizin ardında boyunun diğer insan türlerine nazaran belirgin seviyede kısa olması vardı. Adından da kendini belli edebilir, bu tür Endonezya'nın Flores Adası'nda, son keşfin yapıldığı adadan yaklaşık 3.000 kilometre uzaklıkta keşfedilmişti. 

Aralarındaki mesafe ve bağlantıları kesin değil fakat etkileşimleri, aralarında akrabalık hakkında bir bilgimiz şimdilik yok.

Hatta Homo Floresiensis hakkında ve çok daha ilginç bilgilerden burada bahsetmiştik.

Bunları Her Yerde Duyamazsınız! Okuduktan Sonra Ufkunuzu İki Kat Değil 18 Kat Açacak 18 Enteresan Bilgi - onedio.com
Bunları Her Yerde Duyamazsınız! Okuduktan Sonra Ufkunuzu İki Kat Değil 18 Kat Açacak 18 Enteresan Bilgi - onedio.com

Etkileşimleri hakkında fikrimiz olmasa da Homo Luzonensis ve Homo Floresiensis, Homo Sapiens yani bizimle aynı dönemde yaşadı.

Homo Sapiens'in yaklaşık 300.000 yıl önce evrimleştiğini düşünecek olursak 65.000 yıl öncesi bizim için hayli yeni sayılıyor. Ayrıca bu tarihsel kesişimin bizlerin Homo Luzonensis türünün yok oluşundaki payı da araştırılmaya devam ediliyor.

Türe dair kafatası keşfedilmediği için vücut yapısı hakkında şimdilik net bir bilgiye sahip değiliz.

Çünkü elde edilen kemikler el ve ayak kemiğinden ve iki yetişkin ile bir yavrudan gelen diş kemiğinden ibaret. Sadece diş boyutlarından yola çıkarak Homo Sapiens'ten daha kısa olduklarını varsayabiliriz.

Bunlar bu çıkarımlara ve gelecekteki araştırmalara konu olacak kemik buluntularının üç boyutlu modellenmiş halleri 👇

Kemikler ve sonuçları bir yana, kazı alanında karşılaşılan bazı hayvan kemiklerinden yola çıkarak bu türün alet kullanma yeteneği ve büyük ihtimalle et tükettiği söyleniyor.

Yapılacak yeni araştırmalarla bu yeni türün detaylarını ve ayrıca atalarımızın evrimleşmeleri sürecinde kardeşlerini dünyadan yok edip etmediğini de göreceğiz.

Kaynaklar:

Nature

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

Dişler benimkilerden teemiz sıfır çürük

d_fatih_

Garip bir çelişki var. Evrim dediğimiz olgu için 10 binlerce yılı gözlemlemek gerekmez 34 yaşındayım insanların yaşadıkları çağa fiziksel ayak uydurmasına tanıklık ediyorum (80 90 yaşındaki aile fertleri ile aramızda fark var) bu bile basit bir evrim. Elhamdülillah müslümanım az çok okur araştırırım sorar dinlerim ama düşününce 300 bin 165 bin 60 bin yıllık insan fosil çeşitleri e tamam da kitapta demez mi biz sizi en güzel suretinizle yarattık hadi geçtim tüm dinlerde de denmez mi ibadet ve vb için gönderdik gibi. Tamam onuda kabul edelim sonsuz kudret sahibi Allah ona ibadet etmesi için 300 bin yıl öncesine mi gönderir yani demem o ki biz herşeyin farkına varmak için niye 300 bin yıl bekliyoruz umarım anlatabilmişimdir.

d_fatih_

Biraz daha açayım yani bilinen en eskisi 300 bin yanlışım yoksa 300 bin yıl önce hiç bir şey yok amaç yok emir yok dil yok öle mal mal maymun gibim dolaşıyor insan çeşidi bir birinin dötüne barnak ayıp bulduğu otu boku yiyor yok yani düşünsenize bir ustanın eserini eserin kendisini tamamlanmasını bekleyebilir mi.

burakbal...

İslamla ne alakası var bunun onu çözemedim.Yaratılış hikayesine ters düşen kısmı nedir bilmiyorum bilen varsa aydınlatsın ? Ciddiyim.Evrim dediğiniz şey zaten "İnsanlar,maymunlar ortak atadan gelir" gibi tek bir önermeden oluşmuyor.Ben de bir Müslüman olarak evrimin bu kısmına inanmıyorum sadece."Evrime inanılmaz" cılar gelmesin ayrıca lütfen...Burada yaratılış hikayesine inanmayıp da insanların oluşumuna dair kendince bir alternatif bulmak isteyen bilim adamı elbette evrim teorisine inanacaktır.Zaten "yaradılış" hikayesini elediğinizde mevcut olarak geriye kalan tek açıklama evrim olacaktır kaçınılmaz olarak.

kseth

Şimdi özet olarak yaradılış öyküleri tahmini milattan önce 10.000 senesine uzatır insanlıgın tarihini. Aynı zamanda ilk insanlar için binlerce yıl yaşar gibi ifadeler vardır. Bunlar modern bilimle çelişir. Aynı zamanda inançlara göre ilk insan direkt insan suretinde yaratılmış, hayvancılığı, tarımı meleklerden öğrenmişlerdir. Ama gel görki bulgulara göre 2 milyon yıla yakın insan ırkı ağaçlarda mağaralarda yaşadı.

burakbal...

Anladım,teşekkürler bilgilendirme için gerçekten.Sadece bu 10.000 senesine uzatıldığına dair kaynak verebilir misiniz varsa elinizin altında ?

kseth

Şimdi Kuran'da bunla ilgili ayet yok. Ancak bir çok hadis var. Her ne kadar hadisler güvenilir olmasa da şu tür geçiyor konu. Ademden kıyamete insanlık 7 bin yıl yaşayacak. İkincisi Muhammed'in benim ümmetim ikindi vakti gelmiştir, ömrü 1500 yılı geçmeyecektir hadisi. Ama Tevrat'ta direk adem ve soyunun yaşamında bahsedilir. Buraya hepsini yazmayım ama Tevrat Yaratılış 5'i. okursan orda adem ve soyunun bin yıl yaşadığı yazar. Malesef ki şu an genetik bilgimiz şunu söylüyor, İnsan DNA'sı 122 yıldan sonra yaşamsal fonksiyonunu kaybeder.

burakbal...

Tamamdır teşekkürler tekrardan.Bunları araştırmaya her zaman vaktim olmuyor bu şekilde herhangi bir polemiğe girmeden birilerinden bir şey öğrenebilmek güzel gerçekten.Yalnız Hadisler her zaman güvenilir değildir evet mesela Ademden sonra 7 bin yıldan bahsedilmiş ama eğer Milattan önce 10 bin yıllara dayandırılıyorsa İslamı açıdan bu toplamda 12 bin yıl olur en basitinden ve ikisi birbiriyle bayağı çelişiyor.O yüzden bu şık biraz şüpheli.İkincisi ve üçüncüsü de farklı anlamlara çekilebilir diye düşünüyorum gene de bir "bin yıl" teması var evet.Tekrardan teşekkürler bilgiler için.

kseth

ne demek. Bakmışken sadece evrimsel değil, astronomi ile ilgili hatalara da bakın. Örneğin Kuran'da tanrının önce yeri yarattık ,sonra göğü onun üzerine serdik önermesi geçer. Bu gibi bir çok bilinen bariz bilimsel hataya ulaşabilirsiniz

mathileon

Dişleri benim dişlerimden daha sağlam

deniz-soyler2

Islam ve evrim birbirine karşı değil. Ister musluman oldugunu soyleyenler evrimi reddetsin ister etmesinler. Bu arada sunu da belirtmek gerekir altta birisi yazmis çünkü, Kur'anda havva ademin kaburga kemiginden yaratildi denmez asla.aslinda zaten havva ismi de geçmez. Farketmez ademin esi ademin kaburgasindan yaratildi falan da yazmiyor.muslumanim diyetakilan cogu kisiye bakarak dini ogrenemezsiniz, karsilastirmali olarak Kur'an çevirilerini okuyarak ogrenmelisiniz, yeri gelikr mevcut 40 50 ceviriden sadece bir iki tanesinde isabetli ceviriler olabiliyor.

Görüş Bildir