Bilim İnsanları 'Hiçbir Şey Yapmama Sanatının' Yaratıcılığı Neden Arttırdığını Açıkladı!

27PAYLAŞIM

Yapılan araştırmalara göre insanların %72'si, en iyi fikirlerin akıllarına duşta oldukları zaman geldiğini iddia ediyorlar. Sizce duş alırken olduğu gibi rahatladığımız anlarda yaratıcılığımız ve düşüncelerimiz tetikleniyor mu, yoksa bu tamamen öngörülemez bir durum mu? Bazen kendimizi yaratıcılığın en yoğun olduğu anlara sürükleriz ve bazen ilham perisini gerçekten en beklenmeyen yerlerde buluruz.  

Biz de ilham prensibinin nasıl çalıştığını ve hiçbir şey yapmama biliminin neden gerçek olduğunu sizler için derledik.

Dünyamız günden güne daha meşgul bir hal alıyor ve bazen bu sebeple kendimizi gerçekten tükenmiş hissediyoruz.

Ama hiçbir şey yapmamanın yaratıcılık için elzem olduğunu biliyor muydunuz? Beyinlerimiz, dinlendikleri süre içerisinde yani çalışmıyorken en üst seviyede yenilikçi ve yaratıcı halini alıyor.

Tembel olmakla veya sürekli bir şeyleri ertelemekle ilgili bir durumdan bahsetmiyoruz.

Aslında tam anlamıyla hiçbir şey yapmama sanatından bahsediyoruz. Yaratıcılığımız açısından düşününce durmak ve rahatlamak oldukça önemli. Elbette bu sırada sıkılabilir, hiçbir şeyin yolunda gitmediğini hissedebilir veya bir şeyleri kaçırdığınızı düşünebilirsiniz. 

Ama rahatlayın. Bu doğru değil. Dinlenme ve durma zamanları aslında zihninizin en dahiyane fikirleri üretmesi için bir fırsat yaratması açısından mükemmel zamanlar! Isaac Newton ve elma konusunu hatırlayın. Sorularına aradığı cevapları çalışırken veya araştırma yaparken değil, gerçekten hiçbir şey yapmıyorken bulduğunu unutmayın.

Meditasyonun kişisel sağlığı olumlu yönde etkilediği ve stresi azalttığı kanıtlanmıştı.

Ayrıca 10-20 dakikalık bir uykunun üretkenliği önemli ölçüde geliştirdiği biliniyor. 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda sosyal medyadan bir hafta boyunca uzak duran öğrencilerin daha tatminkar oldukları ve pozitif duygularının arttığı gözlemlenmişti. Çünkü bu süreçte zihinlerini bulundukları sakin ve huzurlu durumdan çekip çıkaracak bir ekstra bilgiye maruz kalmıyorlar.

Bizim toplumumuz ve kültürümüz bizleri sürekli olarak daha fazla çalışmaya itiyor.

Ama hiçbir şey yapmama sanatının problemlerimize çözüm üretebileceğini ve zihinlerimizi aşırı yüklenmeden ve psikolojik çöküşten uzak tuttuğunu bilmemiz gerekiyor. Ara verin ve yenilenin. Vücudunuz bu boşluğu harika fikirlerle doldurarak size teşekkürlerini sunacaktır.

Yani bir anda işinizden, hobinizden veya sosyal medya hesaplarınızdan bıktığınızda, yorulduğunuzda vücudunuzu dinleyin.

Durun ve dünyanın sizi beklemesine izin verin. 

Sizler en son ne zaman durup hiçbir şey yapmamanın tadını çıkarttınız? Bu sürecin yaratıcılığınıza yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ezgi-akturk

sizler en son ne zaman durup hiçbir şey yapmamanın tadını çıkardınız ? Genelde hep böyleyim 😂

Görüş Bildir