Bilim İnsanları Araştırdı: Yıllar İlerledikçe IQ Seviyesi Düşüyor

 > -

Geçmişte insanlar daha mı zekiydi? Bu sorunun cevabı evet. Fakat bunun nedeni geçmiş yıllarda yaşayan insanların üstün zekalı olmasından kaynaklanmıyor. Çünkü yıllar ilerledikçe teknolojinin etkisiyle insanların IQ'su düşmeye başladı. Norveçli bilim insanlarının yaptığı araştırma neler diyor? Birlikte bakalım. 

Sputnik'in MedicalXpress portalına dayandırdığı habere göre Norveçli bilim adamları, insanların entelektüel yeteneklerinin azalmaya başladığını tespit etti.

Çalışma materyali olarak, 1970-2009 döneminde askere alınan Norveçlilerin IQ test sonuçları kullanıldı.

Toplamda 730 bin testin sonuçları incelendi.

Araştırmaya göre, 20. Yüzyıl'ın başından 1975 yılına dek her nesilin bir önceki nesle göre daha zeki olduğu tespit edildi.

1975 yılından itibaren ise düşüş başladı. O yıla kadar nesiller arası 3 puan artış gösteren IQ, nesiller arası 7 puan gerilemeye başladı.

Bilim insanları ise bu gerilemenin nedenini birçok maddeyler sıraladı.

En büyük etken matematik ve dil eğitimindeki yeni metodlar olarak belirlendi. Diğer bir etkense teknolojideki gelişme. İnsanların kitap okumak yerine, televizyon izlemesi, haddinden fazla bilgisayar oyunu oynaması ve sosyal medya araçlarını kullanmasının olumsuz etkiler yarattığı belirtildi.

Öte yandan haftada en az 1 kez balık yiyenlerin, nadiren yiyenlere göre IQ seviyelerinin ortalama 5 puan daha yüksek olduğu görüldü.

20. yüzyılın ilk yarısı boyunca gözlemlenen IQ artışı Flynn Etkisi adını almıştı.

Bu fenomeni açıklamak için birçok tez öne sürülmüştü. Teorik olarak insanların ‘akıllanmasını' etkileyen faktörler arasında beslenme, sağlık ve eğitimin iyileştirilmesi gösterilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir