Görüş Bildir
Haberler
Beyza Buldağ Tutuklandı...

etiket Beyza Buldağ Tutuklandı...

Ulaş
07.02.2021 - 22:29

Boğaziçi protestoları sebebiyle gözaltına alınan Beyza Buldağ çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Buldağ'ın 'Cumhurbaşkanına hararet' ve 'halkı düşmanlığa tahrik' suçlamalarıyla tutuklandığı aktarıldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Beyza Buldağ, Boğaziçi protestolarıyla ilgili gözaltına alındı. İstanbul’a getirilen Buldağ’a savcılık sorgusunda, Boğaziçi Dayanışması Twitter hesabından yapılan paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanına hararet” ve “halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik” suçlamalarını yöneltildi. Suçlamalara gerekçe olarak ise Buldağ’ın telefonu ile @boundayanisma hesabı için verilen telefon numarasının sonunun 12 ile bitmesi gösterildi. Savcılık ifadesi tamamlanan Buldağ, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Buldağ'ın tutuklanmasına karar verdi.

WhatsApp kurduğu gerekçesiyle evi basıldı...

WhatsApp kurduğu gerekçesiyle evi basıldı...

Evrensel'den Meltem Akyol'un haberine göre, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi Beyza Buldağ, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin 'kayyum rektör' Melih Bulu'ya karşı yürüttüğü protestolarla ilgili İzmir Buca ilçesinde bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Sosyalist Devrimci Gençlik (SDG) İstanbul İl Gençlik Örgütü üyesi Beyza Buldağ’ın bilgisayarına ve telefonuna el konuldu.

SDG’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda 'İstanbul il gençlik örgütü üyemiz Beyza Buldağ'ın evi Boğaziçi protestolarıyla ilgili WhatsApp grubu kurduğu gerekçesiyle basıldı, arkadaşımız gözaltına alındı. Arkadaşımızın nerde olduğunu açıklayın, derhâl Beyza'yı serbest bırakın!” denildi.

Cumhurbaşkanına açık mektup nedeniyle hakaret suçlaması yöneltildi.

Cumhurbaşkanına açık mektup nedeniyle hakaret suçlaması yöneltildi.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılık sorgusuna alınan Beyza Buldağ’ın, Boğaziçi Dayanışması (@boundayanisma) hesabını yönettiği iddia edildi.

Buldağ’a Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdığı “12. Cumhurbaşkanına açık mektup” sebebiyle “Cumhurbaşkanına hararet”, hesaptan yapılan diğer paylaşımlar nedeniyle ise “halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik” suçlamalarını yöneltildi.

Avukat Özgür Urfa suçlamalara dayanak olarak ise @boundayanisma hesabının kurtarma telefonu olarak verilen numaranın sonunun 12 ile bitmesi olduğunu söyledi.

Avukat Urfa sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hesabın kurtarma telefon numarasının son iki hanesi 12 ile bittiği gerekçe gösterilip Beyza'nın da telefon numarasının 12 ile bitiyor olması dışında dosyada hiçbir tespit bulunmuyor” diye yazdı.

Savcılık ifadesi tamamlanan Buldağ, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Buldağ'ı tutukladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
556
211
88
75
40
27
15
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
İbrahim özdemir

Dün anonymous 14 milyarlık yolsuzluğu belgelerle gösterdi bir tane tutuklama yok ama Boğaziçine destekten birine tutuklama...

Kenan Tanrıoğlu

allah belalarını versin bu hakimlerin

Dean Winchester

Ebenizin amı ya.