Beyler Dikkat! IQ Seviyenizin Doğurganlık Oranınızla ve Çocuklarınızın Sayısıyla İlgisi Olduğunu Biliyor muydunuz?

-
Abone ol

IQ seviyesi yüksek olan erkeklerin doğurganlık seviyesi ile ilgili yapılan araştırma, daha önce yapılan araştırma bulgularını çürüttü. Detayları sizler için Daily Mail'den derledik.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...

Yapılan araştırmalara göre zeki erkekler, diğerlerine göre daha doğurgandır ve daha fazla çocuk sahibi oluyorlar.

Bulgular, IQ seviyesi yüksek olan erkeklerin kadınlara daha çekici geldiğini gösteriyor. Ayrıca zeki olmaları toplumda iyi bir statü elde etmelerini ve daha varlıklı olmalarını sağlıyor. Bu nedenle de zeki ve entelektüel kişiler büyük bir şans olarak görülüyorlar. 

Araştırmalar, geniş ailelerin IQ seviyesi yüksek kişilerden oluşmadığını gösteren önceki bulguların tam tersini gösterdi.

Stockholm Üniversitesi bilim insanları, 1951-1967 yılları arasında doğan İsveçli erkeklerin IQ puanlarının verilerini incelediler.

Testler ordunun ulusal hizmetine asker almada kullanılmıştı ve 779.000 erkekten daha fazlasına uygulanmıştı. Sonrasında ise her birinin kaç çocuk sahibi olacağına bakıldı. 

Royal Society Journal Proceedings B'de yazan bilim insanları "Zeka puanları ve doğurganlık arasında pozitif bir bağlantı bulduk ve bu durum çalıştığımız bütün topluluklarda aynıydı. IQ puanı düşük olan erkeklerin daha az çocuğu olduğunu gözlemledik." dediler.

Araştırmacılar eğitim ve aile geçmişi gibi ekstra faktörleri de göz önünde bulundurduklarını belirttiler.

Aile geçmişinin etkisini anlayabilmek için araştırmacılar, test uygulanan kişilerin erkek kardeşlerinin de kaç çocuğu olduğuna baktılar.

En düşük bilişsel yetenek kategorisine sahip bir erkek kardeşin, ortalama IQ seviyesi olan bir erkek kardeşe kıyasla 0.58 daha az çocuğa sahip olduğunu, en yüksek kategoriye sahip erkeklerin ortalama seviyedeki birinden 0.14 daha fazla çocuğa sahip olduğunu buldular.

Araştırmacılar daha önceki araştırmaların kusurlu olduğunu çünkü bütün bir nüfus yerine yalnızca belli bir grup üzerinde yapıldığını söylediler.

Yazarlar, düşük IQ'ya sahip bireylerin çocukluklarında sağlık açısından zayıf olduklarını ve bunun da daha az çocukları olmasının neden olabileceğini belirttiler. 

"Zeka ve doğurganlık arasındaki olumlu bağlantı büyük olasılıkla daha fazla kaynağı ve yüksek statüsü olan, daha yüksek bilişsel yeteneği olan erkekler tarafından açıklandı. Ve yüksek bilişsel yetenek de eş seçiminde çekici bir özelliktir." 

İsveç'te ortaya çıkan bu trendin başka yerlerde de görünmesinin olası olduğunu belirttiler. 

"Birçok toplumun yüksek zeka ile diğer boyutlar ve statü ve doğurganlık arasındaki olumlu bir ilişkinin yeniden ortaya çıkmasını göreceğini düşünüyoruz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
chuck-berry

Bu araştırma İsveç için doğru olabilir ama Türkiye gibi fakir ülkelerde, zeki olan adam 1 çocuk bile yapmak istemez.

sciencesoldier

erkeklerin doğurganlık oranı derken ?

gunesliler

Hemen Teoriyi çürütüyorum: AKPliler hep iyi makamlarda. Onlar zeki mi? IQ su daha mı yüksek ? Araştırma yerle bir. Söyleyin onlara bir daha arştırsınlar. Araştırılırken kesin bir şeyler oldu. Yoksa sonuç böyle çıkmazdı. :D

demet-koc

Onlar zeki değil ama çok çalışkan:)

gunesliler

haklısın çok ÇALışkan ((:

odunq

Ülkemize bakıyorum da, araştırma filan yapmadım ama ufak bir gözlemle tam tersi olduğu görülüyor asfdsgfdhj

Görüş Bildir