Beşiktaş’ta Ihlamur Parkı Gerilimi: Zabıta ve Korumalar İki Yurttaşı Darp Etti

 > 
28PAYLAŞIM

Ihlamur Parkı’nın yapılaşmaya açılacağı iddiasıyla ilgili basına açıklama yapmak için parka giden Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın korumaları iki yurttaşı darp etti.

Diken'den Rıfat Doğan'ın haberine göre, belediye meclisi toplantısına katılmak isteyen yurttaşların sorularını dinlemeyen Hazinedar, bugün Ihlamur Parkı’na gitti. Hazinedar, parkın şahıs mülkiyetinde olduğunu ve imar planı değişikliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını söyledi.

Beşiktaş Belediyesi'nden Ihlamur Parkı'ndaki 'Kentsel Dönüşüm' İddiasına Yalanlama - onedio.com
Beşiktaş Belediyesi'nden Ihlamur Parkı'ndaki 'Kentsel Dönüşüm' İddiasına Yalanlama - onedio.com

"Park olarak bulunduğumuz noktada imar yok"

Parkın tamamının değil bir bölümünün imara açılacağını, basın açıklaması yapılan yeşil alanda herhangi bir inşai faaliyet yapılamayacağını belirten Hazinedar, “Park olarak bulunduğumuz noktada imar yok. İmar arazinin aşağı tarafında, otoparkın gecekonduların olduğu yere kadar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından şu anda otopark olarak kullanılan yerde yüzde 17 olan imar hakkı yüzde 28’e çıkartılmış” diye konuştu.

"Kamulaştırma için Beşiktaş halkına sorulabilir"

Hazinedar’ın konuşması sırasında korumaları ve parkta toplanan yurttaşlar arasında gerilim yaşandı. Parkta bulunan zabıta ekipleri iki kişiyi darp etti.

Hazinedar yurttaşların parkın yeşil alan olarak tamamının kamulaştırılması talebi için şunları söyledi: “Bizim dönemimizde yani 2,5 yıldır hiçbir yeşil alan imara açılmadı, açılmayacaktır. Geçmişten gelen hakların, mülkiyet hakkının kullanımına engel olamayız. Buranın 120-130 milyon liralık bir kamulaştırma bütçesi var. Beşiktaş Belediyesi’nin neredeyse bir yıllık bütçesi bu kadar. Ama bu bir tercih olabilir. Kamulaştırma için Beşiktaş halkına sorulabilir.”

Parkın paravanlarla çevrilmesi konusundaki şikayetlere de cevap veren Hazinedar “Biz dava açıp, 1/binlik imar planını yapmayınca mülk sahibi‘Mülkiyet hakkımı kullanıyorum, vatandaşı sokmuyorum’ dedi. Yani bizim açtığımız davaya tepki olarak bunu gerçekleştirdi” dedi.

Diken / Rıfat Doğan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir