Belediye AKP'den MHP'ye Geçince Hibe Edilen Tesisi Geri İstediler: 'Tesisleri Benzer Döker Yakarım Ama Vermem'

 > -
Abone ol

Giresun’un Alucra Belediyesi'ne 2017 yılında Albayrak grubu tarafından belediyeye hibe edilen sıcak asfalt tesisi, AKP'li başkanın seçimi kaybetmesi üzerine MHP'li belediyeden geri istendi. Başkan Aybar, belediyeye hibe olarak verilen tesisleri teslim etmeyeceğini söyleyerek, “Belediyeyi kaybettikleri için bunu yapıyorlar. Gerekirse bu tesisleri benzer döker yakarım ama kimseye teslim etmem” dedi.

Sözcü gazetesinden İsmail Akduman'ın haberine göre, 2017 yılında dönemin Savunma Bakanı olan şimdiki İstanbul AKP Milletvekili Nurettin Canikli’nin vasıtasıyla Alucra Belediyesi’ne Albayraklar Grubuna ait Yeşil Adamlar Atık Yönetimi A.Ş tarafından finişer,fabrika plenti,tamburlu silindir,lastik tekerlekli silindir,trafo ve kantardan oluşan sıcak asfalt tesisi hibe edildi. Belediye Meclisinde, 31.07.2017’de yaptıkları oturumda aldıkları kararla hibeyi kabul etti.

Sıcak asfalt tesisinin kurulması için 08.09.2017’de belediye meclisi toplandı.

Belediye Başkanı AKP’li Asım Kaymakçı’nın katılmadığı oturumda, meclis uygun yer olarak belirlenen Mesudiye Mahallesinde bulunan ve Başkan Kaymakçı’nın akrabası olan Cemile Alioğlu ve Arife Kaymakçı’ya arsayı 15 bin TL aylık kirayla 10 yıllığına kiraladı. Arsaya kurulan tesis 2018 yılının başında hizmet vermeye başladı.

Tesisi MHP’li Suat Aybar, meclis kararı alarak belediyenin zimmetine geçirdi.

Yine Albayrak Grubuna ait başka bir şirket olan Sistem Dağıtım A.Ş, ilçede bulunan tesisin kullanım hakkını Alucra Belediyesi’nde olmadığını belirtip, 10.09.2019’da yapılan anlaşmayla Giresun İl Özel İdaresi’ne devir protokolü yaptıklarını bir yazı ile belediyeye bildirdi. Giresun Valiliği ve Giresun İl Özel İdaresi de devrini aldığı tesisleri 12.09.2019’da Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın imzalı yazısı ile belediyeden istedi.

'Belediyenin zimmetinde olan bir tesisi kimseye vermem'

Alucra Belediye Başkanı MHP’li Suat Aybar, Milletvekili Nurettin Canikli’nin tesisleri hibe eden Albayrak Grubu’nun ortağı olduğunu dile getirerek, “Seçimi biz kazanınca birden her şey değişti. Ben tesisleri meclis kararıyla belediyenin zimmetine geçirdim. Bu şirketten faturaları istedim. Ama bize göndermediler. Sonra paravan bir şirket kurup tesisi Özel İdareye verdiler. Belediyenin zimmetinde olan bir tesisi kimseye vermem. Gerekirse benzin döker yakarım” diye konuştu.

'8 milyon liralık asfalt satışı olmuş. Ama kayıtlarda bu para görünmüyor'

Tesislerin kurulum masraflarını belediyenin üstlendiğini dile getiren Başkan Aybar şu ifadeleri kullandı: 

“Geçen yıl çevre il ve ilçelere 8 milyon liralık asfalt satışı olmuş. Ama kayıtlarda bu para görünmüyor. Para ortada yok. Tesislerin piyasaya 4 milyon lira borcu var. Faturalar belediyeden kesilmiş. Borçlar belediyeye ait görünüyor. Yani bu tesisler düzgün kullanılmadığı için belediyenin bir karı olmamıştır. Sadece mahallelere dökülen asfaltlar var. Borçları ben ödemeye çalışıyorum. Şimdi de tesisleri siyasi baskı ile elimden almaya çalışıyorlar.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir