Bedelli Askerlik Yapacakların Merak Ettiği Soru: 'Tazminatımı Alabilir miyim?'

 > -

Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti, cumhurbaşkanının onayına gitti. Ancak bedelli ile ilgili hâlâ akıllarda kimi soru işaretleri bulunuyor. Özellikle 21 gün temel askerlik şartı çalışan kesimin kafasını karıştırdı. Bedelli askerlik için iş yerinden ayrılınması durumunda kıdem tazminatının alınıp alınamayacağı en çok merak edilenler arasında. KPMG Türkiye Hukuk Hizmetleri Direktörü Onur Kaykayoğlu konuya açıklık getirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan bedelli askerlikle ilgili yasal düzenleme, uygulamadan yararlanmak isteyen çalışanların kıdem tazminatları konusunda tartışma yarattı.

Businnes HT'nin aktardığına göre,KPMG Türkiye Hukuk Hizmetleri Direktörü Onur Kaykayoğlu, bedelli askerlik düzenlemesindeki 21 gün zorunlu temel askerlik eğitimi şartının, çalışma hayatındaki asker adayları için soru işaretleri yarattığını ifade etti. Kaykayoğlu, düzenlemeden yararlanacakların temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yerlerinde aylıksız ve ücretsiz izinli sayılacaklarını belirtti.

Saf Düzen, Yat-Kalk ve Silah Eğitimi: Bedelli Askerlik Eğitim Programı Nasıl Olacak? - onedio.com
Saf Düzen, Yat-Kalk ve Silah Eğitimi: Bedelli Askerlik Eğitim Programı Nasıl Olacak? - onedio.com

"İşveren bedelli askerlik sebebiyle işçiyi işten çıkaramaz"

Kaykayoğlu, “Bedelli askerlik yapanların temel eğitimde geçirdikleri 21 gün çalışma süresinden sayılacak. İşverenin, bedelli askerlik sebebiyle temel askerlik eğitimine katılması nedeniyle işçiyi işten çıkarma hakkı bulunmuyor. Dolayısıyla muvazzaf askerlik görevini yerine getirmesi nedeniyle işten çıkarılan bir işçinin başta işe iade davası olmak üzere, kıdem ve ihbar tazminatını talep etme hakkı var” dedi.

"1 yıllık kıdem şartını yerine getiriyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor"

Kaykayoğlu, bedelli askerlik uygulamasından yararlanacakların 21 günlük muvazzaf askerlik gerekçesiyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatıyla ilgili tartışmalara da açıklık getirdi. Kaykayoğlu, şunları söyledi:

“4857 sayılı İş Kanunu’nun 120’nci maddesi ile korunan 1475 sayılı mülga İş Kanunu’nun 14’üncü maddesi muvazzaf askerlik nedeniyle iş akdinin işçi tarafından feshi halinde işverene kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü getiriyordu.Bu maddeye göre işçinin askerlik sebebiyle işten ayrılması halinde, işçi kıdem tazminatı için aranan 1 yıllık kıdem şartını yerine getiriyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Bedelli askerlik bakımından da 21 gün temel askerlik eğitimi için de olsa işçinin işten ayrılması durumunda 1 yıllık kıdem şartını yerine getiriyorsa kıdem tazminatına hak kazanacağı şüphesiz. İş akdini kendisi fesheden işçinin ihbar tazminatına hak kazanması ise söz konusu olmayacaktır.”

Detaylar Belli Oluyor: Bedelli Askerlik Hangi İllerde Yapılacak? - onedio.com
Detaylar Belli Oluyor: Bedelli Askerlik Hangi İllerde Yapılacak? - onedio.com

AKP Meclis Grup Başkanvekili Mehmet Muş da bedelli askerlik düzenlemesinin Meclis görüşmeleri sırasında, bedelli askerlik için işyerinden ayrılan çalışanların kıdem tazminatlarını alabileceklerini ifade etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBedelli AskerlikMuşRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir