Bayramda Yetişkinlere ve Çocuklara Verileceği İddia Edilen 400 TL Bayram Harçlığı Başvurusu Nedir?

-
Abone ol

Sosyal medyada yer alan bir iddianın haber sitelerine yansımasının ardından İçişleri Bakanlığı'nın bayram harçlığı dağıtacağı konusu gündem oldu. Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlandığını belirtelim. 

İşte detaylar...

Bildiğimiz gibi son günlerde Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı 1000 TL sosyal yardım kampanyasını emekli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtmaya devam ediyordu.

Bununla beraber son günlerde gündemde dolanan İçişleri Bakanlığı’nın, sigortalı veya sigortasız ayırt etmeden yetişkinlere 400, çocuklara ise 100 TL bayram harçlığı verecek haberleri kafalarda soru işareti oluşturdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan gelen bir açıklamada Twitter adresi üzerinden "Lütfen, resmi
açıklamalar dışında sosyal mecralarda dolaşan kaynağı belli olmayan haberlere
itibar etmeyiniz" ifadelerine yer verildi.

Ancak son günlerde Valilik ve Kaymakamlıklar da bulunan Açık Kapı Merkezlerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapıldı.

Bu yardımlara aynı zamanda www.acikkapi.gov.tr adresi üzerinden
başvuru yaparken Hizmet başlığı kısmından ‘’Valilik Hizmetleri’’ alt başlığına
gelip, yardım almak istediğiniz başvuruyu ‘’para yardımı’’ yazarak
tamamlayabilirsiniz.

İddia İçişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından duyurulan bir metin ile yalanlandı.

"Açık Kapı birimlerinin temel görevi, valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-Devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir