Başına Bir Kaza Gelmedikçe Hatırlamadığımız 10 İşçi

-
Abone ol

Bugün Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü... Kayıplarımıza, çalışma şartlarına, yaptıkları işin tehlikesine karşın aldıkları komik rakamlara üzülüyoruz. Soma hafızalardaki yerini korurken neden facialar yaşanmadan önce sesimizi yükseltmiyoruz, neden bu işi sendikaların görevi kabul ettik? 

İşte Türkiye'de sadece kaza geçirip öldüklerinde akıllarımıza gelen işçiler...

1. Elbette maden işçileri

Bir facia olmadan ne şartlarda çalıştıklarını aklımıza getirmediğimiz, kaç lira uğruna yerin yedi kat altına indiğini bilmediğimiz en önemli işçi grubu.

2. Çocuk işçiler

Türkiye'nin kanayan yarası olmasına rağmen, ağır işlerde çalıştırma yaşı 16'ya düşürülmesine rağmen, 13 yaşındaki Ahmet kafası prese sıkışıp ölmesine rağmen hep halının altına süpürdüğümüz bir sorun.

3. Mevsimlik işçiler

Her yıl memleketlerinden çalışmak için Karadeniz'e, Adana'ya giderken yollarda, kamyon kasalarında ölen. Çoluk çocuk göçebe hayatı süren mevsimlik işçiler.

4. Genel olarak işçiler

Demir-çelik, orman, maden, vb. ağır işlerde çalışan işçiler. Ağır şartlarda, yok pahasına, kelle koltukta çalışan işçiler de başlarına bir kaza gelmedikçe hatırlamadıklarımızdan.

5. Taş / Mermer ocağı işçileri

Bir patlamada ölmedikçe, ciğerleri çürümedikçe aklımıza gelmeyen işçiler.

6. Taşeron işçiler

Sürekli gündemde olan ama kendileri için asla bir adım atılmayan, kazaların çoğunda ölen işçi grubu.

7. Tersane işçileri

Hemen hemen her gün bir kaza yaşanan tersanelerdeki çalışma şartları da ancak toplu ölümler olunca gündemde yer buluyor. Mesela güvenlik filikasının testinde manken yerine gerçek işçi kullanıp 14 kişiyi öldürürsen misal.

8. Kot taşlama işçileri

Ancak Silikozis hastası olan işçiler tek tek öldükçe anımsıyoruz.

9. Sigortasız / kaçak işçiler

Bir handa patlama olup da sigortasız çalışan onlarca kişi ölmedikçe maalesef aklımıza hiç gelmiyor.

10. İnşaat işçileri

Kaldıkları çadırlar yanıp da onlarcası ölmedikçe ya da üniversite harçlığını çıkarmak için çalışan 19 yaşındaki gencecik çocuklar 5. kattan düşüp ölmedikçe aklımıza gelmeyen işçiler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Ne yazık ki acı gerçeğimiz. ILO'nun direktiflerini hemen mevzuata geçiren fakat hiç uygulamayan bir ülkeyiz. Başta işçilerin bilinçlendirilmesi,eğitilmesi ve örgütlenmesi gerekli ama daha çalışanların karnını doyuramazken kim bunlar için çaba sarfedecek,mücadele edecek.

bcb54

Hayatın gerçekleri..

Görüş Bildir