Başka Gezegende Görüşmek Üzere! Bilim İnsanları NASA'daki Fotoğraflara Göre Mars'ta Yaşam Olduğunu Açıkladı

27PAYLAŞIM

İnsanlık ciddi ciddi Mars'a taşınacak galiba...

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/nasa-ph...

NASA tarafından yayınlanan fotoğraflar bilim dünyasında çok ses getirdi!

Fotoğraflar, Kızıl Gezegenin yüzeyinde mantar gibi gözüken ilginç noktaları gösteriyor. Bilim insanları bu durumu Mars'ın bazı yaşam formlarına ev sahipliği yapmış olabileceği şeklinde açıkladılar. Teori, Çin Bilimler Akademisi'nden mikrobiyolog Dr. Xinli Wei ve Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden astrofizikçi Dr. Rudolph Schild tarafından ortaya atıldı.

Fotoğraftaki görüntülerin gerçekten de bir mantar türüne ait olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, mantarların görüntüsünü "balon topları" gibi tanımlayarak şunları söylediler: "Mantarlar radyasyonun yoğun olduğu ortamlarda gelişir. Elimizdeki fotoğraflara ve örneklere göre, mantarların topraktan çıktıkları ve boyutlarının geliştiği gözüküyor." Mantarların Mars'taki mevsimlerle birlikte değiştiğini, ilkbaharda büyüyüp 300 metre boyutuna kadar ulaştıklarına, kışın ise öldükleri düşünülüyor.

Mars'taki hayat mantarlara bağlı olabilir mi?

Mars'taki biyolojik aktivite ilk olarak 1976'te tespit edilmişti. Dünyanın neredeyse her ortamında yaşayan mantarlar Mars'ta da bulununca akla tek bir soru geldi. Acaba mantarlar Mars'taki yaşamımız için kilit nokta olabilir mi? Araştırmacılar, bu teoriyi kanıtlamanın tek yolunun Mars toprağını Dünya'ya geri getirmek ve NASA'yı bunu daha kuvvetli bir şekilde sürdürmeye teşvik etmek olduğunu kabul ediyorlar. Mantarlar incelendikten sonra yapıları ve fizyolojileri daha iyi anlaşılabilecek.

Peki bu mantarlar bize neyi gösterdi?

Mars'ta mantarların hayatta kalıp büyümeleri yaşam olduğunu nasıl kanıtlıyor sorusuna gelince bilim insanları şu açıklamayı yaptı: "Morfolojideki benzerlikler yaşamın kesin bir kanıtı olmasa da büyümeleri, hareketleri ve davranış şekilleri Mars'ta yaşam olduğu hipotezini destekler."

Mars'taki evler mantardan olabilir.

Geçen yıl NASA, insanların Kızıl Gezegendeki gelecekteki evlerinin organizmalardan yapılabilmesi için gerekli teknolojileri araştırdığını duyurdu. Bilim insanları şöyle açıkladı: " Şu anda, Mars için geleneksel habitat tasarımları bir kaplumbağa gibidir.  Evlerimizi Mars'a gelirken arkamızda taşımak güvenilir bir plan, ancak çok büyük enerji maliyetleri var. Bunun yerine, oraya gittiğimizde bu habitatları kendimiz büyütmek için miselyumdan faydalanabiliriz." Kısacası yeni yuvamızda evlerimiz kaplumbağa kabuğu şeklinde ve mantardan olabilir!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

24 Maddede İnsanlığın Mars Hakkındaki Bildiklerinin Geçmişten Günümüze Değişimi - onedio.com
24 Maddede İnsanlığın Mars Hakkındaki Bildiklerinin Geçmişten Günümüze Değişimi - onedio.com
İnsanoğlunun İlk Mars Yolculuğunu Sağ Salim Tamamlayıp Geri Dönebilecek misin? - onedio.com
İnsanoğlunun İlk Mars Yolculuğunu Sağ Salim Tamamlayıp Geri Dönebilecek misin? - onedio.com
NASA Verileri Ortaya Çıkardı: Mars Toprakları Bir Anda Çoraklaşmadı - onedio.com
NASA Verileri Ortaya Çıkardı: Mars Toprakları Bir Anda Çoraklaşmadı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cerrahpasalihalit

marstaki evler mantardan olursa kesin gargamel siker bizi. o kadar şanssızım.

Gizli Kullanıcı

Şirinler de bizi görebilecek mi 🫂

Görüş Bildir