Başbakan Yıldırım'dan 'TEOG' Açıklaması: 'A Şıkkı B Şıkkı Falan Yok, Açık Uçlu Sorular Sorulacak'

 > 
490PAYLAŞIM

Liseye girişte TEOG yerine gelecek yeni sistemin detayları parça parça ortaya çıkmaya devam ediyor. Başbakan Yıldırım, her yılın yıl sonu başarı ortalamasının alınacağını, ayrıca 8. sınıfta bir sınav olacağını söyledi. Yıldırım, ''Sorular test değil. Sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular sorulacak'' dedi. Ancak ölçme ve değerlendirme aşamasının nasıl olacağı yönünde soru işaretleri meydana geldi. Açıklama henüz çok yeni, ilerleyen günlerde bakalım uzmanlar ne diyecek? 

Detaylar haberimizde...

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, TEOG yerine geçecek sitemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım konu ile ilgili olarak “Bunu öğrenciler ve veliler üzerinde oluşturduğu stres var. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor 5-6-7-8 bu bir veri. Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi ne tarafa gidiyor? Spor mu sanat mı matematik mi? Buralar tespit ediliyor buna belirli oranda katkı yapan 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul kendine göre yapmıyor. Okuma sistemi de dışarıda okunuyor. Mezuniyet puanı çıkıyor o puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor. Sorular test değil. Sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular sorulacak. Sosyal bilgiler şunu anlat. A şıkkı B şıkkı falan yok” şeklinde konuştu.

Üniversiteye girişte de sınavların basitleştirileceğini söyleyen Yıldırım, ortaokul ve liseden gelen başarı ile sınavın gerçekleştirileceğini belirtti.

Üniversite sınavlarının da basitleştirileceğini söyleyen Başbakan Yıldırım “Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak” dedi.

Başbakan Yıldırım'ın yeni sisteme ilişkin açıklamaları elbette sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir