Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başardıklarıyla Tarihte Yer Etmiş 10 Kadın

1.6bPAYLAŞIM

Tarihte kadınların bıraktığı izler tartışılmaz. Peki ne kadarını gerçekten biliyoruz ?

1. Pakistan`ın diktatörlükten demokrasiye geçişini sağlayan kişinin bir kadın olduğunu biliyor muydunuz?

İslam dünyasının ilk kadın başbakanı olan Benazir Butto, Pakistan'ın diktatörlükten demokrasiye geçişini sağlamıştır. Yoksulların ve kadınların haklarının gözetilmesinde ülkesine ve dünyaya örnek olmuş bir liderdir.

2. Dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotunun Türk olduğunu biliyor muydunuz?

Sabiha Gökçen, Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirmiştir ve bunlardan otuz ikisi muharebe görevidir.

3. İlk bilgisayar programcısının bir kadın olduğunu biliyor muydunuz?

Augusta Ada King, Augusta Ada Byron adıyla doğan ve günümüzde yaygın olarak Ada Lovelace adıyla bilinen, İngiliz matematikçi ve yazardır.

4. Çelikten daha sağlam kabul edilen 'kevlar' adlı malzemeyi bulan mucidin bir kadın olduğunu biliyor muydunuz?

Günümüzde zırh, sağlam halat, yanmayan koruyucu giysi, çelik yelek, miğfer, paraşüt ipi, fiber veya data kabloları için ek sağlamlık sağlayan halat, kompozit yapılar ile oluşturulan levha, boru veya özel taşıtların gövde veya kanat yapılarında ve daha bunlar gibi birçok alanda kullanılan “kevlar” Stephanie L. Kwolek tarafından bulunmuştur.

5. Evlerde kullanılabilen güneş enerjisiyle ısıtma sisteminin mucidinin de bir kadın (Dr. Maria Telkes) olduğunu biliyor muydunuz?

6. Çektiği ilk uzun metraj film ile “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünün sahibinin Mersinli bir köy kadını olduğunu biliyor muydunuz?

34 yıllık evli ve 2 çocuk annesi olan 58 yaşındaki Ümmiye Koçak, bugüne kadar 11 tiyatro oyunu yazdı, kurduğu tiyatro topluluğu ile 500'ü aşkın kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye'nin dört bir yanından 30 bini aşkın insan izledi. Aldığı ödüller ve kurduğu topluluktaki tüm kadınların başarıları onun azminin ve taşıdığı o eşsiz ruhun bir kanıtı.

7. Küba’dan Florida’ya yüzmeyi başarmış ilk kişinin bir kadın olduğunu biliyor muydunuz?

Diana Nyad, 64 yaşında Küba’dan Florida’ya 160 kilometrelik mesafeyi yüzerek geçmiştir.

8. En çok Oscar Ödül’üne sahip oyuncunun bir kadın olduğunu biliyor muydunuz?

Katharine Houghton Hepburn, ABD'li film, tiyatro ve televizyon sanatçısıdır. Bağımsızlığı ve ruhlu kişiliğiyle bilinirdi.

9. Hem Nobel Fizik Ödülü hem de Nobel Kimya Ödülü kazanan tek kişinin bir kadın olduğunu biliyor muydunuz?

1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusu olan Marie Curie, 2 Nobel ödülü alan ilk insandır.

10. Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni arasına seçilen ilk ve tek Türk Öğretmenin Dilek Livaneli olduğunu biliyor muydunuz?

Küresel Öğretmen Ödülleri'ne aday gösterilen Dilek Livaneli’nin 21 Kasım Cumartesi ODTÜ KKM B Salonu'nda Women Up‘ta olacağını biliyor muydunuz?

Farklı alanlardan, Ebru Şinik (Yükselen Çağ Kurucusu), Dilek Livaneli (köy okulu öğretmeni), Burcu Cantekinler & Pınar Öztürk (Unilever kadın liderleri), Hande Baykan (HP Kurumsal Satış Müdürü) ve Gamze Elibol (TEKSEM kurucusu) gibi fark yaratan kadın liderlerin ODTÜ'de buluşacağı "Women Up" etkinliğimiz için kayıtlar açık:

bit.ly/WomenUpKayıtFormu

Bekliyoruz! 

ODTÜ VT Women in Business Ekibi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir