Görüş Bildir
Haberler
Bankaların Kredi Hesabı Bitti mi: Kredi Faizlerinde Düşüş Olacak mı?

Bankaların Kredi Hesabı Bitti mi: Kredi Faizlerinde Düşüş Olacak mı?

Merkez Bankası politika faizini Eylül ayından bu yana yüzde 19'dan yüzde 14'e indirdi. Amaç ticari kredilerde de bir düşüş sağlanıp yatırım, üretim , ihracat ve istihdamın artmasıydı. 

Oysa tüm bu adımlara karşın ticari kredi oranlarında istenilen düşüş sağlanamamıştı. 

Bankalar yeni yıla başlarken, kredi faizlerinde de bir miktar gevşeme görüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ticari kredilerde yüzde 46 seviyeleri görülmüştü

Ticari kredilerde yüzde 46 seviyeleri görülmüştü

Merkez Bankası’nın politika faizinin eylülden bu yana 500 baz puan indirmesi ve ticari kredilerde ivme kaybına dikkat çekmesi sonrası bankaların ticari kredi faizleri en çok tartışılan konuların başında geldi. 

Bankalar özellikle geçen yılın son ayı ve yeni yılın ilk haftalarında ticari kredi faizlerinde hızlı bir yükselişe gitti ve rotatif kredilerde yüzde 46 seviyeleri bile görülür oldu. 

Çoğunlukla 26-33 seviyesinde rotatif kredi faizi uygulayan bankalarda geçen haftanın son günlerinde başlayan ve bu hafta ile birlikte hızlanan yeni bir trend var ki o da ticari kredi faizlerinde düşüş yaşanması. 

Bankacılık kaynakları ticari kredi faizlerinde en az 200-300 baz puanlık indirimler olduğunu belirterek faizlerin yüzde 20-24 seviyesine çekildiğine dikkat çekti. Kaynaklar bunun temel makroekonomik hikayenin değişiminden değil geçen yılın son ayında bankaların bilanço iyileştirme operasyonlarının sona ermesinden kaynaklandığına işaret etti.

TL likiditesinde tam bir rahatlama olmadı

TL likiditesinde tam bir rahatlama olmadı

Bankacılık kaynakların aralık ayının sonuna doğru kredi ve mevduat faizleri birden yükseldiğinde Merkez Bankası’nın fonlamasının 500 milyar TL civarında olduğunu ve şu anda 370 milyar liralar seviyesine çekildiğini belirtti. 

Dünya'dan Şebnem Turhan haberine göre, kaynakların verdiği bilgiye göre yine yukarı yönlü bir seyir olsa da 350 milyar lira civarında dengelenmesi bekleniyor. Bu durum yine de TL likiditesinde tam bir rahatlama olmadığı anlamına geliyor.

Bireysel krediler ne olacak?

Bireysel krediler ne olacak?

Şu an gerileyen ticari kredi faizlerine bilgi veren bankacılık kaynakları yılsonundaki mantıksız mevduat ve kredi faizlerinin bilanço döneminin sona ermesiyle normalleşmesi gibi bakılması gerektiğine işaret ederken yoksa makro göstergelerde bir değişim olmadığını söyledi. Kaynaklar, enflasyonda yüzde 50-55’li seviyelerin görülmesinin öngörüldüğünü dile getirirken ticari kredilerde son günlerde hafif de olsa hareketlenme olduğunu vurguladı. Ancak bireysel kredi faizlerinde çok yüksek seviyelerin devam ettiğini ve talebin de artmasının beklenmediğini belirtti kaynaklar.

Bir diğer bankacılık kaynağı da bankaların yılsonu bilanço dönemi ihtiyaçları nedeniyle kredi ve mevduat faizlerinin çok arttığını şimdi de faizlerin gevşediğini vurguladı. Kaynaklar sıkılaştırmanın ise devam ettiğini ve TL likiditenin az olduğunu belirtirken o nedenle pahalı olmasının da mantıklı olduğunu dile getirdi. Bankacılık kaynakları rotatif ve spot kredilerde faiz oranları gerilerken 6 ay ve üzerinde yine faiz oranlarının yüksekliğini koruduğunu kaydetti.

Mevduat faizlerinde gerileme olacak mı?

Mevduat faizlerinde gerileme olacak mı?

Merkez Bankası verilerine göre 7 Ocak haftasında bankaların TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı bir önceki haftaya göre 140 baz puan artışla yüzde 25,77 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 110 baz puan artışla yüzde 18,58, taşıt kredi faizleri 333 baz puan artışla yüzde 29,57 ve ihtiyaç kredi faizleri 214 baz puan artışla yüzde 31,69 olarak gerçekleşti. 

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 37 baz puan azalışla yüzde 4,75’e inerken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 87 baz puan artışla %4,50’ye çıktı. Bu arada bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 07 Ocak haftasında bir önceki haftaya göre 159 baz puan azalışla yüzde 17,88 olurken dolar mevduat faizi 17 baz puan azalışla yüzde 0,63 ve Euro mevduat faizi 4 baz puan azalışla yüzde 0,25’e indi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın