Görüş Bildir
Haberler
Bakanlık, Bakan Yardımcısının Danışmanı Olduğu Filme 1 Milyon Lira 'Destek' Vermiş...

Bakanlık, Bakan Yardımcısının Danışmanı Olduğu Filme 1 Milyon Lira 'Destek' Vermiş...

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı ‘Mahi’ filmine 1 milyon liralık destek verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraflar: AA

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Üçüncü destekleme kuruluna uzun metrajlı sinema filmi projesi” kapsamında 2021 yılında yapılan 48 proje destek başvurusundan 32’sini reddederken 16’sını destekleme kararı aldı. 

Proje kapsamında 1 milyon TL destek alan filmin danışmanlığını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah’ın yaptığı anlaşıldı. 

Uygulamanın haksız rekabete yol açtığının altını çizen CHP Milletvekili Murat Emir, “Yandaş için her imkanı seferber eden AKP, kültür sanat alanında da yandaş kayırmaya devam ediyor” diye konuştu.

Bakanlık, yedi adet, ‘İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım’ projesine 5 milyon 250 bin TL, 16 adet, ‘Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım’ projesine 18 milyon 600 bin TL, bir adet, ‘Çekim Sonrası’ projesine 500 bin TL ve iki adet, ‘Ortak Yapım’ projesine 700 bin TL olmak üzere 26 projeye ise toplam 25 milyon 50 bin TL’lik destek sağladı.

TBMM'ye taşındı: Demircan ne kadar ücret aldı

TBMM'ye taşındı: Demircan ne kadar ücret aldı

CHP’li Emir, konuyu TBMM gündemine de taşıdı. Emir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

  • Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, danışmanlığını yaptığı Mahi filmi projesinden ne kadar danışmanlık ücreti almıştır?

  • Ahmet Misbah Demircan, değerlendirme aşamasında danışmanlığını yaptığı filme destek verilmesi için baskı yapıp yapmadığı bakanlığınız tarafından araştırılacak mıdır?

  • Destek verilen diğer projelere danışmanlık, senaristlik ya da yapımcılık yapan başka bakanlık yetkilileri bulunmakta mıdır?

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
9
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sedat Yılmaz

Arkadaş ne mide varmış, bir doyuramadık bunları.