Görüş Bildir
Haberler
Babası Evlendirmek İsteyince İntihara Kalkışan Hatice'den Çağrı: 'Hayalim Var, Okumalıyım. Sesimi Duyun'

etiket Babası Evlendirmek İsteyince İntihara Kalkışan Hatice'den Çağrı: 'Hayalim Var, Okumalıyım. Sesimi Duyun'

Batuhan
15.12.2017 - 11:10 Son Güncelleme: 16.12.2017 - 21:59

Babası evlendirmek isteyince çatıya çıkıp intihara kalkıştı. Güçlükle ikna edilip kurtarılan 20 yaşındaki Hatice Avcı, 'Babam vazgeçti ama belli mi olur! Hayalim var, okumalıyım. Sesimi duyun' diyor.

Habertürk'ten Ümran Avcı’ya konuşan Hatice, okul yüzü görmemiş anne-babanın 9 çocuğundan biri. Avcı, “Hayat burada çok zor. Paramız yok, doğru düzgün ne buzdolabı ne çamaşır makinesi var evde. Bırakın giyecek kıyafeti, yiyeceğimiz yok. Aç susuz yaşıyoruz. Daha doğrusu yaşayamıyoruz. O kadar zoruma gidiyor ki. Banyo da tuvalet de evin dışında. Zaten bir hayat yaşamıyoruz, üstüne bir de evlilik korkusu. Babam da kararsız. Bir bakıyorsun ‘Tamam oku’, sonra ‘Evleneceksin’ diyor. Okula gitmezsem mecbur evleneceğim. Bu korku beni bitirdi.” diye konuştu.

'Mevsimlik işçiyiz'

'Mevsimlik işçiyiz'

20 yaşına kadar hep okul bahanesiyle görücüleri geri çevirdiklerini söyleyen Hatice, “Son yıl gidemediğim için okulum 1 yıl uzadı. Her yıl ailece mevsimlik tarım işçisi olarak Erzincan’a, Fatsa’ya pancara ya da fındığa gidiyoruz. Günlük 50 lira alıyoruz. Lise son sınıfı hem okuyup hem çalışarak bitirdim. Çırçır fabrikasında da çalıştım. Sabah 08.00’de okula gidiyordum, öğleden sonra 15.00’te eve gelip fabrikaya... Sabaha karşı 03.00’te eve dönüp birkaç saat uyuduktan sonra okula gidiyordum. Ben bu zorluğa okuyabilmek için dayandım” dedi.

'Ne dershanesi, zaten para yok. Haftaya gelip isteyecekler seni'

'Ne dershanesi, zaten para yok. Haftaya gelip isteyecekler seni'

Hatice, canına kıymak istediği o günü de şöyle aktardı: “Babama üniversite hayalimden bahsettim yine. ‘Beni kursa gönderin’ dedim. Bu yüzden tartışma çıktı. ‘Ne dershanesi, zaten para yok. Haftaya gelip isteyecekler seni’ dedi. 24 yaşında uzak bir akrabasıymış. Yüzünü bile görmedim adamın. ‘Evlenmem. Ben bir hayatım olsun istiyorum’ dedim. ‘1 hafta sonra evlendireceğim seni’ dedi. Biraz da dayak. Tokatladı. Korktum. Bıçağı aldığım gibi kaçıp gittim. Sonrasını biliyorsunuz zaten...”

'Yeter!'

'Yeter!'

Hatice'nin intihara kalkışmasından sonra yaşadıkları 6 Aralık’ta gündeme gelmişti.

'Evlenmek değil üniversiteye gitmek istiyorum'

'Evlenmek değil üniversiteye gitmek istiyorum'

Hatice’nin son sözü ise şunlar oldu: “Beni duyun, sesimi duyun. Evlenmek değil üniversiteye gitmek istiyorum. Bir hayatım olsun istiyorum. Devletten yardım istiyorum. Kitap alacak, kursa gidecek yol param yok. Karnımı doyuracak yemeğim yok. Sonuç olarak yaşayacak bir hayatım yok!”

'Burada kızların kaderi erken evlilik'

'Burada kızların kaderi erken evlilik'

“Burada evlilikler erken” diye devam eden Hatice Avcı, ablalarını örnek gösterdi: “Suzan ablam 16 yaşında evlendi, Hanım ablam 14’ünde. Hasret ablamı 20’sinde gelin ettiler. Ben 20 yaşıma geldim. Evlenmekten çok korkuyorum. Amca kızım 16’sında gelin gitti, şimdi 18 yaşında. 2 çocuğu var. Erken evlenenlerin hepsi mutsuz, hepsi pişman. Benim bir hayalim var. Hemşire olmak istiyorum. Önce üniversiteye gideyim, okuyayım istiyorum. Bir mesleğim olsun; çalışıp daha iyi bir hayat yaşayayım. Güzel bir evim olsun. Tanımadığım, sevmediğim biriyle değil kendi istediğimle evleneyim istiyorum. O olaydan sonra babam vazgeçti ama belli mi olur? Buradaki kızların kaderi hep bu.”

Sosyal medyadan da Hatice'ye destek geldi: 'Yalnız değilsin'

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
587
313
51
32
15
14
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

kessinlikle çocuklara bir şey demiyorum da ya allah peygamber aşkına vicdanınızı elinize koyun yiyecek yemeğiniz yok giyecek giysiniz yok 9 tane çocuk ne?? m... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Kesinlikle katılıyorum.Bu durumlar da hükümeti de suçlayamıyorum.Ayağını yorganına göre uzat.Ülkenin ekonomisi belli,elinde ki imkan belli.Ne demeye 8-9 çocu... Devamını Gör

Midoriya

Böyle geri kafalı ailelerden nefret ediyorum, madem çocuğa bakamayacaksın neden yapıyorsun? Hadi yaptın neden hayallerine taş koyuyorsun? Robot mu bu? Kendi ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Sadece Doğu'da değil ki.Her yerde böyle.!Ben Samsunluyum,buna benzer neler gördüm.Kız Üniversiteyi kazanmış babası kız kısmısın başka şehre göndermem deyip t... Devamını Gör

Nonsine

En üzücüsüyse bu kızın aksine sesini duyuramayan pek çok kişinin olması. Zihniyet hala aynı zihniyet maalesef.