Aziz Sancar'dan Kız Çocuklarının Eğitimine Destek Projesi: Girls In STEM

 > 
1.4bPAYLAŞIM

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Aziz Sancar, Harriet Fullbright Institute işbirliği ile Türkiye’nin 7 ilinden 700 ilköğretim 6. sınıf öğrencisi kızların dahil olacağı bir eğitim projesi başlattı.

Bigumigu’nun haberine göreSTEM (FeTeMM; Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) kampları projesi, uluslararası ölçekte yapılan TIMSS ve PISA gibi değerlendirmelerde düşük başarı gösteren 15 yaş grubundaki kız öğrencilerini kapsıyor.

Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerde hayata geçirilecek ve Mayıs ayında sona erecek projeyle kız çocuklarının 3’er günlük konferanslarda eğitilmesi, fen ve matematiksel yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Erkeklerin İşgücüne Katılımı %71, Kadınların ise %30

Türkiye’de 25 yaş ve üzeri nüfusun %9.4‘ü okuma-yazma bilmeyen kadınlardan, %1.9‘u okuma-yazma bilmeyen erkeklerden oluşuyor. 

Türkiye nüfusunun %22.2‘si lise mezunu erkeklerden oluşuyorken, nüfusun %14.4‘ünü lise mezunu kadınlar oluşturuyor. 

Yüksekokul mezunu erkek oranı %15.1‘ken, yüksekokul mezunu kadın oranı ise %10.7, yani üniversite okuyan erkek öğrenci sayısı, üniversite okuyan kız öğrenci sayısından%11 daha fazla. Erkeklerin işgücüne katılma oranı %71,5‘ken, kadınların işgücüne katılma oranı ise %30.8‘de kalıyor.

Türkiye Cinsiyet Eşitsizliğinde Son Sıralarda

Ayrıca Türkiye, Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda 142 ülke arasında 125. sırada yer alıyor. 

Kadınların iş gücüne katılım oranlarına bakıldığında ise; %17.4 okur-yazar olmayan, %26.3 ortaokul mezunu, %32.1 lise mezunu, %39.3 mesleki ve teknik lise mezunu kadın, %72.2 yükseköğretim mezunu kadın iş gücüne katılım sağlıyor.

Ortaokul ve lise burada kilit bir rol oynuyor. Çünkü ortaokul ve liseye giden mevcut kız öğrenci sayını yalnızca %1 arttırmak bile ülkede kişi başına düşen milli gelirin %0.3 artmasına yardımcı oluyor.

Aziz Sancar: 'Çocuklarımıza Bilim Alanında Eğitim Vermemiz, Özellikle Kızlarımızı Okutmak Lazım' - onedio.com
Aziz Sancar: 'Çocuklarımıza Bilim Alanında Eğitim Vermemiz, Özellikle Kızlarımızı Okutmak Lazım' - onedio.com

STEM eğitiminin temelinde, kız öğrencilerin çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bilim ve teknolojileri oluşturmaya katkı vermesini sağlamanın yanı sıra kız çocuklarına özgüven kazandırarak onların iş olanaklarını artırmasına yardımcı olmak yer alıyor. 

STEM eğitim kamplarıyla birlikte, kız çocuklarının eğitimine yönelik toplumsal algıları olumlu yönde desteklenmiş olacak ve bu sayede hem çocuklarda hem de ülkelerde yaratılacak olumlu değişimlerin temeli atılacak.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz...

bigumigu

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir