Görüş Bildir
Haberler
Azı Karar Çoğu Hakikaten Zarar: Sizi Öldüreceğine İnanamayacağınız 12 Şey

etiket Azı Karar Çoğu Hakikaten Zarar: Sizi Öldüreceğine İnanamayacağınız 12 Şey

mignon
03.09.2015 - 20:46 Son Güncelleme: 14.11.2017 - 13:30

Hayatta kalmak için nelerle  uğraşırsınız mesela ne yemezsiniz ya da nelerden ne kadar yersiniz? İşte bu içerik size hangi besinden ne kadar tükettiğinizde ölebileceğinizi, ya da ne kadar yüksekliğe çıktığınız da hayatınızın tehlikede olabileceğini söylüyor.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/video/how-muc...

İşte evde denememeniz gerekenler...

1. Kahve: 70 Bardak

Fazla miktarda kafein yüklemesi kalbinize ciddi zararlar verebilir. Kalp çarpıntısı ve ani kalp durmasına neden olacak şeyin 24 saatte içilen 70 bardak kahve olabileceğine inanabiliyor musunuz? 

Neyse ki 1 günde 70 bardak kahve içecek kadar yoğun değilsinizdir.

2. Alkol: 13 Shot

Şimdi herkes 13 shot ne ben hep içerim diyecek ancak buradaki 1 shot tam olarak 65 ml alkole denk gelmekte ve hiç durmadan peş peşe atacağınız 13 shot sizi öldürebiliyor. Çünkü Alkol beyindeki nefes alma ve kalp atışı gibi alanları baskılayarak yok ediyor.

3. Su: 6 Litre

Su bile sizin için ölümcül olabiliyor. Genel olarak günde 2 litre tüketmemiz gereken suyu 3 katı kadar tüketirsek bu beyinin şişmesine ve bu nedenle nöbete, komaya ve hatta ölüme yol açabiliyor.

4. Baharat Çeşnisi: 48 Tatlı Kaşığı

Evet yanlış duymadınız baharat! Bu çeşnilerin içerisine tuz da dahil.  Su içmeyi bırakmanız ya da fazlasıyla tuz tüketmeniz sonucunda hücreleriniz daralmaya başlar ve bu hipernatremiye sebep olmaya başlar. Bir anda yiyeceğiniz 48 tatlı kaşığı baharat çeşnisi hipernatremiyi tetikleyerek komaya, nöbete ve hatta ölüme yol açabiliyor.

5. Kiraz Çekirdeği: 1-2 Adet (Eğer ısırırsanız)

Kiraz çekirdeğinin ölümcül olabileceğini düşünür müydünüz? Kiraz çekirdeğini ısırdığınız an içinden siyanür salgılamaya başlayacaktır. Siyanür sitokoron c oksidan'a dönüşerek hücrelerinizin oksijen kullanmasını engelleyecektir.

6. Çikolata: 85 Adet (43 gr'lık bir paket)

Köpeğinize bir şey olur diye yedirmediğiniz çikolata, aslında sizi de öldürebilir. Çikolatanın içerisinde bulunan teobromin isimli kimyasal bizim için de oldukça zararlı. Vücudumuz teobrimin'i köpeklerden daha iyi şekilde katalize etse de, 1000 mg/kg teobrimin'i katalize edemiyor ve bu miktar yaklaşık olarak 85 adet 43 gramlık çikolatayı bir oturuşta yemek oluyor. Bu da bir çoğumuz için imkansız.

7. Marihuana: 22 kg (yiyerek) 680 kg (içerek)

Tek seferde yenilen 22 kg marihuana ya da 15 dakika içerisinde içilen 680 kg marihuana sizi ölüme götürenlerden. Bu nedenle direkt olarak ilk marihuana içişinde ölen birine rastlanmıyor.

8. Su Altında Kalmak: 6 Dakika

Suyun altında kalmak ya da nefesinizi tutmak beyne giden oksijen miktarını azaltmakta. 4 dakika oksijensiz kalmak beyinde hasarlara, 6 dakika oksijensiz kalmak ise ölüme sebep olmakta. 

Ama bazı durumlarda serbest dalış yapanlar nefeslerini 20 dakika kadar tutabilirler.

9. Denizden Yükseklik: 2.438 Metre

Deniz seviyesinden 8000 feet, yani 2.438 metre yükseklik 'ölüm noktası' olarak biliniyor. Bu kadar yüksekte olmak oksijen yetersizliğine neden olacağı için ölümcül olabiliyor.

10. Boy Uzunluğu: 2,5 Metre

Aşırı uzun olmak da sizi ölüdürebilir. Robert Pershing Wadlow yaklaşık 2,73 metre boyunda. Bu kadar uzunluk dolaşım sisteminde basınca neden olduğu için 23 yaşında ölmüş. Araştırmacılar, 1,52 metreden sonraki her 2,54 santimetrenin ömrünüzden 1,3 yıl götürdüğünü varsaymakta.

11. Ses: 185 Desibel

Müzik ile kopmaya bayılanlardansanız ses düzeyine dikkat etmelisiniz. Çünkü kapalı alanda 185 desibel üstü sese maruz kalmak ciğerlerinizin patlamasına ya da damarlarınızda pıhtı atmasına sebep olabilir.

12. Uykusuz Kalmak: 11 Gün

Fareler üzerinde yapılan uyku deneyi sonucu, farelerin 2 hafta kadar uykusuzluğa dayanabildikleri gözlemlenmiş. İnsanların rekoru ise 11 gün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
841
684
163
63
62
61
60
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ozan ASAN

Evde denemememiz gerekenler; 2,50 metre boya sahip olmak

GS Yağız Calan

kiraz çekirdeği bile adam öldürebiliyoken hala kredi kartı borcunu düşünüyoruz amk

Demos Demo

zaten 22 kg bişey yesem yada 15 dk da 680 litre bişey içsem geberir giderim bu sadece marihuanaya has birşey değilki :)