Azerbaycan, İsrail'i Neden Destekliyor?

554PAYLAŞIM

Diplomasi, ekonomi, din birbirinden çok ayrı ama birbirine çok yakın şeyler...

Aslında birbirine görece uzak ancak çok yakın olan bu iki devletin, ilişkilerinin başladığı yıla gidersek tarih 1991'dir ve Azerbaycan Sovyetler'den koparak bağımsızlığını ilan eder.

Bu bağımsızlığı 25 Aralık 1991'de tanıyan ilk devletlerden biri de İsrail olur. Bununla birlikte iki devlet arasında 7 Nisan 1992'de diplomatik ilişkiler tam anlamıyla başlar. 1993'ün Ağustos'unda ise Bakü'de İsrail Büyükelçiliği açılır.

Bununla birlikte Azerbaycan'ın İsrail'de bir büyükelçiliğinin ve hatta İsrail'in de Ermenistan'da büyükelçiliğinin olmadığını ekleyelim.

Yani anlayacağınız her iki devlet de muazzam bir denge politikası güder. 98'de Başbakan Netanyahu, 2009'da Cumhurbaşkanı Peres Bakü'yü ziyaret eder. Azerbaycan cephesinden ilk "üst düzey ziyaret" ise 2013'te dışişleri bakanı tarafından yapılır.

Hiçbir devlet başka devletin "babasının oğlu" olmadığına göre bu tarz bir ilişkinin nedenlerini aramak da çok garip değildir. Ve karşımıza ilk olarak petrol ve doğalgaz çıkar.

2006'da Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattının devreye girmesi neticesinde İsrail, Azerbaycan'ın ikinci en büyük petrol ithalatçısı konumuna gelir. Azerbaycan Devlet Petrol şirketinin İsrail'in Asdod petrol bölgesindeki payı %5 olur.

İsterseniz şöyle bir kıyaslama yapıp daha iyi anlayalım: İsrail-Ermenistan arası ticaret cirosu 60 milyon doları zar zor aşarken...

İsrail-Azerbaycan ticaret cirosu 5 milyar doların üzerinde. 2007, 2009, 2017 ve 2019'da iki ülke arasında farklı konularda yapılmış anlaşmalar da cabası. Bu arada Azerbaycan havayolu AZAL 93'ten beri Tel Aviv'e haftada iki kez uçmaya devam eder.

İsrail'in enerji ve ekonomik güvenliğinde Azerbaycan'ın yeri açık bunun yanında Azerbaycan'ın askeri ve güvenlik alanındaki en yakın dostu da İsrail'dir.

Azerbaycan'ın İsrail'den aldığı askeri ekipmanların değeri 5 milyar doları geçer. İsrail savunma şirketi Elbit'in Azerbaycan'da temsilciliği var. 2018'de iki ülke ortak "İHA" yaratma projesine imza atar. Ayrıca iki ülkenin üst düzey askerleri sürekli temas halindedir.

Bu arada belirtmeliyiz ki Kafkas cumhuriyetleri içinde en fazla Yahudi, Azerbaycan'da yaşar. Videoda Azerbaycan askeri Yahudi Daniel'ı görebilirsiniz.

Videoyu paylaşan kişi ise Azerbaycan'ın ABD büyükelçisi. Türkçe kısımları anladığınızı düşünerek yalnızca İbranice kısmı çevirelim.

Genç Daniel İsrail'e seslendiği kısımda şöyle diyor: "Merhaba İsrail! Bizi destekleyin, bizim için dua edin. Gerçekler bizimle, gerçek bizi destekliyor, gerçek Azerbaycan'ı destekliyor, gerçek Azerbaycan'a aittir, Karabağ Azerbaycan'dır!"

Şu an milletvekili olan Əliməmməd Nuriyev'in deyimiyle Azerbaycan'da hiçbir zaman Yahudi karşıtlığı görülmez. Bu yüzdendir ki 12 bine yakın Yahudi yaşar Azerbaycan'da.

Bunun yanında İsrail'de Azerbaycan'dan göç eden 70 binden fazla Azerbaycan asıllı Yahudi yaşar. Yani bu karşılıklı huzur tablosunun altındaki başka bir faktör de insaniyet ortak paydasında yatmakta.

"Dünyada Yahudilerin belki de İsrail’den sonra korkmadan ben Yahudiyim dediği ikinci ülke Azerbaycan’dır." bu iddianın sahibi ise Azerbaycanlı öğretim üyesi Murad Salmanov.

Ona göre Yahudiler Bakü'de, Güba'da, Oğuz'da, Gence'de barış içinde yaşarlar ve dinlerini, milli kimliklerini yaşamaları için ülkede her şey mevcuttur. İki ülke arasındaki köprü ise Azerbaycan Yahudileridir.

Bu ilişkiye çok iyi başka bir örnek Azerbaycan Ulusal Kahramanı Albert Aqarunov'dur. 89'da askerliği bitmiş olsa da Karabağ Savaşı'na gönüllü katılır Aqarunov.

Ve 23 yaşındaki asker Şuşa'da Ermenilere karşı savaşır.  Çeşitli kahramanlıklar gösteren tankçı 92'de öldürülür ancak bugün bile birçok tankın ismi Albert'tir. Ve Yahudi Aqarunov, şehit ilan edilerek bugün heykeli dikilmiş olan bir ulusal kahramandır artık.

Sonuç olarak; para, askeriye... Elbette iki ülke arasındaki ilişkiler açısından oldukça önemli; ancak değinmemiz gereken bir konu da din.

Azerbaycan, laikliği tavizsiz uygulayan bir ülke. Bu bağlamda 2008'de yapılan bir ankette, katılanların yalnızca %21'i dinin gündelik yaşamlarında etkili olduğunu söyler. 

Kısacası dostlar devlet yönetiminde "duygusallık" en geri planda olmalı galiba, ne dersiniz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Atatürk'ün Kendisine 'Baba Eftim' Diye Hitap Ettiği Milli Mücadele Yanlısı Türk Ortodoks Papaz: Papa Eftim - onedio.com
Atatürk'ün Kendisine 'Baba Eftim' Diye Hitap Ettiği Milli Mücadele Yanlısı Türk Ortodoks Papaz: Papa Eftim - onedio.com
Erkekleri Genç Yaşta Evlenmeye Kadınları da Saçlarını Kazıtıp Peruk Takmaya Zorlayan Yahudi Topluluğu: Hasidiler - onedio.com
Erkekleri Genç Yaşta Evlenmeye Kadınları da Saçlarını Kazıtıp Peruk Takmaya Zorlayan Yahudi Topluluğu: Hasidiler - onedio.com
Türk Tugayları Kore'de Neden ve Nasıl Savaştı? - onedio.com
Türk Tugayları Kore'de Neden ve Nasıl Savaştı? - onedio.com
Genç Yaşta Suikaste Kurban Gittiği Düşünülen Güzel Öğretmen, Küçük Kara Balık: Samed Behrengi - onedio.com
Genç Yaşta Suikaste Kurban Gittiği Düşünülen Güzel Öğretmen, Küçük Kara Balık: Samed Behrengi - onedio.com
Bağımsızlık Hem Cephede Hem de Siyasette Kazanılır: Atatürk - Papa Mektuplaşması - onedio.com
Bağımsızlık Hem Cephede Hem de Siyasette Kazanılır: Atatürk - Papa Mektuplaşması - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
-1051

azarberycan ve azeriler bizim dostumuz değil kardeşimiz hiç değil kafir köpek onlar zaten türkiyede türk değildir yarısı kürt yarısı rum sonra ermeniler araplar cs yani bizim kardeşimiz azerbaycan(kafir) israil(kafir) devletleri değil arap devletleri ve filistindir bizim dosutumuz ben arap olarak bunları açıkça ifade ediyorum ve aynı zamanda deniz gezmiş israile karşı savaşan hemde birebir cephede burdan devrimci sosyalist kürt direnişçi türk ve islamcı kardeşlerim filistin davasına destek verin maddi manevi

huseyin-balkaya1

peki

sk8er-boi

Hep diyorum filistin bizim dostumuz degil ,hukumet ve medya kardesmisiz gibi yansitiyor. Israil kendini ve haklarini koruyor sahip cikiyor. Zamaninda satmasaymis filistinliler topraklarini. Suan cok masum gibi topragimiz icin savasiyoruz imaji veriyorlar. Israil bombalamadan 1 saat once haberini veriyor bosaltilmasi icin. Kucuk cocuklar bilerek olume gonderiliyor magduriyet ve katil israil imaji icin. Pkk ve asala gibi teror orgutlerinin egitimi ve destegini vermeside cabasi. Osmanli'nin cöküş haberini ilk aldiklarinda da ingiliz ve diger araplarla birlik olup filistin valimiz ve askerlerimizi hic acimadan oldurmuslerdi. Yanlis yoldasiniz israil kotu bir ulke degil.. hatta ulkemiz ile birlikte haraket edip is birligimiz artarsa tartismasiz bolgedeki en buyuk güc oluruz..

sk8er-boi

Konumuza donecek olursak,icerigin en sonundaki bolum herseyi acikliyor.. laiklikten taviz vermemesi.. duygusalliktan kastı din buyuk ihtimalle goruyoruz ,gorduk ve gormeye devam ediyoruz ilerleyen bir ulkenin pause tusuna basilmis gibi hatta geriledigini her alanda.. goren goz goruyor hukumet parti reis fanatikliginiz midemi bulandiriyor. Nasil boyle insanlar haline geldiniz,ögrenilmis caresizlik degil bu baska birsey. Birisi 15 yil once turkiye bu hale gelecek dese yemin ederim inanmaz kafamda canlandiramazdim maş. herseyin en kotusunu deneyimledik.🤬🤬 Ya bide herkes dinini icinde yaşasa ya ,ne bu yayma israri ? Suruleri daha kolay kontrol altinda tutmak icin olablirmi

msmayard

Filistinde yaşanan insanlık dramına sessizmi kalınmalı.O zaman ülke çıkarlarına olduğu zaman diktatörleride desteklemeliyiz.Hitler türkiyeye saldırmadı o zaman hitlerede sempati duyabiliriz.Biz kurtuluşu kendimizde arayalım

duygusal_panda

Biz yahudileri Albertden sonra fazlaca sevdik. Gönüllü olarak Karabağ savaşına katıldı. Ona bir röportajda sen yahudisin, Azerbaycan topraklarını korumaya seni ne vadar ediyor? diye sormuşlar. O da " Ben bu toprakda doğdum, büyüdüm, yaşadım ve bu toprağı da korumalıyım, her bir vatandaşın borcu toprağını korumak " diye cevap vermişdi. ermeniler onun kafasına para bile koymuşdular.. Yapılan iyilikleri de, kötülükleri de unutamıyoruz. Keşke çocuklar ölmese, ama baştakilerin oyunları yüzünden günahsız insanlar acı çekiyor...

msmayard

Filistin işgal altında azerbaycanlı kardeşlerimizin bunu en iyi anlaması gerektiğini düşünüyorum

sk8er-boi

Isgal altinda fln degil. Zamanin da filistin devleti RESMİ olarak komik bir rakama satti o bolgeyi.. Şöyle düşün bir apartmanin var bir dairesini noterde sattin . Satin alan kisi evine yerlesti. 5-6 ay gecti adamin evine gidip hergun rahatsizlik veriyorsun ve sonunda sen cik ben oturucam diyorsun.. varmi boyle bir dunya

kahraman-sezer

Türkiye ile İsrail ticaret ve silah alım satım vs ilişkilerine hala tam gaz devam ediyor. Azerbaycan en azından aralarındaki iyi ilişkileri çıkıp bizim ikiyüzlüler gibi kamera karşısına geçince tam tersiymiş gibi yansıtmıyor.

Görüş Bildir