Görüş Bildir
Haberler
Az Alkol, Az Kanser Riski mi Demek?

Az Alkol, Az Kanser Riski mi Demek?

İngiltere'de yapılan bir araştırma, alkollü içkinin az tüketiminin dahi kanser riskini artırabileceğini ortaya koydu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiliz uzmanlar, içkinin sağlığa etkisiyle ilgili ABD'de 100 binden fazla yetişkinle yürütülen iki ayrı araştırmayı inceledi. Uzmanlar, çalışmalarında kadınlar için günde bir kadehe, erkekler içinse günde iki kadehe kadar içki içmenin dahi kanser riskini artırabileceği sonucuna vardı. Çalışmanın sonuçları, İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'da yayınlandı.

Bununla birlikte çalışmada önerilen günlük limitleri aşmayan içki tüketimi durumunda sağlığın zarar görme riskinin düşük olduğunu belirtildi. İçkinin en fazla göğüs kanseri riskini artırdığı belirtiliyor.

İngiltere'de sağlık hizmetlerini yürüten kurum NHS'e (Ulusal Sağlık Hizmeti) göre erkekler günde üç - dört birimden fazla (İki kutu, yüzde 4.5 alkol oranındaki bira), kadınlarsa iki - üç birimden fazla (İki küçük bardak, yüzde 12 alkol oranındaki şarap) içki almamalı.

Bu Limitlerin De Şu Anda Gözden Geçirilmekte Olduğu Belirtiliyor

ABD'deki çalışmalarda ise az içki içmek, erkekler için günde 30 g (355 ml'lik iki şişe bira), kadınlar içinse günde 15 g (bir küçük bardak şarap) alkol alımı olarak tanımlanıyor.

Uzmanlara göre kadınlar için alkolün kansere sebep olma riski (özellikle de göğüs kanseri) günde bir alkollü içki alımından sonra dahi artıyor. İçki içmeyen erkeklerde ise bu ilişkiye dair belirgin bir bağa rastlanmadığı belirtiliyor. Ancak eskiden sigara içen veya halen sigara içmekte olan erkeklerde az içkinin kanser riskini artırdığı aktarılıyor. Uzmanlar, kanser riskinin azalması için alkol kullanımını azaltma çağrısı yapıyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın