Ayakta Alkışlarız! Yalnız Ebeveynlerin Çocuk Büyütürken Yaşadıkları 16 Sevgi Dolu Zorluk

-

Yalnız bir anne veya baba olarak çocuk büyütmenin zorluklarını yalnızca yaşayanlar bilir. Güzel duyguların yanı sıra yaşanılan hisler, bunu deneyimlemeyen bireyler tarafından kolaylıkla anlaşılamaz. Çocuklarını yalnız büyüten anne ve babaların yaşadığı 16 durumu sizler için Buzzfeed'den derledik.

Kendilerini takdir ettiğimizi de söylemeden geçmeyelim. 👊👊

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/tolanishoneye/j...

1. "Bu öyle bir durumdur ki, üzerindeki sorumluluk bir noktadan sonra dayanılmaz bir şekilde yorar. "

"Bu öyle bir duygudur ki; birini düşündüğünden çok daha fazla seversin ve bu seni delicesine korkutur. Kendin için istediğin her şeyden geri kalmak ama yine de sorun etmemektir bu duygu. Bu küçük insanın büyüyüşünü merakla izlersin ve bir yandan da ödün kopar. Çünkü özellikle hayatında yaşadığın her şeyin, onu şekillendirdiğini bilirsin. Evet, bu sorumluluk gerçekten çok ezici ama benim ben bunu gururla yapıyorum."

2. "Biz bir takımız, mutluyuz ve her şeyi kendi yöntemimizle yaparız."

"Annem ve babam boşanma kararı aldığında, beni annem yalnız büyüttü. Kardeşlerim ve ben mutlu, uyumlu ve açık fikirli bireyler olarak büyüdük. Bugün ben de çocuğumu yalnız bir anne olarak büyütüyorum; çünkü babası hiçbir şekilde kızımın hayatına katkıda bulunmuyor. Çok zor, çok stresli bir durum. Benim de elimde çok fazla bir şey yok. Ama bunu yalnızca ikimiz biliyoruz. Biz bir takımız, mutluyuz ve her şeyi kendi yöntemlerimizle yapıyoruz. Günün sonunda bu çocuğu kendi başıma büyüttüğüm için gurur duyuyorum."

3. "Doğru şeyi yapıp yapmadığımı sorguladığım zamanlar oluyor."

"Yalnız bir ebeveyn olmak bu dünya üzerindeki en faydalı ve en zor şeylerden biri. Zor çünkü kızımın yanında yalnızca ben varım. Hasta olduğunda ertesi gün işe gidecek olmama rağmen bütün gece yanında olan benim. Ve eğer okula gidemeyecek kadar hasta olduğunda, işe gidemeyen de benim. Artık arkadaşlarımla dışarı çıkmıyorum veya yapmak istediğim her şeyi yapmıyorum. Sonuçta masallar kendi kendine okunmuyor.

Fakat yalnız bir ebeveyn olmak isteyebileceğim tek şey. Kızım olmadan ne yapardım bilmiyorum. Aramızda kırılması imkansız bir bağ var. O, benim en iyi arkadaşım. Bazen gerçekten doğru yapıp yapmadığımı sorguluyorum. Bazen kendimi kaybediyorum ama günün sonunda bu küçük kızın beni sevdiğini ve bana güvendiğini görüyorum. Dolayısıyla ne olursa olsun, yaşadığımız hayat ne kadar zor olursa olsun o her şeye değer!"

4. "Bazen yükümü paylaşacak birilerinin olmasını özlüyorum."

"Eşim vefat ettiğinde ben de yalnız bir ebeveyn olmak zorunda kaldım. Yanımda herhangi bir aile bireyim yok, yani yalnızca ben ve oğlum varız. Genellikle herhangi bir sorun yaşamıyoruz ama bazen o kadar zor geliyor ki.. Oğlum uyuduktan sonra evden dışarı çıkamıyorum. Kendi kendime alışverişe gitmek, dışarıda bir şeyler yemek istiyorum. Ama bunun için de bakıcı tutmak zorundayım. Sonsuza kadar çocuk kalmayacağını biliyorum ama bazen bu yükü paylaşacak birilerinin olmasını özlüyorum. Bu, şimdiye kadar hayatımda yaptığım en zor şey ve bana kalsa asla yalnız bir ebeveyn olmayı seçmezdim."

5. "Tek bir mükemmel aile senaryosu yoktur."

"Yalnız bir ebeveyn olmak gerçekten mükemmel hissettiriyor. Onlar başarılı olduğunda gurur duyuyorsunuz, başarısız olduklarında ise onlara destek olmak için orada olursunuz. Onlarla kaliteli zaman geçirmeniz, yeni şeyler öğrenmeniz ve birlikte maceralara atlamanız gerekir. Onlara ailelerin farklı olduğunu söylemelisiniz. Tek bir mükemmel aile senaryosu yoktur. Bir veya iki anne, bir anne bir baba veya iki baba olabilir. Hepsi de mükemmeldir. Çünkü onlar senin ailen. Oğlumun olması başıma gelen en güzel şey. Bununla ilgili ne kötü anlara ne de iyi anlara dair herhangi bir pişmanlık yaşamıyoruz."

6. "En zoru para."

"Herkes çocuklarını çok sevdiğini, delilercesine koruduğunu ve onlarsız bir adım bile atmayacağını söyler. Ama gerçekçi olalım, bu durumda en zoru paradır. Yalnız bir ebeveyn olarak, daha fazla çalışmak zorundayım. Bunun yanı sıra çocuklarımla ilgilenmeli ve ev işlerini yapmalıyım."

7. "Oğlumla fazlasıyla yakınız."

"Yalnız bir ebeveyn olmak, hayatım boyunca deneyimlediğim en çok şey. İnsanlara karşı nasıl davranacağımı, nasıl özverili ve daha güçlü olacağımı öğrendim. Çok fazla fedakarlık gerektiriyor ve bazen üzerinizde baskı hissedebiliyorsunuz. Fakat yine de arkadaşlarınızı kaybetme gerçeğini, hiç vaktinizin ve paranızın olmadığını düşündüğünüzde bile, bu duygu her şeye değiyor. Bu duygu hiçbir şeye değişmem. Oğlumla fazlasıyla yakınız ve eğer şartlar böyle olmasaydı yine de aynı ilişkiye sahip olur muyduk bilmiyorum."

8. "Öyle yoğun bir sevgi var ki, bütün zorlukların her saniyesine değiyor."

"Çocuğuma bakmak ve sahip olduğu tek şeyin ben olduğumu bilmek, fazlasıyla ağır bir yük. Herhangi bir desteğim yok ve onun bütün dünyası benim. Hayatım için istediğim hemen hemen her şeyden vazgeçtim. Artık kendi ihtiyaçlarımı düşünmüyorum çünkü zamanım yok. Herhangi bir yerde oturup, deliler gibi ağladığım zamanlar oluyor. Çünkü biraz yardım olmasını isterdim. Sonrasında dönüp çocuğuma bakıyorum ve onu hiçbir şeye değişmeyeceğimi anlıyorum. Öyle yoğun bir sevgi ki, yaşanılan her türlü zorluğa değiyor."

9. "Bazen 'eski hayatımı' gerçekten çok özlüyorum."

"Yalnız bir ebeveyn olmayı kendim seçtim ve sperm bağışıyla kızımı dünyaya getirdim. Anne olmayı ve hamileliği yaşamayı her zaman istemiştim. Şimdiye kadar başıma gelen en zor, en korkutucu, en yorucu ama en iyi şey! Kızım şimdi neredeyse bir yaşında, yanımda ailem var ve çoğu zaman bana yardımcı oluyorlar. Fakat kızımla yeterince zaman geçiremediğim için, kendi evimi tutmak için yeterli gelemediğim için kendimi kötü hissediyorum. Çoğunlukla kendimi görmezden geliyorum. Düşündüğümden çok daha zormuş. Seçimimden ötürü pişmanlık duymuyorum, onu ölümüne seviyorum ve onunla olduğum için gerçekten çok mutluyum. Fakat bazen eski zamanlarımı özlüyorum. Geç uyuyabilmeyi veya herhangi bir plan yapmadan kafama göre gezebilmeyi çok istiyorum. Kızımı her şeyiyle çok seviyorum ve bunu yaşadığım için gerçekten minnettarım. Ama bazen çok zor olduğunu da kabul ediyorum."

10. "Eğer bunu yapabiliyorsam, hayatta her şeyi yapabilirim."

"Dört yaşında kızı olan yalnız bir anneyim. Eşimi terk ettiğimde 19 yaşındaydım. Mezun olana dek hem okula gittim, hem de garson olarak çalışıyorum. Yalnız bir anne olmak, şu hayatta yaptığım en zor şey. Fakat bu bana aynı zamanda eğer istersem her şeyi yapabileceğimi hatırlatıyor. Bazen haftanın 60 saatini iş ve okul arasında geçiriyorum. Fakat kabul edelim ki okula ve işe onu götüremem. Kızım benim çok iyi bir anne olduğumu düşünüyor ve ne kadar sıkı çalıştığımı görünce beni takdir ediyor."

11. "Bana bazen babasını hatırlatıyor."

"Çocuğum altı aylıkken yalnız kaldım. Babasını kaybettik. Cenazeden sonra haftalarca ağladım. Sonrasında anladım ki kimse gelip de onunla ilgilenmeyecek. Neredeyse bir ay boyunca bu hayatı kendim seçmedim diye çılgına döndüm. Ama bunun çoğunun kederden olduğunu düşünüyorum. Sonrasında ailemin evinden kendi evime taşındım. Zordu. Diş çıkarma dönemi zor geçerken, yanında olması gereken kişi bendim. Fakat sonra bana babasını hatırlatan şeyler yapmaya başladı. Zor olanların, zor olmaya devam edeceğini biliyordum. Uyuyamıyordum, her şey kötüye gidiyordu ama bu çocuk her şeye değiyordu. O olmadan nerede olabileceğimi düşünmekten vazgeçtim ve hayatımı düzene koydum."

12. "İlk adımlarını, ilk sözlerini, ona dair ilk her şeyi gördüm."

"Zordu ama değerdi. Doğumundan beri çocuğa tek başıma bakıyorum. Yalnız bir ebeveyn olmak beni onunla ilgili konularda çok bencil biri haline dönüştürdü. İlk adımlarını gördüm. İlk kelimelerini duydum. Ona dair her ilke tanıklık ettim. Son zamanlarda her şey çok kötüye gidiyor ve bana çok güzel destek oluyor. Bir gün göz yaşlarımı saklamaya çalışıyordum ve benden onunla evlenmemi istedi. Beni depresyona girmekten alıkoyan tek şey çocuğum. Hatta açık konuşmak gerekirse, ona kimin bakacağını düşünmek beni her şeyden alıkoyuyor. Yani ona nasıl güçlü olunması gerektiğini göstermek zorundaydım."

13. "Amaç onları gülümsetmek ve onlara en iyi hayatı sağlamak."

"22 yaşındayım ve ikizlerim var. Babalarıyla zorlu bir ayrılık sürecimiz oldu ve annemin yanına yeniden tanışmak zorunda kaldım. Özgürlüğümün büyük bir kısmının benden alındığını hissediyordum ve birçok gece ağlıyordum. Fakat onlar benim kucağıma koşmaya başladığında ve bana sarıldıklarında, her şeye değdiklerini biliyordum. Amacım onları gülümsetmek ve yapabildiğim kadarıyla onlara en iyi hayatı sağlamak."

14. "Stresliyim, yorgunum ve çok çalışıyorum."

"Yalnız bir ebeveyn iseniz, gerçekten denge üzerine çok çalışmak zorundasınız. Stresliyim, yorgunum ve çok çalışıyorum. Yalnız zaman geçirmeyi çok istiyorum, ama yapamadığım için umutsuzum. Yetişkin birileriyle sohbet etmeye ve yetişkin içeceklerinden içmeye ihtiyacım oluyor. Ama bunlar artık önceliğim değiller. Aslında kendimi, ilk 10 önceliğim arasına koyup koyamayacağımdan da emin değilim. Yapabildiğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve çocuklarımın da onları ne kadar çok sevdiğimi bileceklerini umut ediyorum."

15. "Onları dünyalara değişmem."

"Ailem de çok güçlü karaktere sahip olduğu için, yalnız bir ebeveyn olarak yaşayabileceğimi düşünüyordum. Çocuklarımı normalden çok daha fazla sevmeye başladım. Onları daha çok öptüm. Onları istediğim şekilde yetiştirdim. Kolay değildi ama yanımda arkadaşlarım ve ailem vardı. Oğlumun yakışıklı, zeki ve genç bir adam olduğunu görmek bana bahşedilen en güzel hediye. Bunu dünyalara değişmem."

16. "Derin ve ona olan hayranlığımı gösteren bir şeyler söylemek istedim ama çok yorgundum."

"Ona yalnız da olsa anne olabildiğim için ne kadar mutlu olduğumu, onun benim için her şey demek olduğunu, benim için ilham kaynağı olduğunu ve her sabah uyanma sebebim olduğunu kızıma söylemek istedim. Ben tek başıma olsam bile, onun sevgi konusunda kendisini asla yalnız ve eksik hissetmeyeceğini söylemek istiyorum. Ama şu an o kadar yorgunum ki hiçbir şey düşünemiyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
penguen-geri-dondu

çocuk büyük sorumluluk ve bu yüzden evlilik ürkütücü geliyor

asli.unsal2

Keşke benimde çocuğum olsa tek derdim o olsa. Hey yawrım heyyy

Görüş Bildir