Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avustralya Yerlileri Aborjinler'den Bizlere Ders Olacak Nitelikte 10 Öğüt

961PAYLAŞIM

Avustralya yerlileri ya da Avustralya Aborjinleri, Avustralya kıtası yerlilerine verilen addır. Aborjinler ifadesi genel olarak tüm bir Avustralya, Tasmanya ve çevre adalarda yaşayan yerlileri tanımlamakta kullanılmakla birlikte bu isimlendirmenin dil ve yaşayış biçimi olarak ortak noktalarıyla birlikte farklılıklar da taşıyan geleneksel toplulukları işaret ettiği de unutulmamalıdır.

İngilizler 18. yüzyılda Avustralya'ya yerleştiklerinde 300.000'den fazla Aborjin yaşamaktaydı. Ancak birçoğu İngilizler tarafından öldürülmüş ya da topraklarından sürülmüştür. Günümüze kadar da sayıları yok denecek kadar azalmıştır.

Bu içerikte aktarılan öğütler Amerikalı bir kadının Avustralya'da kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle ''Gerçek İnsanlar''la birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşten sonra kaleme alınan ''Bir Çift Yürek'' kitabından alınmıştır.

1. İnsan yüreğinde akan tek şey kan değildir.

2. Maddi nesnelerden ve ön yargılardan kurtulmak ''var olmaya'' doğru yapacağın yürüyüşün gerekli ve vazgeçilmez adımıdır.

3. Hiçbir şey rastlantısal, anlamsız ya da yanlış değildir. Sadece yanlış anlamalar ve ölümlü insana henüz açıklanmamış sırlar vardır.

4. Hiç kimse işe yaramayacak kadar yaşlanmaz.

Gerçek insanlar, kendi yeteneklerinin bilincinde olan ve paylaşmanın önemini ve bizlere verilmiş pek çok mucizeyi geliştirmeyi bilen insandır.

5. Her insan tektir, her birimize özel nitelikler verilmiştir ve bunlar güçlendirilerek ömür boyu süren yeteneklere dönüştürülebilir.

Bir olmak, hepimizin aynı olması anlamına gelmez. Her varlık biriciktir ve özgündür. İki varlık asla aynı mekanı kaplamaz. Yaprağın bir bütüne varabilmesi için tüm parçalarına gereksinme duyması gibi, her ruhun varacağı özel bir yeri vardır. İnsanlar çeşitli hileler yapabilirler ama sonunda her şey doğru yere gelecektir. Bazılarımız düz bir yol ararken, bazılarımız dolambaçlı yollar katetmekten hoşlanırız.

6. Ölmekte olan bir bitkiye ya da hayvana su ya da cesaret vermek, aydınlanma yolunda, yaşamı ve bizi Yaratanı tanımak konusunda susamış bir insan bulup ona su vermek kadar önemli bir adımdır.

Tüm insanlar bu dünyayı sadece ziyaret eden ruhlardır. Tüm ruhlar daima yaşayan varlıklardır. Öteki insanlarla tüm karşılaşmalar deneyimdirler ve tüm deneyimler sonsuza dek sürecek bağlantılardır. Gerçek insanlar her deneyimin çemberini kapatır. Mutantlardan (insanlardan) farklı olarak bizler hiçbir çemberi açık bırakmayız. Eğer yüreğinde başka insanlara karşı kötü duygularla yürüyüp gidersen ve bu çember kapanmamışsa, bu yaşamın anlarında yinelenecektir. Bir kez değil, dersini alana dek defalarca acı çekersin. İncelemek, öğrenmek ve olanlardan ders alarak bilgelik kazanmak iyidir. Minnet duymak, mutantların deyimiyle kutsamak ve huzur içinde yürüyüp gitmek iyidir.

7. Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.

Bizler birlik içerisinde düz bir yolda yürüyoruz. Mutantlar (insanlar) pek çok değişik inançlara sahiptirler; onlar, "senin yolun benimkinden değişik" derler, "senin Kurtarıcın benim Kurtarıcım değildir, senin daiman benim daimamdan farklıdır" derler. Oysa gerçek şudur ki, tüm yaşam tek bir yaşamdır. İlerleme yolunda sadece tek bir oyun vardır. Sadece tek bir ırk, değişik gölgeler vardır. Mutantlar, tanrının adı, tanrının evi, tanrının günü ve tanrının ayini yüzünden tartışırlar. O yeryüzüne inmiş midir ki? Ona ait öykülerden nasıl bir anlam çıkarılabilir? Gerçek gerçektir. Sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın. Birine yardım edersen, kendine yardım edersin. Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir. Mutantlar bunun sadece bir insan ömrü boyunca geçerli olduğunu, bireysellik ve ayrımcılık anlamında düşünürler. Gerçek insanlar bunun sonsuzluğa dek süreceğini bilirler. Atalarımız, doğmamış torunlarımız, her yerdeki tüm yaşam, bunların tümü "birdir".

8. Akıl "yaş"ta değil, "baş"tadır.

Bir sınavı geçmenin tek yolu bu sınava girmektir. Her düzeydeki sınav, sen onu geçene dek şu veya bu biçimde yinelenir.

9. İnsanlar, bilgi peşinde koşarlar ama farkına varmazlar, bilgelik de ifade edilmeyi bekler.

Benim insanlarım, siz mutantların (insanların) Tanrı dediğiniz varlığı tanımlamakta güçlük çektiğinizi, çünkü bunun için mutlaka bir formu olması gerektiğinizi düşündüğünüze inanırlar. Bizler için birliğin boyutları, biçimi ya da ağırlığı yoktur. Bir'lik özdür, yaratıcılıktır, saflıktır, sevgidir, enerjidir ve sınırsızdır.

10. Konuşmakla meşgulken, Tanrısal birliğin sesini duyamazsın!

Gerçek insanlar, sesin var oluş nedeni olarak konuşmayı görmezler. Konuşmak, yürek ve akılla yapılır. Ses, konuşma amaçlı kullanıldığı zaman ortaya dökülenler boş sözlerdir, ruhsal içerikli olamazlar. Ses, şarkı söyleme, kutlama ve şifa vermeye yarar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_oishii_

Önüne gelen de bize ders veriyo zaten minakoyim

bir-basak-kadini

Sen nasıl bir geri zekalısın böyle?!

didaruncu

Gidip bir çift yürek'i okumanız gerekiyor..

beryy93

Bir çift yürek :)) çok severek okuduğum bir kitap ismi aklıma gelmemişti yorumlarda mutlaka birisi yazmıştır dedim yanılmamışım teşekkürler :)

vectafor

7 numara Marlo Morgan'a aittir. Bir Çift Yürek kitabının yazarıdır ve Aborjinler ile geçtiğine inandırılan bir kurgudur. Dolayısıyla söz Aborjinlere değil, Marlo Morgan'a aittir.

bufalo.k

Sayın Vectafor tarih dediğimiz bir kurgu değil midir zaten? Bahsettiğiniz 7 numara Marlo Morgan'ın kitabın 20. bölümünün giriş sayfasına parantez alarak yazmıştır.(sayfa 163) 7 numaranın başlığı ''Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.'' sözü (20. bölümünde başına iliştirilen söz) takip eden sayfa 166da ve 167de kabilenin üyesi tarafından ona aktarılan sözün içinde bulunmaktadır.(Klan Yayınları, 29. Baskı) Yani kitap da kabile tarafından ona söylenen söz durumundadır. Bunun dışında ''genel itibariyle'' kitap hakkında ''inandırılmış kurgu'' yorumunuz kitabı okuyan ve kadim tarihlerle ilgilenen insanlar için zaten olağan karşılanacaktır. Okuyuculara yaptığınız yorumla bakış açısı kazandırdığınız için teşekkürler.

vectafor

Sayın Kaan Kanat, açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Ayrıca belirtmek isterim ki kitabın ilk basımlarında Aborjinler'le yaşadığı gerçek olaylar üzerine yazıldığı belirtilmişti. Fakat filmi çekileceğinin açıklanmasından sonra Aborjinlerin protestoları ve hatta bir grup Aborjinin ABD'ye gelip filmin çekilmesini engellemesi üzerine Marlo Morgan kitabın gerçek olaylara dayanarak değil tamamen kendi tarafından kurgulandığını açıklamıştır. Ve kitap ne kadar gerçek olaylara dayanmıyor bile olsa, tekrar tekrar okunacak bir başyapıttır. :)

ezgisen

şu aborjinler çok farklı insanlar vallahi bir çift yürek diye kitap okumuştum aborjinleri anlatıyordu çok iyiler

gzm-ynklr

güzel bir paylaşım teşekkürler

Görüş Bildir