Görüş Bildir
Haberler
Autodesk Kendi Oyun Motorunu Piyasaya Sunuyor

Autodesk Kendi Oyun Motorunu Piyasaya Sunuyor

Batuhan
05.08.2015 - 10:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Eğer bilgisayar oyunları oynuyorsanız Autodesk’in etkisi görmüşsünüzdür. Maya ve 3DS Max modelleme yazılımlarının yanında Scaleform Render motorunun da sahibi olan Autodesk, birçok oyuna imzasını atan Unity ve Unreal’a kendi markası Stingray ile kafa tutmaya hazırlanıyor.

İlk kez geçtiğimiz mart ayında duyurulan Stingray, aslında teknik olarak 2014’ten bu yanda Bitsquid adıyla biliniyordu. Autodesk Oyun Bölümü Sorumlusu Frank Delise, “Bitsquid’i pek değiştirdiğimizi söyleyemeyiz. Ancak yine de kullanıcı dostu bir arayüz teknolojisi geliştirdiğimiz için çok mutluyuz” diyor.

Stingray oyunlarının nasıl işlediğini henüz bilemiyoruz ancak şu ana kadar sızan ekran görüntüleri oldukça iyi görünüyor. Bu nitelikli görsellerin en önemli sebebi bir sanatçı, animatör ve tasarımcı gibi oyun geliştiren takımın tamamının Stingray’in her anında beraber çalışması.

“Üst düzey bir geliştirmeci iseniz, yapacağınız şey 3D Tools almak. Ardından daha fazlasını alırsınız ya da kendiniz üretirsiniz. Sonrasında ise ister oyun motoru alırsınız isterseniz kendiniz geliştirirsiniz. Tüm bu sürecin sonunda takımınızla birlikte inşa süreci başlar.” diyen Adams yaptıklarının sıra dışı olması için tüm güçlerini verdiklerini belirtiyor.

Stingray ve muadilleri arasındaki en büyük fark Stingray’in bedava olmaması. Autodesk tıpkı diğer ürünlerinde olduğu gibi Stingray’i de satıyor. Temel destekleri içerek hizmetiyle aylık 30 dolar olarak belirlenen fiyatıyla Stingray öğrenciler ve uzun süreli kullanıcılar için indirimlere sahip. Buna karşılık Unity, temel editörünü ve oyun motorunu bedavaya kullandırıyor. Takım lisansları ve ek özellikleri içeren aylık hizmeti ise 75 dolar. “Bedava kavramını her zaman acayip bulmuşumdur” diyen Adams, Stingray’in yıl sonuna doğru Maya LT’nin light versiyonunu içereceğini de vurguluyor.

Unity gibi kolay ulaşılabilir motorlar bağımsız bilgisayar ve mobil oyunları piyasasının gelişmesinde büyük rol oynuyor ve Stingray de pazarı çok daha fazla hareketlendireceğe benziyor.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0