Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aramızdan Ayrılışının 13. Yılında Attila İlhan'ın Taş Kalplileri Dahi Duygulandıran 18 Şiiri

 > 
18bPAYLAŞIM

"Terkedilmiş bir çocuk gibiydim, dokunsanız ağlayacaktım" diyen, Türk Edebiyatı'nın usta şairlerinden Attila İlhan'ın kaleminden çıkmış, en duygusuzumuzu bile hislendiren birbirinden muhteşem satırlar...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ahmet-ozan-sen

Ahmet Kaya'ya verdiği "Lili Marlen türküsü"nde de konu 2. Dünya Savaşı'dır, şiiri Nazi emperyalizmine karşı vatanını savunan askerlere iyi dilekleriyle bitirir (nedense Ahmet Kaya silmiş burayı): "duadır güneşbaht olasın civan oğul hürriyet için dipçik tutan el dert görmesin" Yine "Duvar"ı "2. Dünya Savaşı içinde kahredilen dünya duvarları"na adayarak bir direnişçinin (muhtemelen Nazilerle savaşan bir Fransız partizanı) öyküsünü anlatır.

tc-ahmet-ozan-sen

"Mustafam Mustafa Kemalim"deyse, Atatürk'ün ölümünün hemen ardından başlayan devrimlerin yozlaşma sürecini konu alır: "sen elbette bilirsin bilirsin mustafa kemal elsiz ayaksız bir yeşil yılan yaptıklarını yıkıyorlar mustafa kemal hani bir vakitler kubilay'ı kestiler çün buyurdun kesenleri astılar sen uyudun asılanlar dirildi mustafa'm mustafa kemal'im"

tc-ahmet-ozan-sen

Devam edelim; Barakmuslu Mezarlığı'nda, yıllarca cephelere kan pompalamış köylünün gözünden sorguluyor savaşı; "neylersin oğlum bekir, bak işte ben dedenim benim mezarım yoktur dardanos şehitlerindenim kül oldu yirmiüç baharım kıvırcık bir mart günü başımı ayrı gömdüler, gövdemi ayrı gömdüler ya gazi ya şehit diye geldik, şehit olduk iki gözümle gördüm topların ölüm tükürdüğünü tövbeler olsun göklerin veremli gibi öksürdüğünü neylersin oğlum bekir, şehitlik alın yazısı benim dedemin de trablustan geldi künyesi biraderim ismail vurulmuş akar kanları ah şipkanın balkanları, ah şipkanın balkanları ninen köyde uyudu, biz gazada uyuduk kırıldı kanadımız, kaldık çöllerde ya gazi ya şehit diye geldik, şehit olduk" "barakmuslu köyündenim, selamsız oğlu bekirim ben bu köyde doğmuşum, bu köyde ölmek isterim "

tc-ahmet-ozan-sen

Özellikle son günlerinde, Attila İlhan elini taş altına sokan gerçek bir aydınımızdı. "Ben sana mecburum"a "Üçüncü şahs"a sığmaz. Öyle "TRT'ye diziler verip de Turgut Uyar'a laf eden megaloman" laflarıyla tumblrci iğnelerini haketmezdi yani. Mesela Deniz Gezmişler'i anar "Mahur beste"'sinde. "Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı Gittiler akşam olmadan ortalık karardı"

takutt

Attila İlhan'ın tüm şiirlerini okudum. Hala okuyorum, okumaktan hiç sıkılmadım. Hayatını aşırı derece çok merak ediyordum. Bu yazıyı buldum: Gerçekten örnek alınabilecek bir yazar.

Görüş Bildir