Görüş Bildir
Haberler
Atatürk’ün Kurtuluş Yolu Projesi Kaderine Terk Edildi

Atatürk’ün Kurtuluş Yolu Projesi Kaderine Terk Edildi

Batuhan
13.09.2021 - 09:30

AKP’li belediye projeyi 6 yıldır bitirmedi, unutuldu gitti... Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2015’te, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da kente gelip Amasya’ya gittiği Kurtuluş Yolu projesine start verdi. Proje bitirilmedi, yol deşik oldu, sergilenen araçlar, tabelalar çürüdü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AKP Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'ın belediye başkanlığı döneminde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 yılında Samsun'a çıktıktan sonra Amasya'ya gittiği yol, arşivler incelenerek tespit edildi. Yöre halkının bilgisine başvuruldu. Birçok belge ve fotoğraf tek tek incelendi. Ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 yılında Samsun'dan önce Kavak ve Havza'ya, oradan da Amasya'ya gittiği 98 kilometrelik yol ortaya çıkarıldı.

2015 yılında proje başlatıldı

2015 yılında proje başlatıldı

Ardında 2015 yılında “Kurtuluş Yolu” projesi yapımına başlanarak, güzergahta bulunan hanlar, köprüler, çeşmeler, evler eski özelliklerine uygun olarak tekrar yapılmaya başlandı. Kurtuluş Yolu'nun güzergahında Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılan ulaşım araçları ve tarım araçları yerleştirildi. Kurtuluş Savaşı'nı simgeleyen figürlerin bulunduğu tabelalar konuldu.

O dönem proje, “Burada Kurtuluş güzergahında seyahat edenler, o dönemleri hayal edecekler, o heyecana kapılacak, o duyguları yaşayacaklardır. Samsun'a gelenler, Atatürk Anıtı, Bandırma Vapuru'nun yanında Kurtuluş Yolu'na da gidecektir” diye tanıtılmıştı.

Araçlar hurdaya döndü

Araçlar hurdaya döndü

Ancak aradan geçen zaman içerisinde yavaşlayan proje 31 Mart seçimlerinden sonra Belediye Başkanı Mustafa Demir döneminde tamamen unutuldu. Kaderine terk edilmiş Kurtuluş Yolu'nda çukurlar dikkat çekerken, tarihi araçlar korunmadıkları için çürüdü ve hurdaya döndü. Uzun yıllardan Kurtuluş Yolu'nun bakımsız halde olmasını kabul edilemez bir durum olarak nitelendiren Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, geçtiğimiz meclis toplantısında Kurtuluş Yolu'nu gündeme getirdi. Ancak AKP'li Belediye Başkanı Mustafa Demir, gündem dışı konu olduğunu belirterek cevap vermedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
34
8
5
4
3
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

mustafa demir samsun 'un başına gelen en büyük felakettir. sırf ak çomarlar akp diye oy verdi adam şehri parselledi gerçi bunlara az bile

Erci_E

Orada bir padişah yürüseydi altın varaklı yaparlardı o yolu ama... Şerefsizler!

Tıntın

Kurtuluş yolumuz Atatürk ama onu da engellemeye çalışıyorlar işte