Atatürk'ün Kurduğu Söylenen İleri Görüşlülük Örneği Gizli Havacılık Birimi ve Dünyaya Kafa Tutan ANKA Projesi

-

Mustafa Kemal Atatürk'ün ileri görüşlülüğüne dair bildiğimiz şeyler kadar bilmediğimiz bazı şeyler de var.  Gizli kayıtlara dayandığı için bir 'söylenti' olarak anılsa da havacılık ve istihbarat projesi olan ANKA da bunlardan biri.

Çayınızı kahvenizi alın, gelin. Cumhuriyet'in ilk yıllarına bir yolculuk yapacağız.

Projeye dair söylentilerin kaynağı Mustafa Kemal'in gençlik çağında özel istihbarat subayı olarak yetiştirilerek birçok ülkede istihbarat görevlerinde bulunmasıyla ilişkili.

İstihbarat çalışmaları gerçekleştirilirken o ülkelerde yoğun olarak havacılıkla alakalı istihbarat bilgilerini toplamak için bulunduğunu büyük bir kısmımız bilmiyoruz.

Fakat kayıtlara geçen bir olayı, Mustafa Kemal Atatürk ve Sultan Vahdettin’in Almanya’ya yaptıkları yolculuğu bir hatırlayalım.

Bu ziyaretin bitimine yakın Atatürk rahatsızlandığını ve Viyana'ya kısa bir ziyaret yapması gerektiğini söyler. Bu ziyaretin bahanesi hastalığı olsa da asıl amacı havacılık konusunda hem asker hem de bilim insanlarını ziyaret ederek gözlemlerde bulunmak olduğu anlaşılmaz.

Bu ziyareti ne ilk ne de sonuncudur, Bulgaristan, Avusturya, Romanya ve Almanya gibi çeşitli ülkelere yaptığı ziyaretlerin sonrasında edindiği birikim Cumhuriyet'in ilk yıllarında gizli bir birimin temelinin atılmasını sağlar.

‘İstikbal göklerdedir!’ sözü sanıyoruz ki bu hedeflerin simgesidir. Atatürk'ün Cumhuriyet'in ilanından sonra havacılığa özellikle eğilmesi boşuna değildir, Türk havacılığının gelişmesini sağlamak için Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluşu kurumsal anlamda ilk adımdı.

“Savaşların ve milletlerin kaderinin belirlenmesinde, uçakların çok belirleyici rol oynadıklarını” da Atatürk söylemişti, hatırladınız mı?

Türk Tayyare Cemiyeti çalışmalarına başladıktan sonra dönemi anlatan anılarda da üstü kapalı biçimde anılan, Atatürk'ün kurduğu söz konusu gizli birim, onun havacılık alanındaki plan ve projelerini hayata geçirmeyi hedefliyordu.

Özel eğitimli askerlerden oluşan bu birim, havacılıkla alakalı, önem arz eden tüm gelişmeleri takip ediyor ve bu gelişmeleri pratiğe dökerek çalışmalarını sürdürüyordu.

Çalışmalar neticesinde, Osmanlıca yazılan ve askerlere özel basılmış kripto bir yazılı belgede yazılanlar şaşırtıcıydı:

“Gelecekte tayyareler öyle ileri gidecek ki devletlerin ve milletlerin her hareketlerini gözetleyecek, dev gece görüşü teknikleriyle şehirler ve milletler gece bile gözetlenecek.”

Resimdeki ANKA da işte tam bu görevi gerçekleştiriyordu. Görüntünün sol alt kısmında aydınlatılan şehir Londra gece karanlığında bire gözlemlenebiliyordu.

Zaten belgenin devamında yazanlar da bu çizimin açıklayıcısıydı.

''Bir gün başta Londra olmak üzere tüm dünya başkentlerini, dağlarını ve kırlarını izleyeceğiz! Türk kuşları pilotsuz havalanma kabiliyetine sahip olacak.''

Belgede yer alan diğer fotoğraflar projeye dair başka ipuçları da veriyordu.

Uçakların tipleri, projede görevli askerler ve daha detaylı birçok bilgi kripto belgede paylaşılmıştı.

Şu belgeye bir daha bakalım. ANKA'da yer alan harf ve sayıların şaşırtıcı detayları neler söylüyor?

Uçağın üzerinde yer alan harf ve sayıları görüyorsunuz, tüm bunlar birleştirildiği zaman ortaya çıkan sonuç şöyle: ANKA 10 T001 K  

Atatürk'ün Türk Tayyare Cemiyeti'nde sarf ettiği “Şimdilik bir K harfi yeterlidir. Bana vaat edilen işler bitirildikten sonra imzamın geri kalan kısmını tamamlarım” sözünün gizemi de sondaki K harfinde gizli.

ANKA üzerindeki harf ve sayıların yan yana yazılmasıyla oluşan ANKA 10 T001 Kemal Atatürk, Türkiye’nin kendi üretimi olan ANKA’nın seri numarasıdır.

Daha doğrusu 10 T001 Kemal Atatürk.

Vaat yerine getirildi, dolayısıyla imza da tamamlandı fakat bu proje ABD ve İsrail tarafından da hayata geçirildi. Biz bu yarışta neredeyse son sıradayız.

Bu ülkelerin tümünden daha evvel başladığımız bu projelerde neden onlardan daha geride olduğumuzu merak ediyorsunuz muhtemelen.

Bu proje dahil olmak üzere birçok projenin rafa kaldırılması, iptal edilmesi ya da onlarca yıl ertelenmesinin sebeplerini ararken uzaklara gitmeye gerek yok. Atatürk'ün vefatından sonra, O'nun kurduğu uçak fabrikalarının kapatılıp yerlerine traktör fabrikaları açıldığını hatırlayalım. 

Bu projeler Atatürk'ün başlattığı biçimde, onun ileri görüşlülüğüyle ilerleseydi bugün havacılık alanında nerede olurduk? Bu soru üzerine biraz düşünmek gerek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baybarss

Türk Milleti en cahilinden en bilgilisine kadar tarihte kendini ispatlamış şerefiyle yaşamış bir millettir.Türk halkının bir bölümüne yada tamamına aptal gibi ifadelerle saldırmak söyleyen kişinin bu sıfatlara sahip olduğunu gösterir.

sezer-donmez1

Kes lan atski... Fesli delinin tarih öğrencisi embesil.

baybarss

sktirlan yavşak ayyaş profun müridi

bseozyrt

ATAM ın yaptıkları zaten ortada da.. Birde yapmaya ömrünün yetmedigi onca şey var. İçinde bu kadar aptal ve yobaz insan bulunduran cahil bir millete 10 gömlek üstün bir adamdı. Bir Allah'ın kuluda arkasında bıraktıgı büyük hazineye sahip çıkamadı herkes koltuk sevdasına büründü.. Çünkü Cumhurbaşkanlıgı Para , güç ve şöhret demekti.. Kısacası herkesin hayal ettigi şeyleri sunuyordu insana..

baybarss

Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi’nde Türk Hava Kurumu’nun, kurum hakkında hazırlamış olduğu rapora göre, 1935-50 yılları arası kurum hiç yenilenmedi. 1950 yılında Fabrika, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKEK) satıldı. Ardından, bakım ve ikmal merkezi olarak kullanılmaya devam edildi. Ancak uçak üretimi sonlandı. Sonuç: CHP’nin 1935-1950 arası döneminde atıl bırakıldığı için uçak üretimini durduran fabrika, DP’nin ilk döneminde bakım ikmal merkezine dönüştürüldü. Uçak üretme hayalimizin sona ermesinde, ABD’nin verdiği Marshall yardımlarıyla yetinmemiz de etkili oldu.'''' bu yardım inönü döneminde alındı. Bize sanayi devrimi diye yutturulmaya çalışılan olaylar uydurmadan ibarettir örneğin şeker fabrikası cumhuriyet döneminde açılmadı anadolu beyliklerinde bile şeker üretimi vardı.

nonserviam1907

Marshall yardımları İnönü döneminde mi alındı ? Olm siz makattan tarih yazmayla mı ünlüsünüz ? bak fazla bir araştırma yap demiyorum. yalnızca arama motorunda "marshall yardımlarını kim aldı" yaz. Menderes bu ülkeye en büyük ihaneti edenlerden biridir. O fesli orospu çocuğunun sıçmıklarını da sağa sola yazma gerçek diye. Ayrıca sizin gibi haşerelerin M. Kemal demesiyle bir şey olduğu yok. Kendisi anlı şanlı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve bugün bile yobaz köpeklerin bir numaraları kabusudur.

baybarss

götünden tarih yazan sensin bak iyi oku bak anlaşmanın tarihi bile belli Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’yi Marshall Planı’na dâhil etme kararından sonra, söz konusu yardımdan yararlanabilmek için 4 Temmuz 1948 tarihinde ABD ile Ekonomik işbirliği Anlaşması imzalandı. Sözkonusu dönemde Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı görevini İsmet İnönü, Başbakanlık görevini ise Hasan Saka yürütüyordu

baybarss

hadi tarihide inkar et makatından tarih uyduran belli oldu internetin başındada senin gibi zihniyetli bir site var ilk önce 1948 yılında yürürlüğe kondu diyor sonra menderes aldı diyor lan amerika meclisinin kararı bunabağlı 1948 anlaşması ortada kendinizi daha fazla rezil etmeyin.gerçekleri anlamak sana batıyor tarihi yazdım yine aynı lisans alınan şirketleri bile yazıyorum kabullenemiyorsun sende bir yaz internete marshal yardımları tarihi hemen benim dediğim 1948 yılında yardımların başladığını göreceksin

baybarss

elinde formasını tuttuğun takım osmanlı kulübüdür ankara takımlarından birini tut

nonserviam1907

benim tarihi inkar ettiğim falan yok. marshall yardımının imzalanma tarihinde başta chp var doğrudur ancak yardımların ilk alınma tarihi menderes hükümeti dönemine denk gelir. burada karşı çıktığım şey menderes'in bu yardımlarını kullandığını atlayarak her şeyi inönü'nün üstüne yıkmaya çalışman. Hatta Menderes bu yardımları kullanmakla kalmayıp her türlü ABD şirketinin ülkeye girişine izin vererek, Türkiye'nin ağır sanayiye girişine dolaylı olarak engel olmuş ve sadece tüketim odaklı sanayinin gelişerek Türkiye'nin bir çağı kaçırmasına sebep olmuştur.

nonserviam1907

Sana gelince Tom Kürüs, herkes tarihi a'dan z'ye bilmek zorunda değil ki tarih bilgim ortalamanın üstündedir. Mustafa Kemal diyerek zaten nasıl bir görüşe sahip olduğunu belli ettiğine göre seninle ATATÜRK'ün A'sını bile tartışmam zaten. Çünkü "tarih" denilen şeyi öğrendiğiniz kaynaklar yukarıda da dediğim gibi fesli bir orospu çocuğunun deli saçmalarından ibaret. Siz o günlerde sırf Kuvay-i Milliye'nin kaybetmesi için evlerini işgalci askerlere açan yobazların tohumlarısınız. Siz savaştan kaçanlar, Türklük şuuruna erişmemiş, çöl farelerisiniz. Ellerine sağlık Atatürk'ün de ona destek olan herkesin de. Keşke 15-20 yılı daha olsaydı da kökünüzü kurutsaydı. Son zamanlarda insanların Atatürk'e olan bağlılığı iyice arttıysa; o zamanlar bizi nasıl tiplerden kurtardığını, bugünlerde yaşayarak görmelerinden dolayıdır.

nonserviam1907

Son olarak "Great Turkish Empire" yazmayacaksın. Çünkü sizin Türklükle uzaktan yakından alakanız yok. Siz arap alfabesini isteyen, bütün arap geleneklerini benimsemiş, Türk tarihinin Selçuklularda başladığını sanan, arap kırmalarısınız. Bence görüşüne uygun davran.

nonserviam1907

son olarak demiştim de "elinde formasını tuttuğun kulüp" demişsin ona da cevap vereyim. 1.si cahil herif, formayı elinde tutan ben değilim. Bu adam dünyanın en ünlü gruplarından birinin solistidir. 2.si cahil herif, kulübün osmanlı döneminde kurulmuş olması hiçbir şey ifade etmez asıl önemli olan bugün hangi değerlerin peşinden gittiğidir ki padişahınız ingiliz gemisiyle kaçarken bu kulübün futbolcuları Kurtuluş Savaşı'nda cephede savaşıyordu. Dolayısıyla Allah korusun Fenerbahçeliysen ben sana osmanlıspor'u tutmanı öneririm. Ankara'da kuruldu ama sizin zihniyetiniz tarafından kurulan tek kulüptür kendisi.

baybarss

siz papaz alfabesi latin harflerini isteyen fransızların giydiği kıyafetleri modern kıyafet sanan adı Türk beyni batılılaşmış Türk Milletinin üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan abartılmış şahısları kullanan bir grup taklitçi özentisiniz. üniversitede cübbe giyilince ilericilik dersiniz aynı kıyafeti din adına giyince araplar gibi giyiniyorsunuz dersiniz vahdettin iktidara geldiğinde savaşın bitmesine birkaç ay vardı yapacağı birşey yoktu çünkü padişahın yetkisi sınırlıydı kurtuluş savaşını organize edip elinden geldiğince işgalci güçleri oyalamaya çalışıp zaman kazandırdı ülkeden ayrılmasa iç savaş çıkacaktı buna rağmen yanına birşey almadığı için borç içinde öldü

baybarss

Anadoluyu yurt yapan doğu romayı yıkan akdenizi karadenizi iç deniz yapıp iki büyük ticaret yoluna hakim olan 300 seneden fazla tek süpergüç olmuş devlet sınırları 5 milyon kilometrekare halifelik sınırları 20 milyon kilometre kare olan şanlı osmanlının torunlarıyız Fenerbahçe konusuna gelince bugün süperligde ona yakın takım muhafazakar milliyetçi zihniyettedir osmanlıspor konyaspor erzurumspor v.b. Fenerbahçe ise osmanlının diğer 2 kulüple kurduğu spor kulübüdür cumhuriyet döneminde ankara takımları niye kuruldu bunlara üstün gelsinler diye ancak ne oldu henüz cumhuriyet başkenti ankara takımlarının şampiyonluğu yok

baybarss

ayrıca youtube stadlarda izmir marşı videolarını izleyip etkilendiğin belli oldu bir grup taraftarın bu marşı okuması bunu değiştirmez osmanlı marşlarından esinlenip yapılan ve stadlarda okunan birçok marş var kulübün resmi tarihi bellimi belli hangi devletin bilgi birikimiyle kurulduğu bellimi belli yok onun görüşünde bunun yolunda bunlar dedikodu konuları

baybarss

Kronolojik olarak, Junkers, The Curtiss Aeroplane and Motor Company Inc., Gothaer Waggon Fabrik A.G., Panstwowe Zaklady Lotnicze, Phillips and Powis Aircraft Ltd. firmalarıylalisans anlaşmaları yapılmış ve 200 kadar uçak Kayseri’de üretilmiş. menderes hakkında şunu söylemek gerekir birkere menderese natocu diyip 27 mayısı övenler darbeden sonra MBK'nın ilk iş natoya bağlı olduklarını belirtmesine birşey söylemezler menderes tarımla uğraşan bir çiftçi ailesinden gelmiştir tarıma ağırlık vermesi normaldir.Natoya ise sovyetlere denge kazanmak için üye olmuş daha sonra devletin çıkarı gereği 1955 yılından sonra sovyetlerle yakın temas kurup anlaşmalar imzalamıştır.Ayrıca Kıbrıs sorununda Türkiyeye müdahale hakkı kazandırmıştır.

ahmet-gunes16

Kardeş fabrika varmıydı? Vardı. Öyle şimdilerdeki gibi yerli uçağımız göklerde diyip yıllarca milleti uyutmadı en azından o adam. Tarihi internetten öğrenirsen ak da der kara da der. Devlet arşivlerine girmeyi başarırda o belgelere göz atabilirsen, asıl gerçeği öğrenebilirsin.

baybarss

tarihi öğrenirken interneti tek kaynak belirtmek hatalıdır ancak okuduğum yerlerde cumhurbaşkanlığı araştırması diye belirttim şirketlerin adını yazdım sıkıntıçeken Türk havacısını yazdım

baybarss

üye kendi düşüncelerini paylaşmış öncelikle şunu belirtmek gerekir M.Kemal döneminde yerli uçak fabrikası yoktu yurtdışından lisansıalınan uçaklar burada üretilmiştir ayrıca 300 kadar uçak(çeşitli amaçlar için) yurtdışından halkın parası toplanarak satın alınmıştır nuri demirağ gibi yerli uçağı kendi çabalarıyla yapmaya çalışanlar ise ödül olarak engellenip baskılara maruz kalmıştır ayrıca mauser gibi tüfeklerde lisansı alınarak üretilmiştir.Uçak fabrikası laiklerin büyük hülyalarından biridir bazıları gerçekleri kabul etmek istemeyebiilir M.Kemal döneminde Türk ordusu ezici olarak atlı birliklerden oluşur alman tüfeklerini kullanırdı ordunun mekanize ve tank gücü yalnızca törenlerde gösterilecek kadardı

ahmet-gunes16

Ayrıca Atatürk yazacaksın. Her kelimenin baş harfi büyükte bu niye küçük. Bu yaştan sonra size imla mı öğretelim ulan

baybarss

lan her şeyde bi art niyet arıyorsun be

sezer-donmez1

Bu ülke düze çıkmaz artık... Çok geç. Hamamböcekleri toprak altından çıktı bir kere...

baybarss

sezer inatçı beyinsiz yazdıklarım battıki hakaret ediyorsun

Görüş Bildir