Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atatürk'ün Basın ve Basın Özgürlüğü Hakkındaki 12 Düşüncesi

 > -
Abone ol

Yine gazetecilerin yargılandığı bu çalkantılı günlerde Atatürk'ün bu düşünceleri herkese örnek teşkil etmeli.

#1

Gazeteciler, kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır. (1923)

#2

Önem ve yüceliği cihan medeniyetinde açıkça kendisi gösteren basına, hükümetimizin birinci derecede önem vermesi; bu hususta sarf edeceği mesaiyi, millete ifa ile mükellef olduğu hayırlı hizmetlerin baş tarafına koyması yüksek Meclisin kesinlikle isteyeceği hususlardandır. (1 Mart 1922)

#3

Özel maksatla neşriyat(yayın) yapan bazı gazetelerin, halkın ekseriyeti üzerinde yaptığı tesir, her memlekette olduğu gibi o gazetelerin lehinde değildir. (1924)

#4

Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta(doğru yolu göstermede), bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa(özetle) bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. (1922)

#5

Matbuat(basın) hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz. (1923)

#6

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. (1929)

#7

Basının tam ve geniş hürriyeti iyi kullanmasının, ne derecede nazik bir vaziyet olduğunu söylemeye lüzum görmem. Her türlü kanuni kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin ilme, ihtiyaca ve kendi siyasi telakkilerine(anlayışlarına) olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin, her türlü hususi telakkilerin üstünde olan, yüksek menfaatlerine de dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğu, asıl bu mecburiyettir ki umumi düzeni temin edebilir. (1924)

#8

Bu yolda yanılma ve kusur olsa bile; bu kusuru düzeltecek etken ve vasıta; basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir. (1924)

#9

Gazete lazım… Bunun için yalnız okullara önem vermek yeterli değildir. Şimdiye kadar cahil kalanlara da fikir vermek ihtiyacı vardır. Ve bunun için de önemli vasıta basındır… (1923) 

#10

Cumhuriyet devrinin kendi anlayış ve ahlâkını taşıyan basınını yine ancak Cumhuriyetin kendisi yetiştirir. Bir taraftan geçmiş devir gazetelerinin ve adamlarının düzeltilmesi mümkün olmayanları ulusun gözünde belirlenirken, öte taraftan Cumhuriyet basınının temiz ve feyizli sahası genişleyip yükselmektedir. Büyük ve soylu ulusumuzun yeni çalışma ve uygarlık yaşamını kolaylaştırıp özendirecek işte ancak bu anlayıştaki basın olacaktır. (1 Kasım 1925, TBMM)

#11

Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır. (05.02.1924, İzmir'de gazetecilerle)

#12

Basının önemi inkâr edilemez. Memleketin medeniyet derecesi ve kamuoyunun durumu nedir? Bunu içe ve dışa anlatacak basındır… Basın mensuplarını korumak lazımdır.  Gazeteciler Türkiye dahilinde milletin fikrini aydınlatma ve kamuoyunu açık bir şekilde oluşturma çalışmalarında tamamen serbest olmalıdırlar. (1923)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irem-karakan

Gazete lazım… Bunun için yalnız okullara önem vermek yeterli değildir. Şimdiye kadar cahil kalanlara da fikir vermek ihtiyacı vardır. Ve bunun için de önemli vasıta basındır… (1923) Bu söz tam da bu dönemi anlatmıyor mu??

cahilogrtmn

Ulan ne Atatürk'ü, ne basın özgürlüğü?.. Şaka mı yapıyorsunuz? Adamın yaşadığı dönemde tüm muhalif gazeteler baskınla kapatılmış. Bazı gazeteciler "ortalıktan kaybolmuş..." Onu sürekli öven, yücelten, kendisi için "yarım bir ilahtır" manşeti atan gazetelere müsaade edilmiş sadece...

yenidunyaduzeninetukuren

hassiktir lan örümcek beyin.

linus.torvalds

pkk destekçisi, vatan haini, köstebek... ATAM olsaydı bunları asardı asar. Siz hangi basın özgürlüğünden bahsediyorsunuz?

paspalfilozof

Bu kadar özgürlükçü,bir millet için her alanda örnek bir insana hakaret edenler bilsin ki;sen bugün evinde rahat rahat ''klavye artistliği'' yapabiliyorsan veya bugün o adi televizyon kanallarında Atamıza küfür edip birkaç beyinsiz tarafından şakşaklanıyorsan bu şerefsizliğini bile Atatürk'e borçlusun. Yani sen bugün bu topraklarda Atatürk'e laf ediyorsun ya bende sana bir şey söylemek isterim;Beğenmiyorsan defolup gideceksin.

anakin66

Tabi canım Sabahattin Aliyi oldurenler,M.Akifi Mısıra sürgün ettirenler Karabekire ev hapsi veren zaten Tek parti donemi degildi.

Görüş Bildir